Tutaj jest miejsce na twoją reklamę
Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę
Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę
Szybkie konsultacje lekarskie, E-Zwolnienie lekarskie (L4 lub e-ZLA)
Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!
Płytka paznokcia u dzieci powinna być gładka – nie powinny znajdować się na niej żadne plamy. Jednak jeśli się pojawiły, to najczęściej oznaka braku witamin i minerałów. Aby się ich pozbyć, to jedyne co musimy zrobić, to zmienić dietę dziecka. Jednak jeśli to nie pomoże, to warto skorzystać z konsultacji z pediatrą – może się okazać, że niezbędne będzie zastosowanie preparatu, który uzupełni wszelkie braki w organizmie dziecka. Pamiętajmy również, że dziecko jest narażone na wiele urazów, więc to też może być przyczyna białych plamek.
Białe plamki na paznokciach to niedoskonałości, które występują zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zazwyczaj nie wzbudzają w nas niepokoju, ale warto wiedzieć, że nie powinniśmy ich ignorować, gdyż mogą one być sygnałem, że nasz organizm ma niedobory witamin i minerałów. Białe plamki na paznokciach mogą też sygnalizować jakieś mikrourazy, choroby paznokci, a nawet choroby ogólnoustrojowe.
Większość osób po zauważeniu białych plamek na paznokciach ignoruje to i uznaje za zwykły defekt kosmetyczny. Jednak jest to dość duży błąd, gdyż mogą one sygnalizować wiele różnych problemów zdrowotnych. Zaczynając od mikrourazów, a kończąc na groźnych chorobach ogólnoustrojowych. Białe plamy na paznokciach możemy bardzo łatwo rozpoznać. Zazwyczaj pojawiają się pojedynczo (na jednym paznokciu), ale mogą też występować w większej ilości. Oprócz tego mogą mieć bardzo odmienne kształty – najczęściej pojawiają się kropki lub poprzeczne kreski, które mogą być niewielkich lub sporych rozmiarów. Warto też tutaj podkreślić, że białe plamki na paznokciach to problem, który dotyka osoby w różnym wieku – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Mimo że najczęściej pojawiają się na paznokciach u rąk, to mogą też wystąpić na paznokciach u nóg.
Zastanawiasz się, co oznaczają białe plamki? Niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż istnieje bardzo wiele przyczyn białych plamek na paznokciach. Wiemy jednak, jakie są najczęstsze przyczyny ich powstawania. W większości przypadków świadczą one o uszkodzeniach mechanicznych, czy błędach popełnionych podczas manicure. Białe plamy mogą być efektem mniejszych czy większych urazów, uderzeń. Innym powodem jest noszenie zbyt małego obuwia. Bardzo często występują one w wyniku nieprawidłowo wykonanego zabiegu kosmetycznego bądź źle dobranego lakieru do paznokci.
Reakcja alergiczna na konkretny składnik – to kolejna częsta przyczyna plamki na paznokciach. Przyczyny mogą być naprawdę bardzo różne – choć bez chwili zwątpienia możemy stwierdzić, że z tym problemem bardzo często zmagają się osoby, które regularnie wykonują manicure.
Wbrew rozpowszechnionej opinii przyczyny białych plamek nie zawsze są błahe, czasem mogą oznaczać różne choroby czy niedobory. W takiej sytuacji mówi się o leukonychii – inaczej: bielactwo paznokci. Leukonychia dzieli się na:
Bardzo częstą przyczyną jest niedobór różnych składników. Najczęściej brakuje nam wapnia (jednak pamiętajmy, że takim samym objawem jest nadmiar wapnia), potasu, żelaza, cynku, krzemu, witamin z grupy B, czy witaminy A. Niedobór tych wszystkich składników negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia. Aby uzyskać fachowe informacje o niedoborach, należy udać się na badania, dzięki którym lekarz będzie mógł stwierdzić, co musimy zmienić w naszej diecie. Białe plamy na paznokciu mogą też świadczyć o chorobach paznokci. Wśród najczęściej występujących chorób można wymienić wewnątrzpłytkową grzybicę paznokci, bielactwo prążkowane paznokci, białą powierzchowną grzybicę paznokci oraz paznokcie Muehrckego.
Leczenie białych plam polega przede wszystkim na usunięciu wszystkich czynników, które powodują powstanie tych niedoskonałości. Niestety nie ma jednego skutecznego sposobu na pozbycie się tego defektu kosmetycznego. Każdy musi sam znaleźć odpowiedni sposób leczenia – w zależności od tego, jaka jest przyczyna białych plamek na płytce paznokciowej.
Białe plamki na paznokciach to bardzo często występująca niedoskonałość. Jednak dobra informacja jest taka, że możemy w prosty sposób zapobiegać powstawaniu białym kropkom.
Jedyne co musimy robić to odpowiednio dbać o nasze dłonie i paznokcie. Właście jest to bardzo proste -należy tylko stosować odpowiednie produkty: kremy i maści oraz dokładnie wykonywać manicure i pedicure. Pamiętajmy, że to właśnie podczas tych czynników najczęściej dochodzi do mikrourazów – a przecież to one są jedną z przyczyn białych plamek.
Białe plamki na paznokciach to dość duży mankament, który przeszkadza. Dlatego warto wiedzieć, że łatwo możemy im zapobiegać – gdyż wiemy, że białe plamki mogą wynikać m.in z niedoboru witamin. Jedyne co musimy zrobić to stosowanie zdrowej diety, w której nie może brakować niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych. W naszych codziennych posiłkach musi się znaleźć cynk, żelazo, białka, magnez, potas oraz wapń – to wszystko na pewno będzie miało dobry wpływ na zdrowie naszego dziecka, które przecież jest powiązane ze stanem paznokci.
Powinniśmy dbać również o płytkę paznokcia poprzez natłuszczanie. Pielęgnacja płytki paznokcia to ważny temat, gdyż pamiętajmy, że niedoskonałości paznokcia. Często wynikają z urazów mechanicznych, dlatego dbajmy o to, aby były one mocne i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia.
Biała plamka na paznokciu to zjawisko, które występuje dość często. Po zauważeniu takich niedoskonałości nie powinniśmy wpadać w panikę, ale nie możemy także ich lekceważyć, gdyż może to być objaw jakiejś choroby lub po prostu sygnał, że coś niedobrego dzieje się w organizmie dziecka. Jeśli jednak bardzo niepokoją cię objawy, które mogą świadczyć o wielu chorobach, to warto w takim przypadku udać się do lekarza. Poszuka on przyczyny problemu, jakim są białe plamki na paznokciach. Co oznaczają takie niedoskonałości – powodów jest wiele np. urazy. Pamiętajmy, że białe przebarwienia na paznokciach mogą wynikać nawet jedynie z predyspozycji genetycznych.