Zioła na trawienie

Siedząca kobieta odczuwa ból pochodzący z przewodu pokarmowego

Niestrawności takie jak bóle i skurcze żołądka, wzdęcia, nudności, biegunki czy uczucie pełności po posiłku to nic przyjemnego. Niestety bardzo wiele osób się z nimi zmaga, jednak na szczęście istnieje pewien sposób na poradzenie sobie z nimi. Aby pozbyć się dolegliwości, wystarczy, że sięgniemy po zioła na trawienie. Mięta, rumianek, czy koper włoski to zaledwie trzy zioła, po które sięgamy najczęściej. Co musisz wiedzieć o każdym z nich? Szczegółowe informacje opiszemy w tym artykule!

Reklama

Objawy niestrawności

Niestrawność, czyli dyspepsja, ma dość charakterystyczne objawy. Jednym z najczęściej się pojawiających objawów jest uczucie ciężkości – wzdęcia. Podczas niestrawności pojawia się również zgaga, mdłości, czkawka, czy zaparcia. Innymi dolegliwościami jest uporczywe odbijanie się, czy nieprzyjemny posmak w ustach, wywołany przez produkcję i wydzielanie soków trawiennych z dróg żółciowych. Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że nie muszą występować wszystkie objawy, aby móc stwierdzić niestrawność. Całe szczęście jednak każdy z tych objawów możemy szybko usunąć.

Ból brzucha, wzdęcia, zaparcia towarzyszą kobiecie przy złej diecie

Kiedy pojawia się niestrawność? Najczęściej wtedy, gdy spożywamy szkodliwe produkty. Zaliczamy do nich m.in.

  • Tłuste potrawy (np. żeberka),
  • tłuszcze zwierzęce (np. masło),
  • rośliny strączkowe (np. groch, fasola),
  • produkty z dużą zawartością konserwantów (np. wędliny).

Problemy z trawieniem – z czego wynikają?

Praktycznie co czwarta osoba zmaga się z problemami z trawieniem. Nie ma jednak co się dziwić, ponieważ w dzisiejszych czasach wiele osób swoją dietę opiera na przetworzonej żywności, a także na ciężkostrawnych i tłustych potrawach, czego skutkiem są nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dużym błędem dietetycznym jest też spożywanie dużych ilości produktów zawierających duże ilości cukrów prostych.

Problemy ze strony układu pokarmowego mogą się pojawić również u osób, które jedzą w pośpiechu. Każdy posiłek powinien być spożywany na spokojnie, czyli przy stole, a nie w biegu. Choć niektórym wydaje się to nieprawdopodobne, to tak, spożywanie jedzenia w stresie wpływa i przyczynia się do niestrawności. Ważne jest też to, aby nie spożywać zbyt dużych porcji posiłków, ponieważ jeśli nie będziemy się do tego stosować, to możemy być wręcz pewni, że wystąpią u nas takie objawy jak: ból brzucha, wzdęcia, mdłości, zgaga, gazy czy zaparcia. A kiedy już wystąpią, to nie pozostaje nic innego jak sięgnięcie po zioła na układ pokarmowy.

Domowe sposoby na poprawę trawienia

Kobieta z problemami układu pokarmowego odczuwa ból brzucha

Zanim jednak sięgniesz po zioła wspomagające funkcjonowanie organizmu i trawienie, to powinieneś wypróbować domowe sposoby na poprawę trawienia. Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów jest picie szklanki ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny o poranku. Ma to bardzo wiele zalet. Przede wszystkim dzięki temu zyskujemy ogromną ilość energii do działania, a co najważniejsze: przyspieszamy metabolizm oraz pomagają w pozbyciu się toksyn w naszym organizmie. Pozostałe domowe sposoby, dzięki którym nie będzie dokuczała Ci niestrawność:

  • pamiętaj, aby regularnie spożywać posiłki (nie pomijaj żadnego z posiłków),
  • jedz mniej, ale częściej (najlepiej co 3-4 godziny),
  • nie przesadzaj z wielkością porcji posiłków (jeśli jest on duży, to podziel go na kilka części),
  • nie jedz na siłę (gdy czujesz, że jesteś już najedzony, nie jedz dalej),
  • podczas spożywania posiłku nie używaj telefonu – skup się na dokładnym gryzieniu i rozdrabnianiu,
  • najpierw zjedz posiłek, a potem popij wodą,
  • dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu – 2 litry płynów dziennie to minimum,
  • stosuj zioła na trawienie (np. herbatki ziołowe),
  • spożywaj produkty, które mają duże ilości błonnika,
  • pamiętaj o probiotykach każdego dnia (np. maślanka, kefir),
  • zadbaj o regularną aktywność fizyczną (min. 3 razy w tygodniu).

Powyższe domowe sposoby na poprawienie pracy układu pokarmowego są bardzo proste, dlatego warto je stosować. Jeśli jednak okaże się, że są one nieskuteczne,to być może niezbędna będzie wizyta u specjalisty i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Reklama

Najlepsze zioła na trawienie i wzdęcia

Herbatki ziołowe i napary to najlepszy sposób, aby móc poprawić pracę układu pokarmowego. Oto najlepsze herbaty ziołowe:

Koper włoski

Dużą popularnością cieszą się herbatki z kopru włoskiego, które mają wiele zalet. Przede wszystkim usuwają bóle jak i wzdęcia brzucha. Ponadto koper włoski pobudza perystaltykę jelit oraz ma działanie moczopędne i wiatropędne. Co więcej: lekarze zalecają podawanie herbatki z kopru włoskiego małym dzieciom, w celu pozbycia się kolki.

Mięta pieprzowa

W sklepach możemy też znaleźć herbaty ziołowe z mięty pieprzowej, które świetnie się sprawdzają, gdy męczy nas niestrawność czy ból brzuch. Mięta pieprzowa także ma wiele właściwości, do których zaliczamy m.in. to, że reguluje wydzielanie soku żołądkowego, ułatwia przyswajanie pokarmów, a ponadto działa rozkurczowo.

Rozmaryn lekarski

Gdy męczą nas dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, należy sięgnąć również po rozmaryn lekarski. Jest to jedna z najpopularniejszych przypraw, która ma swoje walory – m.in. powoduje wzmożone wytwarzanie żółci w żołądku, a co jest najważniejsze: ma pozytywny wpływ na trawienie i poprawia przemianę materii. Kolejna przyprawa to imbir. Do jej plusów zaliczamy m.in. pobudzenie soków żołądkowych, a także śliny, a to wszystko przekłada się na to, że nasz żołądek szybciej trawi spożywany pokarm. Po imbir powinny sięgnąć zwłaszcza te osoby, którym dokuczają uporczywe mdłości.

Kminek

Kminek zapobiega w przypadku niestrawności

Pomocny jest również kminek, czyli przyprawa, która sprawia, że potrawy smakują znacznie lepiej, a poza tym pobudza trawienie. To świetny wybór dla tych, które zmagają się z silnymi bólami brzuchami podczas niestrawności, ponieważ kminek ma działanie rozkurczowe.

Mniszek Lekarski

Mniszek jest jednym z najbardziej popularnych ziół, który pozytywnie wpływa na nasz organizm. Napar bądź herbaty ziołowe, wpływają moczopędnie. Stymuluje pracę wątroby i działa oczyszczająco. Zawiera inulinę, która dzięki swojemu działaniu ma wpływ na gospodarkę węglowodanową, szczególnie zwalnia wchłanianie się cukru i obniża poziom glikemiczny.

Rumianek

Jest to popularna roślina, która posiada właściwości lecznicze. W rumianku znajduje się w niej wiele substancji, które wykorzystywane są w medycynie. Przez zawarte w sobie związki takie jak gorycze, które działają pobudzająco na procesy trawienne, bądź garbniki katechinowe, które działają przeciwzapalnie, ściągająco i antybakteryjnie.

Reklama

Melisa

Zioło, które ma wyjątkowy smak i pomaga w walce z różnymi schorzeniami. Nie tylko działa na układ nerwowy w celu pozbyciu się stresu i napięcia. Zastosowanie melisy jako herbaty ziołowej działa rozkurczowo na mięśnie gładkie w jelitach, przede wszystkim na w jelito grube. Ma działanie wiatropędne i moczopędne. Zaleca się pić min jedną szklankę dziennie naparu.

Jak więc możemy zauważyć, istnieje bardzo wiele naturalnych ziół, które zawierają odpowiednie ilości substancji nam pomocnych, jeśli chodzi o dolegliwości związane z niestrawnością. Warto też tutaj podkreślić, że kosztują one niewiele i są dostępne praktycznie wszędzie – zarówno w markecie, aptece, jak i sklepie zielarskim. Pamiętajmy też, że stosowanie ziół to bezpiecznych sposób na eliminację problemów z niestrawnością, jak i przy problemie jelita drażliwego.

Rodzaje herbaty dobre na trawienie

Picie herbaty wspomaga procesy trawienne i zapobiega bólom brzucha

Jedną z najpopularniejszy herbat, po jaką sięgamy, gdy chcemy poprawić pracę jelita, jest herbata zielona. Wyróżnia ją działanie dezynfekujące, antyoksydacyjne, a ponadto znacząco obniża poziom cholesterolu. Jak mówią eksperci: warto pić szklankę zielonej herbaty po obfitym posiłku, aby wspomóc właściwości trawienne, korzystnie wpływa na pracę wątroby i pracę jelit.

Kolejna doskonała propozycja, to czerwona herbata. Jest to herbata na trawienie, która pomaga raz-dwa pozbyć się uczucia ciężkości. Ponadto warto tutaj podkreślić, że często sięgają po nią osoby odchudzające się, a to wszystko dlatego, że przyspiesza zamianę tłuszczu w energię, a więc jest bardzo pomocna w odchudzaniu.

Poszukując dobrej herbatki na trawienie, warto też zainteresować się herbatą z senesu. To idealna propozycja dla tych osób, których męczą się z ciągłymi zaparciami, a to dlatego, że ta herbatka na trawienie ma działanie przeczyszczające. Co ważne: herbata z senesu nie jest polecana dla kilku grup osób. Nie powinny po nią sięgać kobiety ciężarne i karmiące, osoby mające wrzody żołądka, problemy z sercem, a także z zapaleniem wyrostka, czy pęcherza moczowego.