Problemy skórne mogą dotykać nas w każdym wieku, jednak najczęściej występują w wieku dojrzewania, pod wpływem burzy hormonów. Nie mniej jednak niedoskonałości skóry mogą wystąpić także w dojrzałym wieku. Wiele kobiet po 40 nadal zmaga się z wypryskami, trądzikiem i różnego rodzaju krostami na twarzy. Wypryski po 40 nie są już związane z etapem dojrzewania, a przyczyna takiego stanu może być różna. Przyjrzyjmy się więc bliżej problemowi wyprysków na twarzy po 40.
ReklamaWarto wiedzieć, że nie każda krosta na twarzy jest niechcianym pryszczem. Zmiany skórne mogą mieć różny charakter i przyczynę. Wraz z wiekiem nasza skóra przechodzi szereg zmian. Stan naszej skóry w dorosłym życiu, zależy od kilku czynników, takich jak na przykład: stylu życia, diety, warunków genetycznych i innych codziennych nawyków (palenie papierosów, alkohol, częsta ekspozycja na promienie UV). Dawniej kobieta po 40 roku życia stereotypowo uważana była za kobietę w średnim wieku. Obecnie ten pogląd już mocno ewoluował, ale niektóre z nas, nadal się z nim identyfikują. Społeczeństwo zmieniło się mentalnie, a co za tym idzie, nikt już dziś nie skazuje się wzajemnie na ostracyzm pokoleniowy. Jesteśmy dla siebie bardziej wyrozumiali i już tak mocno się nie szufladkujemy. A kobieta po 40 to dziś nie tylko wciąż pozostająca piękną, ale też mądra i doświadczona kobieta.
Wypryski na twarzy po 40
Symptomem, który najbardziej rzuca się w oczy, gdy mówimy o upływie czasu, jest stan cery. Skóra w tym wieku nie jest już tak idealna jak kiedyś i jest odbiciem wszystkich lat pielęgnacji. Jeśli była właściwa, skóra nadal pozostaje jędrna i promienna, jednak gdy świadoma pielęgnacja nie była stosowana, skóra podlega wyraźnym oznakom zaniedbania. Skóra z wiekiem traci swoją naturalną elastyczność, nie jest już tak mocno napięta jak kiedyś, a nawet może widocznie zatracać swój naturalny owal.
Na twarzy pojawiają się zmarszczki mimiczne, właściwie już po 30 roku życia, a później tworzą się głębokie zmarszczki, które mają często postać bruzd. Najczęściej tworzą się w okolicy nosa i warg, a także na czole. Powodem tego stanu rzeczy jest to, że skóra zaczyna opadać, gdyż zmniejsza się jej gęstość. Najbardziej widoczne jest to na policzkach. Powodem, dla którego tak się dzieje, jest pogarszający się proces regeneracji skóry. Naturalnie zmniejsza się produkcja hormonów, które w dużym stopniu przyczyniają się do prawidłowego przebiegu tego procesu. Na twarzy oprócz widocznych zmian upływu czasu mogą pojawić się problemy skórne w postaci bolących krost, wyprysków, pryszczy. Mimo tego, że wypryski na twarzy są charakterystyczne dla nastolatków, także dla dorosłych mogą być sporym problemem.
Bolące krosty na twarzy
Krosty to małe guzki na skórze, które zawierają płyn lub ropę. Zwykle pojawiają się jako białe guzy otoczone czerwoną skórą. Te guzy wyglądają bardzo podobnie do pryszczy, ale mogą być od nich o wiele większe. Krosty mogą być formą trądziku. Główną przyczyną są zachodzące zmiany hormonalne. Jest to bardzo powszechna choroba skórna, szczególnie wśród nastolatków, jednak może wystąpić również u osób dorosłych po 40.
Krosty również tworzą się, gdy skóra ma kontakt z alergenem. Może to być alergia na pokarm, na sierść czy na jad owadów. Jednak najczęstszą przyczyną bolących krost na twarzy jest trądzik. Rozwija się on, gdy następuje zatkanie gruczołów łojowych. Krosty spowodowane trądzikiem mogą być twarde, zaczerwienione i bolesne. Taki ropne krosty mogą przekształcić się w cysty. Wtedy mówimy o trądziku torbielowatym.
Innym powodem występowania trądziku u dorosłych jest stres, niewłaściwa dieta, a u kobiet zaburzenia hormonalne podczas miesiączki. Może być także wynikiem przyjmowania leków na różne schorzenia. Pryszcze mogą pojawić się na skórze twarzy, brodzie, wokół ust, a nawet na skórze głowy. U mężczyzn krosty występują także na szyi czy plecach.
U nastolatków pryszcze pojawiają się zwykle w burzliwym okresie dojrzewania. Po tym okresie trądzik może wystąpić także u starszych dorosłych. Problemy skórne mogą obejmować zwykłą odmianę trądziku, jak również krosty ropne, wyprysk łojotokowy i inne niedoskonałości, związane z różnymi chorobami.
Ropne wypryski na twarzy po 40
Wyróżniamy kilka rodzajów zmian na skórze. Każda z nich daje objawy, które obejmują różnego rodzaju krosty.
Trądzik
Trądzik objawia się dużymi krostami z ropną końcówką lub małymi zaskórniakami. Zaskórniki rozszerzają się na powierzchni skóry i z powodu działania na nich tlenu, stają się czarne. Występują najczęściej na skórze twarzy. Wypryski na twarzy pojawiają się, gdy martwy naskórek, bakterie, brud zatka pory. Przyczyny wystąpienia trądziku:
- zaburzony poziom hormonów, spowodowany dojrzewaniem, ciążą, menopauzą;
- zażywane lekarstwa, takie jak antykoncepcyjne środki, lub kortykosteroidy;
- niewłaściwa dieta – bogata w produkty o wysokim indeksie glikemicznym;
- uwarunkowania genetyczne – jeżeli problem występował u rodziców.
Grudki
Grudka jest wzniesionym fragmentem tkanki skórnej o nieregularnych brzegach i niezauważalnych prawie granicach. Mogą mieć różny kształt, barwę i wielkość, również łączyć się i przybierać, postać wysypki. Mogą obejmować skórę całego ciała, także twarzy, dlatego mogą być mylone z trądzikiem.
Trądzik torbielowaty
Jest to najbardziej zaawansowana odmiana trądziku. Tworzy się, gdy cysty znajdują się w głębokich warstwach skóry. Może to wynikać z wielu zmian hormonalnych, bakterii, tłuszczu i suchych komórek skóry, które dostają się głęboko do porów. Zmiany w trądziku torbielowatym mogą wystąpić na twarzy, brodzie, plechach, klatce piersiowej, szyi, ramionach. Są z reguły większe od zwykłego trądziku i bardziej bolesne. Mają czerwony kolor i są wypełnione ropą. Mogą pękać i powodować blizny.
Bolące wypryski na twarzy – leczenie
Wypryski na twarzy – pryszcze, krosty i inne zmiany możemy skutecznie leczyć dostępnymi na rynku preparatami. Leczenie trądziku możemy przeprowadzić w domu, stosując odpowiednie zabiegi higieniczne. Mamy dla was kilka rad dotyczących pielęgnacji skóry trądzikowej:
- Codziennie przemywaj skórę twarzy mydłem (najlepiej jak najbardziej naturalnym), w celu usunięcia brudu i tłuszczu ze skóry (sebum);
- regularnie myj włosy i nie zasłaniaj twarzy brudnymi, tłustymi włosami;
- do makijażu używaj delikatnych kosmetyków, przeznaczonych do cery trądzikowej, ponieważ nie zatykają one porów;
- nie wyciskaj pryszczy, ponieważ możesz je roznieść na dalsze fragmenty skóry;
- staraj się nie dotykać twarzy.
Jeśli wypryski są poważniejsze, bardziej ropne, warto udać się do lekarza – dermatologa lub pierwszego kontaktu. Być może przepisze ci on antybiotyki, lub leki hormonalne, które złagodzą objawy trądziku. Leczenie polega również na odpowiednich zabiegach stosowanych na twarz. Trądzik można wyleczyć za pomocą dostępnych w aptece i drogeriach produktów kosmetycznych różnych producentów. Zawierają one m.in. substancje wysuszające, witaminy C i E, które doskonale działają na skórę. Kosmetyki są w postaci płynów, żeli, masek, past, kremów, toników. W aptece możesz kupić maści lub kremy na bazie benzoilu, który ma działanie wysuszające. Doskonałym kosmetykiem na cerę z takimi problemami są preparaty na bazie siarki. Doskonale wysuszają krosty i zmniejszają produkcję sebum. Przed użyciem kosmetyków koniecznie przeczytaj informacje zawarte na ulotce. Należy je stosować regularnie, aby przyniosły oczekiwane efekty.
Bolące wypryski na twarzy
Trądzik i problem to nie tylko problem dotykający nastolatków, ale również zmagają się z nim osoby dorosłe. Trądzik może wystąpić na całej twarzy, na brodzie, plecach, a nawet rękach czy nogach. Najczęściej mija samoistnie po okresie dojrzewania. Czasami jednak jest bardzo poważny. Krosty są bolesne i nieestetyczne. Istnieją różne metody leczenia. Na rynku mamy szereg produktów przeznaczonych dla osób, u których występują takie problemy. Pielęgnacja twarzy polega na przemywaniu jej tonikami, stosowaniu maści, kremów, żeli, które wysuszają pryszcze, odblokowują pory. Produkty te są bezpieczne i skuteczne.
Warto również zmienić tryb życia, aby pomóc sobie w walce z wypryskami. Należy zadbać o zdrową dietę, bogatą w witaminy i produkty o małej ilości cukru. Trądzik może mieć różne przyczyny. Z reguły jest spowodowany zmianami hormonalnymi (zamiana poziomu androgenów i estrogenów), ale także niewłaściwą pielęgnacją i zatkaniem gruczołów łojowych. Trądzik może być objawem różnych chorób lub stanów (kobiety w ciąży mogą mieć trądzik ciążowy lub w późniejszym wieku związany z menopauzą).