Miód pitny przepis

Miód pitny to trunek alkoholowy, który powstał już w średniowieczu. Charakteryzuje się on wieloma zastosowaniami, jak i cennymi właściwościami leczniczymi. Warto też zaznaczyć, że ma wyjątkowy smak. Do stworzenia miodu pitnego najczęściej wykorzystuje się miód lipowy, ale nie tylko. Warto tutaj podkreślić, że tak zwane miody pitne możemy bardzo łatwo kupić – w pierwszym lepszym sklepie z alkoholem, lecz jego jakość może mieć wiele do życzenia. Cena miodu pitnego to zazwyczaj kilkanaście złotych, lecz możemy spotkać się również z takimi, które kosztują nawet ponad 200 złotych w zależności od jego rodzaju!

Warto jednak wiedzieć, że możemy samodzielnie przygotować miód pitny. Przepis jest dość prosty, a ponadto domowy miód smakuje znacznie lepiej. Miód pitny – jak zrobić wyjątkowy trunek? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym przepisami.

Reklama

Jakie są rodzaje miodów pitnych

Miód pitny to zarówno polski, jak i litewski trunek, który uzyskuje się dzięki fermentacji brzeczki miodu pszczelego. Miód pitny dzieli się na cztery rodzaje – wyróżniamy półtoraki, dwójniaki, półtrzeciaki, trójniaki, czwórniaki i piątaki.

Półtorak jest najsłodszy ze wszystkich, a także ma najwięcej alkoholu (od 14% do nawet 16%), natomiast jeśli chodzi o sposób wytwarzania, to powstaje z 1 jednostki objętości miodu, którą trzeba rozcieńczyć z 0,5 jednostki objętości wody. Miód dwójniak to doskonały wybór dla osób, które lubią słodycz, ale umiarkowaną. Powstaje on z jednej części wody oraz jednej części miodu pszczelego. Miód pitny półtrzeciak chyba najmniej popularny jest to mieszanina miodu i wody w skali 1:1,5.

Niezwykłym i wyrafinowanym smakiem wyróżnia się miód pitny trójniak, który zawiera ok. 12-15% zawartości alkoholu. Jedna brzeczka miodu trójniaka powstaje z 1 jednostki objętości miodu i 2 jednostek objętości wody. Natomiast jeśli chodzi o czwórniak – wytrawny miód pitny – to do jego produkcji potrzebna jest brzeczka miodowa. W skład brzeczki miodowej wchodzi 1 jednostka objętości miodu pszczelego i 3 jednostki objętości wody. Ostatnim najtańszym rodzajem jest piątak, którego wykonujemy, mieszając 4 części wody z 1 częścią miodu.

Jak zrobić miód pitny

Przygotowanie miodu pitnego jest dość proste. Będziemy potrzebować naczynia takie jak: szklany gąsior, butelki, duży garnek, a także niezbędne składniki: miód, przegotowaną wodę i drożdże.

Produkcja miodu pitnego odbywa się w kilku etapach:

  • Przygotowanie matki drożdżowej.
  • Przygotowanie brzeczki miodowej.
  • Dodanie drożdży i fermentacja.
  • Przelanie brzeczki do drugiego gąsiora.
  • Dojrzewanie.
  • Przelanie do butelek.

Ile trwa fermentacja miodów pitnych

W zależności od rodzaju miodu pitnego, którego będziemy chcieli wykonać w domu, będzie zależał czas jego fermentacji oraz dojrzewania. Proces ten jest uzależniony od gęstości brzeczki, jak również od zawartej w niej ilości oraz rodzaju cukrów. Mało słodkimi, wytrawnymi trunkami takimi jak czwórniak czy piątak będziemy w stanie się smakować po upływie od 6 do 8 miesięcy. Półtrzeciak i trójniak będzie gotowy do konsumpcji po upływie około 2-3 latach. Półtorak jak i dwójniak najszlachetniejsze z miodów pitnych dojrzewają najdłużej, bo aż 8 do 10 lat. Definitywnie z upływem czasu zyskują one na smaku. Proces dojrzewania powinien odbyć się w temperaturze 10-16 stopni Celsjusza w suchym ciemnym miejscu. Należy unikać nagłych zmian temperatury, idealnym miejscem będzie piwnica.

Miód pitny trójniak przepis

Aby zrobić miód trójniak, będziesz potrzebować przede wszystkim:

  • 10 litrów miodu,
  • 20 litrów wody,
  • drożdże winiarskie (1 opakowanie),
  • cukier (1 łyżeczka),
  • kwasek cytrynowy,
  • naczynia (szklany gąsior mający pojemność 40 litrów oraz plastikowa butelka 1,5 litra).

Jak zrobić miód pitny trójniak

Przygotowania trójniaka rozpoczynamy od przygotowania zbiornika fermentacyjnego, który należy, wyczyścić i zdezynfekować, a następnie osuszyć. Tak samo postępujemy z resztą rzeczy, które będziemy wykorzystywać do mieszania i przelewania naszej brzeczki. Pierwszym krokiem będzie wymieszanie miodu z przegotowaną i ostudzoną wodą. Najłatwiejsze będzie mieszanie miodu, kwasku cytrynowego i wody małymi porcjami, upewniając się, że miód dokładnie się rozpuścił. Jeśli chcemy wykorzystać skrystalizowany miód, warto zagrzać go, aby się zdekrystalizował pamiętając o tym, aby nie przekroczyć 40 stopni Celsjusza, ponieważ starci on swoje właściwości. Wymieszany miód z wodą przelewamy do pojemnika fermentacyjnego i zabieramy się do przygotowania matki drożdżowej. Przygotowując matkę drożdżową, powinniśmy postępować według instrukcji, którą znajdziemy na opakowaniu z drożdży, ponieważ różni producenci zalecają inny proces.

Reklama

Kolejny krok to połączenie matki oraz brzeczki, do której wlewamy wcześniej przygotowane drożdże. Teraz jedyne co musimy zrobić, to zabezpieczyć pojemnik rurką fermentacyjną i odłożyć naszą mieszankę na dłuższy czas, czyli okres fermentacji w ciemne i ciepłe miejsce. Proces fermentacji naszego trunku dzielimy na dwa etapy:

  • pierwszy jest dość burzliwy, czyli wytwarzanie dużej ilości dwutlenku węgla,
  • natomiast ten drugi można określić mianem łagodnego, aczkolwiek trwającego dłużej.
Przelewanie

Po upływie tego czasu, czyli jak tylko drożdże przestaną zamieniać cukier w alkohol, należy go ostrożnie przelać, pozostawiając szumowiny na dnie. Nie bez znaczenia jest również oddzielenie brzeczki od osadu – do tego powinniśmy użyć gumowego wężyka wcześniej wymytego i sparzonego wrzątkiem. Następnie należy umieścić brzeczkę w osobnym naczyniu, umyć gąsior, dokładnie osuszyć i ponownie przelać do niego brzeczkę. Gąsior powinniśmy dobrze zatkać korkiem z rurką fermentacyjną. W tym momencie nie pozostaje nic innego niż czekanie. Brzeczkę należy odstawić na około dwa, a nawet trzy lata.

Miód pitny staropolski przepis

Zapewne wiele osób zastanawia się także, jaki jest przepis na miód pitny staropolski. Poniżej przedstawiamy wszystkie potrzebne składniki do stworzenia miodu pitnego staropolskiego. Niewiele potrzeba, aby stworzyć wyjątkowy miód pitny. Przepisy na stworzenie miodów pitnych bywają różne, lecz tutaj możecie zapoznać się z najlepszą recepturą.

Miód pitny dwójniak przepis

Niezbędne składniki do przygotowania 10 litrów dwójniaka:

  • 5 litrów miodu
  • około 5 litrów wody
  • drożdże do miodów pitnych (wysokoalkoholowych do 21%)
  • fosforan amonowy jako pożywka dla droższy – ok. 4-5 g

Jak zrobić miód pitny dwójniak

Zrobienie tego typu trunku może wielu osobom sprawić problem co jest spowodowane wysokim stężeniem cukru. Mieszając wodę z miodem, w proporcji 1:1 otrzymamy roztwór, którego gęstość będzie wynosiło około 50 °Blg. Z takimi warunkami nawet mocne, wysokiej jakości drożdże mogą mieć problem, dlatego w tym przepisie zaczniemy od trójniaka. Wszystkie narzędzia używane do produkcji naszego napitku muszą być czyste i odkażone. Natomiast, aby usprawnić proces mieszania miodu z wodą, w tym celu możemy użyć miksera.

Zaczynamy robienie dwójniaka od trójniaka

Pierwszy etap przygotowania to przygotowanie matki drożdżowej w pojemniku fermentacyjnym. Czyli do jednego litra wody dodajemy 2 łyżki miodu, 20 g drożdży oraz 25 g pożywki. Wszystko mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Tak jak pisaliśmy wcześniej, warto postępować z instrukcją na opakowaniu drożdży, ponieważ różni producenci zalecają inne proporcje.

Drugi etap to przygotowanie brzeczki – będziemy potrzebować dwa główne składniki, czyli miód oraz wodę. Oba te składniki należy ze sobą wymieszać, czyli do 1 litra miodu dodajemy 2 litry wody, co da nam brzeczkę na trójniaka. Kolejny krok to połączenie matki drożdżowej z brzeczką – warto to zrobić w dwóch etapach: najpierw dodać połowę brzeczki, a po upływie mniej więcej godziny dodać pozostałą część. W tym momencie warto również dodać niewielką ilość pożywki dla drożdży. Zatykamy zbiornik korkiem z rurką fermentacyjną i odkładamy naszą mieszaninę na okres około 2-3 tygodnie – po upływie tego czasu przystąpimy do kolejnych etapów.

Reklama
Z trójniaka robimy dwójniaka

Po upływie około 2 tygodni, gdy stężenie cukru w naszym trójniaku spadnie o około 5 °Blg zaczynamy dodawać kolejną porcję miodu do naszego nastawu. Tym razem rozpuszczamy 2 litry miodu z 1 litrem wody i niewielką ilością pożywki – pół łyżeczki. Po wlaniu naszej mieszanki do trójniaka powinniśmy uzyskać około 36 °Blg i po raz drugi odstawiamy całość na kolejne 2-3 tygodnie.

Ostatnim, trzecim krokiem, który będziemy wykonywać 5-6 tygodni od dnia, w którym zaczynaliśmy produkcję dwójniaka będzie dodanie reszty pozostałych składników – 2 litry miodu i 1 litr wody. Wlewamy wszystko do naszego zbiornika fermentacyjnego z odrobiną pożywki i pozostawiamy na kilka miesięcy w miejsce, gdzie będzie stała temperatura około 17-18 °C. Następnie zlewamy nasze miodowe wino tak, jak jest to opisane powyżej w przepisie na trójniak.