Czy warto korzystać z aptek internetowych?

W dzisiejszym świecie, wielu ludzi brakuje czasu nawet na podstawowe chodzenie po zakupy. Wszystko przez to, że jako społeczeństwo jesteśmy bardzo zapracowani i ciężko nam znaleźć chwilę nawet na to, aby odpocząć – nie wspominając już o tym, aby pójść do sklepu czy do apteki i wystać swoje w kolejce po kupno leków. W sieci można znaleźć coraz więcej aptek internetowych, w których można kupić różnego rodzaju specyfiki lecznicze. Jednak czy korzystanie z tego typu rozwiązań jest bezpieczne? Czy apteki działające w Internecie są legalne i czy można w nich kupić także produkty na receptę? Jak rozpoznać legalnie działającą aptekę w Internecie.

Reklama
  1. Jak działa apteka internetowa?
  2. Co można kupić w aptece internetowej?
  3. Czy korzystanie z aptek internetowych jest bezpieczne?
  4. Jak rozpoznać legalną aptekę internetową?

Jak działa apteka internetowa?

Aby apteka internetowa mogła działać – potrzebne są specjalne pozwolenia, które wydawane są przez Państwową Inspekcję Farmaceutyczną. Apteka internetowa poza tym działa bardzo podobnie do sklepów działających online – z tą różnicą, że przy produktach, które naturalnie są wydawane w stacjonarnej aptece na receptę, trzeba wpisać odpowiednie dane, które na recepcie się znajdują. Niemniej jednak tak jak przy innych zakupach internetowych, ma się różnorodne sposoby płatności, a także różnorodne sposoby odbioru zamówionych produktów. Mogą one być dostarczone pocztą, kurierem, do paczkomatu, a równie dobrze mogą być odebrane osobiście w aptece. Jak więc widać, działanie apteki internetowej jest bardzo proste i przystępne dla każdego.

Co można kupić w aptece internetowej?

Wiele osób zastanawia się, czy w aptece internetowej można kupić wszystkie preparaty, które znajdują się w aptece stacjonarnej? Jak najbardziej – dostępne są nawet produkty wydawane na receptę, jednak aby je kupić, trzeba posiadać receptę i przy zamówieniu trzeba wpisać jej dane do systemu. W innym przypadku zamówienie tego typu produktów nie będzie możliwe. Ponadto w aptekach internetowych dostępne są też leki bez recept, suplementy diety oraz inne rzeczy, które można znaleźć także w aptekach stacjonarnych. Z łatwością można więc kupić przez Internet wszystko to, czego się potrzebuje – i nie trzeba przy tym stać w długich kolejkach. Jest więc to bardzo wygodne rozwiązanie dla każdego zapracowanego człowieka.

Czy korzystanie z aptek internetowych jest bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się także nad tym, czy korzystanie z aptek internetowych jest bezpiecznym rozwiązaniem i czy można tam kupić autentyczne produkty, czy raczej zdarzają się podróbki. Faktem jest, że w Internecie można natrafić na platformy, które podszywają się pod apteki – z takich miejsc zdecydowanie jest lepiej nie kupować. Jaki już zostało wspomniane, aby apteka internetowa mogła działać, potrzebne są specjalne pozwolenia wydawane przez Państwową Inspekcję Farmaceutyczną. Bez tego legalna apteka nie może funkcjonować ani stacjonarnie, ani tym bardziej w Internecie.

Reklama

Jak rozpoznać legalną aptekę internetową?

Jak zatem rozpoznać aptekę legalnie działającą w Internecie? Przede wszystkim warto trzymać się kilku rzeczy i przed złożeniem zamówienia je sprawdzić. O jakie rzeczy chodzi? Przede wszystkim o adres apteki stacjonarnej, ponieważ apteka w Internecie może działać wyłącznie w oparciu o placówkę stacjonarną. Ponadto, na stronie muszą się znaleźć dane WIF, czyli Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Oprócz tego, na stronie powinno dać się wyszukać zezwolenie na prowadzenie działalności oraz logotyp Unii Europejskiej. Ponadto, powinien znajdować się także telefon do farmaceuty, który prowadzi dyżur, oraz specjalny Biuletyn Informacji Publicznej GIF. Wszystko to można znaleźć, chociażby na stronie https://www.nowafarmacja.pl/.