Kiedy kąpać noworodka i o czym pamiętać?

Przyjście na świat nowego członka rodziny to zawsze wielkie wydarzenie. Często zastanawiamy się, co powinniśmy kupić, jak przygotować odpowiednie miejsce i kiedy kąpać noworodka. Przede wszystkim nie wolno panikować i udając się do renomowanego sklepu, bez problemu zakupimy potrzebne rzeczy. Producenci oferują wiele ciekawych rozwiązań i duży asortyment, dlatego na pewno dostaniemy potrzebną wyprawkę.

Reklama

Pierwsza kąpiel noworodka – ważne kwestie

Jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu maluszka, jak i jego rodziców, jest jego pierwsza kąpiel. Towarzyszące temu emocje są różne – od radości, aż po lęk i obawy. Często zastanawiamy się, kiedy kąpać noworodka i w jaki sposób się do tego przygotować. Niektórzy rodzice rezygnują z kąpieli tuż po powrocie do domu, ponieważ wielu uważa, że maź płodowa, którą jest pokryte dziecko, ma właściwości zabezpieczające i nawilżające. Ciało malutkiego dziecka jest bardzo kruche i delikatne, a taka dodatkowa powłoka ochroni go przed czynnikami zewnętrznymi i drobnoustrojami. Jest to szczególnie istotne w pierwszych dniach jego życia, w których jest narażone na różne bodźce.

Ile osób – tyle odmiennych teorii co do pierwszej kąpieli. Najważniejsze, aby podczas zabiegów pielęgnacyjnych przestrzegać kilku ważnych kwestii. Pomieszczenie, w którym będziemy kąpać dziecko, musi mieć odpowiednią temperaturę – tak samo sprawa wygląda, jeśli chodzi o wodę. Skóra dziecka jest bardzo cienka i nie posiada w pełni wykształconej warstwy lipidowej. Najkorzystniejsza temperatura to 24 stopnie Celsjusza i to właśnie wtedy dziecko czuje się najlepiej, a jego ciałko się nie wychłodzi.

Pielęgnacja – kiedy kąpać noworodka?

Najczęstszym problemem świeżo upieczonych rodziców są kwestie związane z pielęgnacją, czyli kiedy i jak kąpać noworodka. Warto wiedzieć, że taka kąpiel to nie tylko zabieg pielęgnacyjny, ale również może w dużym stopniu pomóc odprężyć się dziecku i wpłynąć na jego zdrowy sen. Zatem jak kąpać noworodka?

Maluch nie musi być myty codziennie – zaleca się około trzy kąpiele w tygodniu. Kąpiel co drugi dzień wystarczy w zupełności, a w resztę dni wystarczy oczyszczać ciało myjką. Podczas zabiegu trzeba pamiętać o podtrzymywaniu główki dziecka, tak żeby nie zrobić mu przypadkowo krzywdy. Zaleca się również, żeby nie wlewać zbyt dużo wody, tak by niemowlę było zanurzone jedynie do połowy.

Najodpowiedniejsza temperatura wody do kąpieli to taka, która jest cieplejsza od temperatury ciała. Kiedy przygotujemy już wodę, dziecko powolutku wkładamy do wanienki, by miało możliwość przyzwyczaić się. Kąpiel powinna być przede wszystkim przyjemnością i relaksem dla obu stron, a nie przykrym obowiązkiem. Ważne jest również, żeby korzystać tylko z naturalnych kosmetyków, przeznaczonych dla noworodków, tak by nie podrażnić skóry naszej pociechy.

Wiele osób o tym, jak kąpać noworodka, może się dowiedzieć, pytając rodziny, położnej, a nawet podczas kursu przygotowawczego dla przyszłych rodziców. Początki zawsze są trudne, dlatego fachowa porada z pewnością pomoże przełamać barierę strachu