ulica

Wzmocnij swój system odpornościowy już dzisiaj!

ulica
Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

pszczoła

Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

previous arrow
next arrow

Jak przechowywać czosnek

Czosnek od lat stanowi ważny składnik diety każdego człowieka, zapewne wielu z was nie wyobraża sobie bez niego swojej kuchni, o czym świadczą liczne przepisy z jego dodatkiem. Podobnie jak cebula, czosnek wymaga od nas odpowiedniego sposobu przechowywania. Ze względu na swój specyficzny zapach, ale także by pozostał jak najdłużej świeży i posiadał cenne substancje odżywcze. Pierwszy i najważniejszy krok to zakup odpowiedniego produktu. Podchodząc w sklepie do półki z czosnkiem musimy wybrać ten dość twardy i bez żadnych wgnieceń, które mogłyby świadczyć o tym, że może być on lekko podgniły.

Przechowywanie czosnku – co musisz wiedzieć

Myślę, że wzorem wielu kucharzy decydujemy się na zakup czosnku w pęczkach, ze względów estetycznych (taki pęczek ładnie wygląda) oraz ze względów ekonomicznych (większa ilość na zapas). Czosnek rzeczywiście jest w stanie dość długo wytrzymać zachowując swój aromat i smak. Jeżeli zastanawiacie się jak długo można przechowywać czosnek – odpowiedź nie jest dość oczywista, ale ten czas to pomiędzy kilka tygodni do nawet dwóch miesięcy. Wszystko zależy jednak od odpowiedniego przygotowania naszego produktu i od warunków w jakich zamierzamy przechowywać czosnek w naszym domu. Należy przestrzegać kilku prostych reguł, aby korzystanie z właściwości czosnku znacznie przedłużyć oraz czas jego zdatności do spożycia.

Jak przechowywać czosnek – co wolno robić, a co jest absolutnie niedopuszczalne

Co warto zrobić:

  • czosnek przechowujemy w temperaturze pokojowej,
  • pamiętajmy, żeby przechowywać go w suchym pomieszczeniu,
  • jeżeli czosnek jest tuż po zerwaniu należy go najpierw wysuszyć,
  • dobry pomysł to przechowywanie czosnku w pudełeczku z dziurkami lub koszyczku, tak aby był stały dostęp powietrza,
  • na przechowywanie wybieramy ciemne miejsca tak, aby uniknąć kiełkowania.

Teraz kilka słów o tym czego nie powinniśmy robić:

  • przechowywanie czosnku w lodówce sprawia, że szybko traci on swój smak; starajmy się spożyć czosnek niedługo po zakupie,
  • czosnek z lodówki jest wilgotny, narusza to jego twardą konsystencję,
  • pamiętajmy również o tym, że czosnku nie powinniśmy zamrażać; wówczas traci on cenne właściwości oraz swoją teksturę,
  • nie zdejmuj z czosnku osłonki jeżeli nie zamierzasz go zjeść, powoduje to szybsze psucie, a nawet gnicie.

Jak przechowywać czosnek pospolity – sposoby przechowywania czosnku

Czosnek najlepiej będzie nam przechowywać w suchej kuchennej szafce. Dobrym miejscem będzie też zacisze spiżarni lub zacienione miejsce kuchennego blatu, w ten sposób będziemy w stanie uchronić go przed przedwczesnym kiełkowaniem. Czosnek możesz umieścić w koszyczku lub w siatce bądź dziurkowanej torebce, tak aby miał stały dopływ powietrza. Wiele osób popełnia taki błąd, że umieszcza główki czosnku w lodówce, a jak już wiecie jest to zły pomysł. Zbyt niska temperatura nie działa korzystnie na ząbki czosnku, a dodatkowo wilgoć może powodować szybsze psucie się i pleśnienie.

Do lodówki możesz włożyć jedynie obrany i posiekany czosnek zamknięty dodatkowo w hermetycznym pojemniku; jest to konieczne ze względu na intensywny zapach czosnku, którym przesiąkną nam inne potrawy trzymane przez nas w chłodziarce. Takie zabezpieczenie gwarantuje nam jednak tylko kilka dni świeżości czosnku.

Jak przechowywać czosnek po zbiorze

Jeżeli jesteście pasjonatami uprawiania warzyw w swoim przydomowym ogródku musicie pamiętać, że zaraz po zbiorach warto czosnek wysuszyć. Jego pęki możemy zawiesić główkami do góry w celu zachowania odpowiedniej twardości podczas suszenia. Tak przygotowany spokojnie będzie w stanie posłużyć nam przez kilka miesięcy. Zebrany przez nas produkt warto też zetrzeć na tarce, następnie umieścić w słoiku i wymieszać z solą. Tak przygotowany słoik możemy umieścić w spiżarni lub chłodnej piwnicy.

Czosnek jak przechowywać już obrane ząbki?

Jeżeli zastanawiacie się jaka jest najlepsza metoda przechowywania czosnku już obranego, to zaskoczymy was. Wystarczy kilka ząbków czosnku umieścić w słoiku i zalać oliwą. Uzyskamy w ten sposób niezwykle aromatyczny dodatek do wielu dań, jak pizza czy makaron. Do takiego słoika możemy dodać również paprykę, tymianek bądź rozmaryn. Taka smakowa oliwa to zdrowy dodatek do twoich dań.

Jak przechowywać czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi w przeciwieństwie do tradycyjnej wersji nie posiada ząbków tylko liście, które są jego częścią jadalną. Zaraz po zerwaniu najlepiej będzie przechować je w lodówce, ale nie dłużej niż kilka dni. W ten sposób liście będą mogły zachować zdrowy wygląd oraz wszystkie najcenniejsze składniki odżywcze. Czosnek niedźwiedzi zebrany z łodyżkami możemy przechowywać również przez kilka dni w szklance z wodą.

Jeżeli zastanawiacie się co można przygotować z wykorzystaniem czosnku niedźwiedziego to polecamy wam pyszną pastę, przepisy na jej wykonanie są różne. My jednak chcemy zaproponować wam najprostszy z wykorzystaniem soli, soku z cytryny i oliwy z oliwek, które blendujemy wraz z liśćmi. Gotową pastę umieszczamy w uprzednio wyparzonych słoikach.