ulica
Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

pszczoła

Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

previous arrow
next arrow

Jak poradzić sobie z dyskopatią lędźwiową?

Dyskopatia lędźwiowa to często występujące w społeczeństwie, a przy tym bardzo uciążliwe schorzenie dotykające dolnej części kręgosłupa. Kiedy w tym miejscu dochodzi do zwyrodnienia lub uszkodzeniu krążka międzykręgowego, pojawiają się dolegliwości bólowe, a z czasem także skurcze i paraliże mięśni oraz inne objawy neurologiczne. Co ciekawe, objawy te mogą obejmować nie tylko plecy, ale też kończyny dolne – od ud po stopy.

Skąd bierze się dyskopatia lędźwiowa?

Za rozwój dysfunkcji w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa odpowiada często niezdrowy tryb życia: brak lub niedobór aktywności fizycznej, siedząca praca oraz przyjmowanie nieprawidłowej pozycji w trakcie wykonywania codziennych czynności, na przykład siedzenia przy biurku albo podnoszenia ciężarów. Przyczyną dyskopatii może być również uraz powstały na skutek wypadku lub nadwyrężenie będące wynikiem nadmiernie intensywnego uprawiania sportu. W rzadkich, acz spotykanych przypadkach zdarza się też, że dyskopatia lędźwiowa jest wynikiem wrodzonej wady anatomicznej narządu ruchu.

Jak wygląda leczenie dyskopatii lędźwiowej?

Leczenie dyskopatii lędźwiowej polega na wykorzystaniu jednej z trzech bezpiecznych i mało inwazyjnych metod naprawy lub usunięcia dysfunkcyjnego dysku: nukleoplastyki, endoskopowej mikrodiscektomii lub częściowej nukleotomii z plastyką pierścienia włóknistego. Każdy z tych zabiegów wykonuje się przezskórnie, czyli poprzez niewielkie nacięcie na skórze – nie ma wtedy konieczności „otwierania” pacjenta, co znacząco skraca czas rekonwalescencji. O tym, jakie leczenie dyskopatii lędźwiowej będzie najskuteczniejsze w danym przypadku, decyduje oczywiście lekarz, uwzględniając rodzaj i stopień zaawansowania doskwierającego nam schorzenia. Leczenie możecie prowadzić pod okiem sport-klinika.pl.

Jakie mogą być skutki nieleczonej dyskopatii lędźwiowej?

Dyskopatia lędźwiowa w początkowej fazie rozwoju, kiedy objawia się jedynie bólem, może wydawać się niegroźna, ale to tylko pozory. Pogłębiający się ból z czasem będzie coraz bardziej ograniczał naszą sprawność, a dodatkowo pojawią się zaburzenia czucia w nogach, osłabienie ich mięśni i niedowład nerwów. W efekcie nieleczona dyskopatia doprowadzi do trwałego kalectwa. Dlatego apelujemy: nie ignoruj żadnych objawów chorobowych, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się niegroźne.