Chleb z mąki kokosowej

Chleb z mąki kokosowej – doskonały przepis

Chleb wykonany na bazie mąki kokosowej może śmiało zastąpić ten tradycyjny. Można jeść go bez niczego lub z dodatkiem masła, dżemu niskosłodzonego, ale też wędlin i serów. W przeciwieństwie do chleba pszennego nie zawiera drożdży. Co więcej, mąka kokosowa nie zawiera glutenu, dlatego chleb z mąki kokosowej nie ma tak zwartej struktury jak ten zwykły, będą więc one różniły się wyglądem i konsystencją. Jak zatem zrobić dobry chleb z mąki kokosowej? Oto nasz sprawdzony przepis.

Reklama

Chleb z mąki kokosowej – składniki:

• 150 g mąki kokosowej
• 4 jajka
• 100 g masła klarowanego – płynnego
• łyżeczka miodu
• ½ łyżeczki soli
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia (ewentualnie ½ łyżeczki sody oczyszczonej)
• opcjonalnie można dodać wiórki kokosowe lub mielony kminek – ok. 10 g

Chleb z mąki kokosowej – wykonanie:

  1. Do miski wbijamy jajka i dodajemy miód oraz sól. Ucieramy trzepaczką do jajek lub mikserem do uzyskania gładkiej masy.
  2. Powoli wlewamy roztopione i przestudzone masło – dokładnie mieszamy.
  3. Mąkę kokosową łączymy z proszkiem do pieczenia, nastąpienie wsypujemy do wcześniej przygotowanej masy jajecznej i powoli mieszamy drewnianą łyżką.
  4. Jeśli jest taka potrzeba, możemy dodać trochę wody. Ciasto powinno być na tyle gęste, aby na koniec można było mieszać go trzepaczką. Nie może jednak być zbyt płynne – wówczas w trakcie pieczenia zrobi się zakalec. Z kolei zbyt gęste nie wyrośnie – zrobi się twarde i suche.
  5. Gdy ciasto jest odpowiednio wyrobione i nie ma w nim żadnych grudek, możemy dodać nasiona.
  6. Całość przekładamy do foremki na chleb o wymiarach maksymalnych 23x13x8 cm i pieczemy ok. 40-50 minut w temp. 175°C.
  7. Po upieczeniu – warto przeprowadzić test z drewnianym patyczkiem – wyjmujemy z foremki i studzimy na kratce.
  8. Chleb z mąki kokosowej kroimy dopiero jak wystygnie. Należy go przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym opakowaniu, np. w woreczku foliowym.
Reklama

Chleb z mąki kokosowej – ile należy dodać wody?

Ilość wody, jaką należy dodać do ciasta zależy od tego jakiego rodzaju mąki koksowej użyliśmy. Mąką kokosowa „sucha” – ma dużo białka i tłuszczu – i jest produktem ubocznym procesu otrzymywania oleju kokosowego, wymaga więc użycia nieco więcej wody. Mąka kokosowa „mokra” zawiera w sobie mniej tłuszczu – jej głównym produktem jest mleko kokosowe – nie wymaga zatem użycia wody, ewentualnie małą jej ilość.

Wypieki na bazie mąki kokosowej – co warto wiedzieć?

Mąka kokosowa jest doskonałą alternatywą dla mąki zbożowej, jest bowiem bogatym źródłem błonnika i białka, a do tego nie zawiera glutenu. Wskazana jest dla osób, które dbają o zdrową dietę i które odchudzają się, ponieważ charakteryzuje się niskim indeksem glikemiczny. A zatem, mąka kokosowa nie tuczy, sprzyja odchudzaniu, obniża poziom cholesterolu, jest skarbnicą białka, cennych aminokwasów oraz błonnika. Chleb z mąki kokosowej jak najbardziej warto wprowadzić do swojej diety, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i smakowych.

Wciąż jednak mąka kokosowa jest mało popularna, czym można wytłumaczyć jej dosyć wysoką ceną i słabą dostępność. Warto pamiętać również o tym, że nie do każdego wypieku się nadaje. Nie da się więc zastąpić nią w całości mąki pszennej. Najlepiej mąka kokosowa sprawdza się do robienia chleba, pierogów czy muffinek. Niepolecana jest z kolei do tradycyjnych ciast – wówczas wyjdą płaskie, mączne i niezbyt smaczne.