Kamienie w woreczku żółciowym leczenie naturalne

Kobieta cierpiąca na silny ból podbrzusza

Kamienie żółciowe pojawiające się i zalegające w drogach żółciowych są przyczyną kamicy żółciowej. Niestety, jest to uciążliwa dolegliwość, która może odbić się na naszym zdrowiu jeśli wcześnie nie zareagujemy. Pęcherzyk żółciowy jest miejscem, gdzie odkładające się złogi powodując ból. Choroba ta występuje u około 20 % osób, najczęściej dolegliwości pojawiają się u kobiet po 65. roku życia. Istnieją naturalne metody, które pomogą Ci uporać się z nieprzyjemnym problemem kamieni. Pamiętajmy, że nie powinniśmy bagatelizować symptomów, aczkolwiek nasze zdrowie jest najważniejsze.

Reklama

Rola pęcherzyka żółciowego w organizmie

Kamienie w środku pęcherzyka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy odgrywa bardzo ważną rolę w trawieniu tłuszczów. Zadaniem pęcherzyka żółciowego jest gromadzenie oraz zagęszczanie żółci. Podczas trawienia tłuszczów następuje wydzielanie żółci, która odpowiada za rozbijanie cząstek tłuszczu na mniejsze, drobniejsze cząsteczki. Ponadto dzięki temu proces wchłaniania odbywa się sprawnie oraz możliwe jest przyswajanie witamin A, D, E oraz K. Podczas spożywania posiłku żółć jest transportowana drogami żółciowymi z woreczka żółciowego do dwunastnicy, gdzie rozpoczyna się pierwszy etap trawienia tłuszczów.

Kamienie żółciowe- czym są?

W wyniku łączenia się kryształków cholesterolu, soli żółciowych, bilirubiny i innych składników powstają grudki, które tworzą złogi żółciowe. Duża ilość spożywanych tłustych produktów, które zawierają sporo cholesterolu, kwasów tłuszczowych oraz soli jest najczęstszym powodem występowania kamieni. Dieta bogata w nie zdrowe tłuszcze, mocno przyprawione, smażone posiłki oraz alkohol nie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu pęcherzyka żółciowego. Odżywiając się w ten sposób, dochodzi do wytrącania się niekorzystnych dla zdrowia złogów. Złogi mogą być pojedyncze lub łączyć się ze sobą i tworzyć mnogie, o różnej wielkości kamienie, które mogą nawet wypełniać całe miejsce w pęcherzyku żółciowym.

Powstawanie kamieni żółciowych, kamica

Przyczyną powstawania kamieni w pęcherzyku żółciowym jest gromadzący się cholesterol i bilirubiny, co powoduje niebezpieczne zagęstwianie się żółci. Złogi żółciowe najczęściej tworzą się u osób z nadwagą. Osoby, które stosują głodówki lub wybierają drastyczne diety odchudzające, są również narażone na powstawanie złogów. Towarzyszące choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, mogą zwiększać ryzyko pojawiania się złogów. Problemy z pęcherzykiem żółciowym mogą mieć kobiety, które zdecydowały się na antykoncepcję hormonalną. Choroba jest schorzeniem dziedzicznym. Występujące zaburzenia genetyczne prowadzą do upośledzenia funkcjonowania wątroby. Ważnym aspektem jest odpowiednia dieta, ponieważ nadmiar tłustych pokarmów sprzyja zachorowaniu na kamicę pęcherzyka żółciowego.

Objawy

Gromadząca się żółć może wpływać na powiększanie się pęcherzyka żółciowego oraz rozciągania ścian pęcherzyka, które powoduje podrażnienie zakończenia nerwowego w otrzewnej. W wyniku tych działań dochodzi do odczuwania dolegliwości bólowych. Żółć okresowo opróżniana na zewnątrz pęcherzyka powoduje zatykanie się dróg żółciowych, czemu towarzyszy napięcie ściany pęcherzyka i w efekcie ból.

Dolegliwości bólowe są odczuwane w okolicy nadbrzusza pod prawym łukiem żebrowym. Kolka żółciowa, czyli ostry ból brzucha najczęściej występuje po zjedzeniu tłustego pokarmu. Czasem dochodzi do występowania bólu promieniującego do pleców, szyi oraz obojczyków. Dyskomfortowi w jamie brzusznej może towarzyszyć odbijanie oraz wzdęcia. Mogą występować nudności oraz dreszcze wraz z gorączką.

Reklama

Kamienie żółciowe – diagnoza

Podejrzenie występowania kamienia żółciowego powinno skłonić nas do udania się na wizytę do lekarza. Specjalista rozpocznie od wykonania badania fizykalnego, w którym sprawdzi opór pod wpływem nacisku na brzuch. Następnym krokiem jest wykonanie badania ultrasonograficznego, które jest rozstrzygające. USG pomoże ocenić wielkość kamieni, stopień zaawansowania choroby, a także grubość ścian, miejsce występowania oraz drożność przewodów żółciowych. Jeśli występowaniu kamieni towarzyszy stan zapalny, lekarz może zaproponować wycięcie pęcherzyka żółciowego, ponieważ w wyniku zablokowanego odpływu żółci w pęcherzyku gromadzi się płyn zapalny, który może spowodować znaczne pogorszenie się stanu zdrowia. W wyniku ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego może dojść do zapalenia innych narządów na przykład trzustki, dróg żółciowych, otrzewnej, wątroby dlatego nie należy bagatelizować objawów kamieni.

Naturalne sposoby na pęcherzyk żółciowy – zioła

Naturalnym preparatem na dolegliwości jamy brzusznej jest picie naparu z dziurawca, który dzięki swoim właściwością powoduje rozluźnienie mięśni gładkich układu pokarmowego. Na trawienie sprawdzi się mięta, która reguluje przepływ żółci. Miętowe lekarstwo zaleca się pić kilka razy dziennie. Zawarte substancje w kłączu kurkumy mają pozytywny wpływ na kurczenie się pęcherzyka żółciowego, zapewniając odpowiednią skalę wydzielania żółci. Działanie żółciotwórcze oraz żółciopędne mają zioła takie jak karczoch, ziele glistnika czy ziele szanty. W ułatwieniu przepływu żółci do dwunastnicy pomocne jest ziele dymnicy lekarskiej. Stosując zioła, lepiej skonsultować się z lekarzem. Niektóre ziołowe preparaty mogą wchodzić w niepożądane reakcje ze spożywanymi lekami na przykład z lekami przeciwzakrzepowymi.

Dieta przy kamicy żółciowej

Najważniejszą rzeczą, pomagającą z kamicą żółciową, jest zmiana sposobu odżywiania, przede wszystkim unikanie spożywania tłustych potraw. Dieta powinna być oparta przede wszystkim na produktach wysoko węglowodanowych. Przeczytaj poniżej o produktach, za pomocą których pomożesz sobie złagodzić dolegliwości bólowe związane z kamieniami w woreczku żółciowym. Przeciwutleniające i lecznicze właściwości ma ocet jabłkowy. Niewielkie kamienie żółciowe mogą zostać rozkruszone pod jego wpływem i co najważniejsze kilka łyżek dziennie spowoduje, że poziom cholesterolu uniknie zmniejszeniu.

Reklama

Jakie owoce można jeść przy kamicy żółciowej? Owoc, który pomaga i możesz skutecznie wspomóc się, w walce z kamieniami żółciowymi jest gruszka. Owoc ten ze względu na dużą zawartość pektyn i błonnika powoduje zmniejszenie złogów żółciowych. Gruszka w połączeniu z miodem stanowi miksturę wspomagającą rozpuszczenie kamieni. Przepis jest prosty i szybki do wykonania. Potrzebne będą 4 zmiksowane gruszki, które połączymy z wodą i następnie z miodem. Kolejnym sposobem jest połączenie oliwy z oliwek wraz z sokiem z cytryny. W celu usunięcia osadów, które są przyczyną powstawania kamieni, zaleca się spożywanie dwóch łyżek soku z cytryny połączonych z łyżką oliwy z oliwek. Sok z cytryny bogaty jest w kwas cytrynowy, który ma zbawienne działanie na proces trawienia i rozpuszczania kamieni żółciowych. Warto również pić przegotowaną wodę z dodatkiem soku z żurawiny.

Usuwanie kamieni żółciowych

Metoda, która będzie wybrana do leczenia kamicy, jest zależna od stopnia zaawansowania tej choroby. Operacja usunięcia złogów występujących w woreczku żółciowym jest konieczna w trybie pilnym w przypadku występowania wodniaka lub ropniaka. W przypadku, gdy lekarz zdiagnozuje niskie ryzyko komplikacji i powikłań stosuje się metodę laparoskopową. Wskazania nagłe, takie jak ostre zapalenie woreczka lub spora otyłość, nie mogą być leczone tą metodą ze względu na ograniczony dostęp narzędzi do woreczka żółciowego. Metoda stosowana w ostrych przypadkach choroby polega na wykonaniu cięcia pod prawym łukiem żebrowym.

Dieta po zabiegu usuwania kamieni żółciowych

Istotne, aby nie obciążać żołądka, wątroby i innych narządów po operacji i zwrócić uwagę na dietę. Sposób odżywiania po operacji należy do bardzo ważnych kwestii, aby rekonwalescencja odbyła się w jak najkrótszy i dobry sposób. Przez około miesiąc zaleca się spożywanie produktów lekkostrawnych. Najlepszym sposobem przygotowania niemal każdego posiłku będzie gotowanie. Należy ograniczyć spożywanie sosów, tłustych dodatków. Organizm będzie potrzebował zdrowych, wspomagających pracę układu trawiennego produktów. Warto sięgać po drób, ryby, nabiał, sporą ilość warzyw i owoców. Istnieją warzywa, które mogą wzdymać m.in. cebula, z której należy zrezygnować. Działanie niekorzystne może mieć też majonez oraz mocna kawa. Najlepiej spożywać kilka 5-6 mniejszych posiłków. Obfite posiłki nie sprzyjają dobrej regeneracji organizmu po zabiegu usuwania kamieni żółciowych z żołądka.