Przeszczep włosów – wszystko co musisz wiedzieć

Przeszczep włosów staje się coraz popularniejszym zabiegiem medycyny estetycznej wśród panów, którzy borykają się z problemem łysienia androgenowego, pourazowego, łysienia plackowatego bądź przez wpływ oparzeń etc. Najczęściej łysienie występuje u mężczyzn, spowodowane dużą ilością DHT, czyli dehydrotestosteron. Postępujący proces łysienia często zmusza panów do golenia się na tak zwane zero, lecz nie jest to konieczność. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o zabiegu przeszczepu włosów, inaczej transplantacji.

Rodzaje łysienia

W Polsce problem utraty włosów dotyka 50% mężczyzn w wieku do 50 roku życia, a powyżej tego wieku to już 80%. U mężczyzn proces utraty włosów może zaczynać się już w wieku dojrzewania. Jak zapewne wiemy łysienie, może być spowodowane przez złe nawyki żywieniowe, czyli nieodpowiednią dietę, uwarunkowania hormonalne i genetyczne. Nadmierny stres oraz przyjmowanie leków, również może przyczynić się do utraty włosów.

Początkowe etapy łysienia, możemy rozpoznać poprzez widoczne:

  • Miejscowe prześwity włosów,
  • przerzedzenie się włosów,
  • powiększające się zakola.

Na czym polega przeszczep wlosów

Transplantacja włosów polega na pobraniu najczęściej grupy mieszków z bocznej oraz tylnej części głowy, tak aby, przyczepić je do miejsca na skórze głowy gdzie ich nie posiadamy. Aczkolwiek dokładniejszy przebieg tego zabiegu w dużej mierze zależy od uwarunkowania stopnia łysienia, struktury i barwy włosów. Miejsce, gdzie pobiera się skórę, jest zszywane szwem ciągłym, wskutek czego zostaje blizna, ale jest ona niezbyt widoczna. Zabieg trwa od 2 do 8 godzin, przy znieczuleniu miejscowym. Odczuwalne może być przyśpieszone bicie serca, ze względu na podawaną ze znieczuleniem adrenalinę. Poprzez zawartą adrenalinę wydłuża działanie znieczulenia oraz powstrzymuje krwawienie. Jest to bezpieczny i bezbolesny zabieg.

Występuje kilka metod przeszczepu – FUE, STRIP, SAFER (rozszerzona metoda FUE), BHT. Dana metoda jest omawiana z pacjentem indywidualnie wg potrzeb oraz kosztów.

Jak się przygotować do przeszczepu włosów

Należy zapuścić włosy przed zabiegiem, dzięki czemu będziemy mogli ukryć niewielkie blizny. Włosy powinny zostać umyte w dniu przeszczepu bądź dzień przed zabiegiem, najlepiej wieczorem.

Gdzie najlepiej wykonać przeszczep włosów

Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na ten rodzaj zabiegu, niektóre firmy turystyczne zainteresowały się rynkiem medycyny estetycznej, dodając do swojej oferty wyjazd np. do Turcji w celu wykonania tam tańszego zabiegu niż w Polsce. Niestety decyzja skorzystania z ich oferty wiąże się z wysokim ryzykiem. Zdarza się ze tego typu zabiegi wykonywane są przez osoby, nieposiadające żadnego wykształcenia medycznego, a jakość wykonywanego zabiegu jest bardzo niska. Wybierając klinikę w Polsce mamy możliwość stałego kontaktu ze specjalistami wykonującymi zabieg, przed jak i po zabiegu. Niektóre kliniki gwarantują zwrot poniesionych kosztów przeszczepu jeśli się on nie powiedzie, czego z pewnością nie możemy oczekiwać po zabiegach wykonywanych za granica.

Artykuł ten został napisany dzięki firmie MD MEDMIX hair clinic. Na ich stronie internetowej medmix.pl znajdziecie szczegółowe informacje na temat przeszczepu włosów, brody, brwi, i nie tylko.