Jak poradzić sobie z dyskopatią lędźwiową?

Dyskopatia lędźwiowa to często występujące w społeczeństwie, a przy tym bardzo uciążliwe schorzenie dotykające dolnej części kręgosłupa. Kiedy w tym miejscu dochodzi do zwyrodnienia lub uszkodzeniu krążka międzykręgowego, pojawiają się dolegliwości bólowe, a z czasem także skurcze i paraliże mięśni oraz inne objawy neurologiczne. Co ciekawe, objawy te mogą obejmować nie tylko plecy, ale też kończyny dolne – od ud po stopy.

Reklama

Skąd bierze się dyskopatia lędźwiowa?

Za rozwój dysfunkcji w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa odpowiada często niezdrowy tryb życia: brak lub niedobór aktywności fizycznej, siedząca praca oraz przyjmowanie nieprawidłowej pozycji w trakcie wykonywania codziennych czynności, na przykład siedzenia przy biurku albo podnoszenia ciężarów. Przyczyną dyskopatii może być również uraz powstały na skutek wypadku lub nadwyrężenie będące wynikiem nadmiernie intensywnego uprawiania sportu. W rzadkich, acz spotykanych przypadkach zdarza się też, że dyskopatia lędźwiowa jest wynikiem wrodzonej wady anatomicznej narządu ruchu.

Jak wygląda leczenie dyskopatii lędźwiowej?

Leczenie dyskopatii lędźwiowej polega na wykorzystaniu jednej z trzech bezpiecznych i mało inwazyjnych metod naprawy lub usunięcia dysfunkcyjnego dysku: nukleoplastyki, endoskopowej mikrodiscektomii lub częściowej nukleotomii z plastyką pierścienia włóknistego. Każdy z tych zabiegów wykonuje się przezskórnie, czyli poprzez niewielkie nacięcie na skórze – nie ma wtedy konieczności „otwierania” pacjenta, co znacząco skraca czas rekonwalescencji. O tym, jakie leczenie dyskopatii lędźwiowej będzie najskuteczniejsze w danym przypadku, decyduje oczywiście lekarz, uwzględniając rodzaj i stopień zaawansowania doskwierającego nam schorzenia. Leczenie możecie prowadzić pod okiem sport-klinika.pl.

Reklama

Jakie mogą być skutki nieleczonej dyskopatii lędźwiowej?

Dyskopatia lędźwiowa w początkowej fazie rozwoju, kiedy objawia się jedynie bólem, może wydawać się niegroźna, ale to tylko pozory. Pogłębiający się ból z czasem będzie coraz bardziej ograniczał naszą sprawność, a dodatkowo pojawią się zaburzenia czucia w nogach, osłabienie ich mięśni i niedowład nerwów. W efekcie nieleczona dyskopatia doprowadzi do trwałego kalectwa. Dlatego apelujemy: nie ignoruj żadnych objawów chorobowych, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się niegroźne.