Tutaj jest miejsce na twoją reklamę
Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę
Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę
Szybkie konsultacje lekarskie, E-Zwolnienie lekarskie (L4 lub e-ZLA)
Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!
Przyczyn dolegliwości bólowych związanych z zębami może być wiele. Intensywny ból zęba, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, powinien być sygnałem alarmowym dla pacjenta. Najczęściej bolesne problemy są wynikiem uszkodzenia szkliwa lub występującą próchnicą powodującą stan zapalny. Pierwszym objawem jest pojawiająca się nadwrażliwość na ciepły i zimny pokarm. Odsłonięta szyjka zęba staje się wrażliwa i jest przyczyną bólu jamy ustnej. W przypadku wystąpienia zmiany w obrębie dziąseł i szyjki zęba warto udać się do lekarza. Wielu pacjentów może uniknąć kosztownego i bolesnego leczenia zgłaszając się odpowiednio wcześnie na kontrolę w gabinecie dentystycznym.
Objawami, które towarzyszą rozwijaniu się infekcji, są m in:
Leczeniem zęba dentysta zajmuje się dopiero po podaniu znieczulenia. Zazwyczaj leczenie endodontyczne wykonywane jest przy znieczuleniu miejscowym. Kliniki dysponują różnymi rodzajami znieczuleń m.in. znieczuleniem domiazgowym, które polega na podaniu środka znieczulającego bezpośrednio do zęba oraz znieczuleniem wprowadzanym do przestrzeni międzykorzeniowej, a następie do kości gąbczastej, które nazywa się znieczuleniem dokostnym. Utrata czucia w zębie oraz w jego otoczeniu sprawia, że leczenie kanałowe staje się bezbolesne. Ząb, który został pozbawiony miazgi zębowej, nie posiada nerwów, czyli nie dochodzi do przewodzenia impulsów bólowych. Dla osób, które panicznie boją się zabiegów dentystycznych, stomatolog może zaproponować środek uspokajający, na przykład podtlenek azotu. Możliwe jest takie leczenie pod narkozą, czyli w znieczuleniu ogólnym. Konieczne będzie wtedy dostarczenie badań laboratoryjnych oraz rozmowa z anestezjologiem.
Zdarza się, że wykonanie kolejnego zabiegu endodontycznego okazuje się konieczne. Silny ból trwający ponad dwa tygodnie, występujący po wcześniejszym wypełnieniu zęba, może wskazywać na to, że należy podjąć kolejne leczenie. W takim przypadku warto udać się na kolejną wizytę do specjalisty. Często dolegliwości bólowe związane są z niepoprawnie przeprowadzonym zabiegiem. Występują przypadki, w których lekarz podczas wykonywania zabiegu nie zauważył jednego z kanałów i w trakcie została zainfekowana miazga. Ponowne wykonanie zabiegu polega na usunięciu poprzednio włożonego materiału w kanał korzenia. Następnie procedura leczenia kanałowego odbywa się w taki sam sposób, jak za pierwszym razem.