Jak usunąć tatuaż?

Choć tatuaże potrafią być arcydziełem na skórze człowieka, zdarzają się także takie, które nie przypadną do gustu właścicielowi lub zwyczajnie zaczynają się nudzić po pewnym czasie. Wtedy w głowie mogą zacząć kiełkować różnorakie myśli i pojawia się chęć ich usunięcia. Biorąc pod uwagę, że zrobienie modyfikacji na ciele jest najczęściej decyzją na całe życie, usunięcie tatuażu w niektórych sytuacjach jest konieczne. Jak usunąć tatuaż i na którą metodę się zdecydować?

Reklama

Rodzaje tatuaży

Jeśli chcesz zdecydować się na tatuaż, powinieneś wiedzieć, że musi być to decyzja podjęta z całkowitą odpowiedzialnością wystąpienia przypadku niemożliwości jego usunięcia. Jeśli nie jesteś pewny swojej decyzji, powinieneś zastanowić się nad rodzajem metody, którą go wykonasz. Istnieje kilka opcji, na które możesz się zdecydować:

  • Tatuaż klasyczny, polegający na głębokim wprowadzaniu barwnika w warstwy skóry właściwej. Jest to metoda, która pozostaje na ciele nawet do końca życia;
  • tatuaż tymczasowy, zwany również biotatuażem. Metodą, którą wykorzystuje się przy robieniu takiej modyfikacji, polega na wprowadzaniu tuszu w płytsze warstwy skóry. Dzięki temu organizm po czasie zaczyna pozbywać się barwnika. Istnieje jednak ryzyko, iż nie zniknie całkiem i pozostaną ślady na skórze.
  • Tatuaż z henny. Jego wykonanie polega na barwieniu skóry poprzez barwniki roślinne, które utrzymują się na niej do miesiąca.

Czy można usunąć tatuaż?

Jeśli zdecydujesz się na wykonywanie tatuażu metodą klasyczną polegającą na głębokim wprowadzaniu tuszu pod skórę, powinieneś wiedzieć, że jest on niezwykle trwały. Decyzję tę należy podejmować ze świadomością, że tatuaż pozostanie z Tobą na całe życie. Czy można zatem usunąć tatuaż? Wszystko zależne jest od wielu czynników, takich jak:

  • Metoda, którą został wykonany tatuaż;
  • barwnik tuszu wprowadzonego pod skórę;
  • umiejscowienie tatuażu na ciele.

Biorąc pod uwagę, iż trwale wykonany tatuaż może być ciężko usunąć, ponieważ skuteczność zabiegu potrafi nie być zawsze zgodna z naszymi oczekiwaniami, istnieje możliwość wykonania innego rodzaju tatuażu, który zostanie zrobiony w sposób pozwalający na zniknięcie tuszu ze skóry po pewnym czasie.

Usuwanie tatuażu – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Usuwanie tatuażu to skomplikowany zabieg, dlatego powinien być wykonany w sposób, który będzie dla Ciebie jak najbardziej bezpieczny. Jak usunąć tatuaż? Istotna jest metoda, jaką został wykonany tatuaż, bowiem od niej zależy skuteczność zabiegu. Równie ważną kwestią jest to, jak głęboko został wprowadzony tusz pod skórę. Istotna jest także kolor barwnika, którym został wykonany tatuaż. Wybór kolorowego pigmentu może wiązać się z mniejszą skutecznością zabiegu usunięcia tatuażu.

Metody usuwania tatuażu

Sposoby na pozbycie się niechcianego tatuażu różnią się od siebie w zależności od tego, na jaką metodę jego wykonania się zdecydowałeś. Najprościej będzie usunąć tymczasowe tatuaże, których pigment nie wniknął w skórę właściwą. Aby dobrać do siebie najlepszy sposób, warto wybrać się do lekarza, który pomoże dobrać odpowiedni do typu modyfikacji, jaką posiadasz. Jest to jedyna metoda, aby bezpiecznie usunąć tatuaż. Pozbycie się tatuażu wymaga precyzji i kompetencji, ponieważ jest to zabieg, który nieodpowiednio wykonany, może zostawić nieestetyczne pozostałości na ciele. Jakie są metody usunięcia tatuażu? Najczęściej wymienioną jest metoda laserowego usuwania tatuażu, jednak istnieją inne, o których warto wiedzieć.

Reklama

Chirurgiczne usuwanie tatuażu

Choć był to jeden z pierwszych sposobów na usuwanie tatuaży, obecnie nie jest polecany przez specjalistów w tej dziedzinie. Ma to związek ze zbytnią ingerencją w warstwy skóry, co powodować może nieestetyczne blizny. Sposób ten stosowany jest w przypadku tatuażów wykonanych w sposób klasyczny, które trudno całkowicie usunąć.

Laserowe usuwanie tatuażu

Laserowe usuwanie tatuażu jest jedną z najbardziej popularnych metod w obecnych czasach. Polega ona na tym, iż wiązki lasera pochłaniają pigment tatuażu. Skuteczność wykonania laserowego usuwania tatuażu zależy od wielkości tatuażu, jak i koloru, który został użyty do jego wykonania. W przypadku tatuaży, które są wykonane ciemnymi barwami, usunięcie ich jest najłatwiejsze. Nie jest to takie proste w przypadku kolorowych pigmentów, bowiem jest to zależne od częstotliwości fali, która jest związana z laserem i ma za zadanie pochłaniać kolor. Odcieni żółtych nie da się usunąć metodą laserową, ponieważ fale lasera nie pochłaniają tego barwnika. Laser polecany jest więc dla osób, które podjęły się wykonania tatuażu w ciemniejszych barwach. Wziąć należy pod uwagę także kwestię wielkości tatuażu, bowiem jest to również istotne w planowaniu zabiegów.

Usunięcie tatuażu laserem wiąże się z koniecznością przygotowania się na to, iż jest to proces czasochłonny. Aby laser mógł skutecznie pozbyć się barwnika, potrzeba niekiedy nawet kilkunastu sesji. Choć jest to zabieg, na który potrzeba większej ilości sesji, masz pewność, że na Twojej skórze nie pozostaną blizny. Ile kosztuje laser? Cena jednego zabiegu potrafi dosięgać nawet 1500 zł. Jest to zatem kosztowny zabieg i czasochłonny. Laser jest jednak metodą usuwania, która nie pozostawia wiele do życzenia.

Jak pozbyć się tatuażu domowymi sposobami?

Choć zabieg, jakim jest usuwanie tatuażu, powinien odbywać się pod okiem specjalistów, istnieją metody, które pozwalają na rozjaśnienie go, bez zbytniej ingerencji w warstwy skóry. W przypadku zabiegu rozjaśniającego warto wiedzieć, iż barwnik jedynie blednie, a nie następuje jego całkowite usunięcie. Zabiegu usuwania tatuażu nie przeprowadza się w zaciszu domowym, ponieważ organizm ludzki wykazuje różne reakcje na możliwe substancje, z których skorzystasz. Może to być niebezpieczne zarówno dla Twojego zdrowia, jak i życia.

Rozjaśniający peeling

Choć usuwanie tatuażu domowymi sposobami jest odradzane każdemu, warto wiedzieć, że istnieje możliwość jego rozjaśnienia. Zrobienie peelingu, który Ci w tym pomoże, zajmuje tylko chwilę, także nie musisz się obawiać o czas trwania zabiegu. Jest to zarówno bezpieczne dla skóry, jak i zapewnia jej odpowiednie nawilżenie. Składniki, których potrzebujesz, to:

  • Dwie łyżki jogurtu;
  • jedna cytryna;
  • dwie łyżki fusów z kawy.

Całość musisz dokładnie ze sobą wymieszać, a następnie nałożyć i wmasować w skórę przez kilkanaście minut. Kolejnym krokiem jest zmycie peelingu ciepłą wodą. Tak, jak w przypadku lasera, potrzebujesz kilku sesji, aby uzyskać pierwsze efekty rozjaśniające.

Krem wybielający

Choć komentarze są podzielone, jest to jedna z bezpieczniejszych metod, które pozwalają na blaknięcie pigmentu. Jest to sposób dla osób, które mają przeciwwskazania do zabiegu usuwania tatuażu, bądź nie podjęli ostatecznej decyzji o jego usunięciu. Zabieg nakładania kremu wybielającego jest przyjemny i dodatkowo nawilża skórę ze względu na składniki w nim zawarte. Preparat tego typu można zakupić w aptece, a jego koszt to kilkadziesiąt złotych za opakowanie. Ponadto, za pomocą kremów wybielających można pozbyć się również niechcianych przebarwień. Podobne działanie można uzyskać, jeśli chodzi o płytkie blizny.

Reklama

Cover up – zrób nowy tatuaż!

Sposoby usunięcia tatuażu bywają różne, jednakże istnieje sposób dla osób, które nie mają stuprocentowej pewności, czy tego pragną. Nie jest to klasyczny sposób usuwania tatuaży, a jego miłośnikom wręcz powinien się spodobać. Usunięcie tatuażu nie musi wiązać się z jego całkowitym zniknięciem. Jeśli nie chcesz pozbywać się tatuaży, zdecyduj się na ich renowację!

Cover up nie jest niczym innym, jak stworzeniem nowego arcydzieła, które skradnie Twoje serce na kolejne lata. Jest to sposób polegający na tym, że w miejscu obecnego powstanie nowy tatuaż, który przykryje ten niechciany. Aby wybrać odpowiedni barwnik, który przykryje poprzedni kolor, konieczna jest konsultacja z tatuatorem, który odpowiednio doradzi, a także wyjaśni, jak powinien wyglądać zabieg. Tatuaże, które są tworzone na innych modyfikacjach, są trudniejsze do zrobienia, dlatego warto wybrać się na konsultację do osoby, która ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Warto przygotować się także na to, że zabieg przeprowadzony będzie w kilku sesjach i różnym odstępie czasowym, aby nowy barwnik mógł odpowiednio wniknąć w skórę. Jeśli chcesz usunąć tatuaż, powinieneś odpowiednio przygotować się przed zabiegiem, a także odpowiednio pielęgnować pozostałości po jego wykonaniu na skórze.

Jeśli zdecydujesz się na zabieg wykonywany laserem, pamiętaj o tym, iż jego częstotliwość zależy od koloru i wielkości tatuażu. W niektórych przypadkach wymaga to nawet kilkunastu zabiegów. Należy pamiętać, że zabiegi usuwania tatuaży powinny odbywać się pod okiem specjalistów, w szczególności jeśli nie chcesz mieć niechcianych blizn i późniejszych problemów ze skórą. Efekty usuwania tatuażu możesz zobaczyć już w ciągu kilku tygodni.

Artykuł został napisany dzięki firmie beautylaserclinic, która wykonuje zabiegi usuwanie tatuaży za pomocą lasera.