Kupowanie leków online – jak robić to bezpiecznie?

Według najbardziej bieżących danych, około jedna piąta Polaków decyduje się na zakup leków bez recepty online i liczba ta nieustannie rośnie. Niestety inne badania pokazują, że nawet połowa leków oraz suplementów, które sprzedawane są przez Internet, może być fałszywa. Co więc można zrobić, aby kupowanie leków online było bezpieczne oraz dlaczego jedynym sposobem na to jest korzystanie z oferty legalnie funkcjonujących aptek online?

Reklama

Apteka online sposobem na bezpieczne zakupy


Dodawanie wypełniaczy, w tym nawet substancji toksycznych dla organizmu oraz uzależniających, to nierzadki proceder w przypadku sprzedawców oferujących fałszywe leki i suplementy. Niestety osoby kupujące przez Internet są narażone na oszustów i po zakupie często nie są w stanie samodzielnie odróżnić preparatu prawdziwego od podrobionego.

Jak więc nie paść ofiarą hochsztaplerów? Jedynym sposobem jest apteka online, która działa legalnie i została dopuszczona do realizowania takiej działalności. Takich podmiotów działa w Polsce około 140, dlatego też pacjenci mają duże możliwości wyboru i skorzystania z asortymentu takiej apteki online, której oferta będzie odpowiadała im najbardziej.

Szybkie i samodzielne rozpoznanie, czy apteka online działa legalnie


Wiemy już, że tylko legalnie działający podmiot jest sposobem na kupowanie bezpiecznych preparatów leczniczych. Jak jednak szybko upewnić się, że dana apteka została dopuszczona do prowadzenia takiej działalności i nie trzeba obawiać się kupowania od niej farmaceutyków?

Służy do tego logo stworzone przez Komisję Europejską, które musi być umieszczone na stronie apteki sprzedającej leki online. Jest to biały krzyż na tle z trzema zielonymi pasami oraz jednym szarym. Istotną kwestią jest jednak również to, aby po kliknięciu takiego logo, miało miejsce przekierowanie na zewnętrzną stronę internetową, czyli do Rejestru Aptek prowadzonego przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

W takim rejestrze zapisane są wszystkie, najważniejsze dane na temat działania konkretnego podmiotu, w tym zezwolenie na prowadzenie działalności online. Dzięki temu pacjent chcący zakupić leki lub suplementy na stronie apteki online (np. https://aptekamoderna.pl/pl/), może naprawdę szybko upewnić się, że działa ona w sposób legalny i zgodny z prawem oraz oferuje sprawdzone preparaty.

Takie logo powinno być także łatwe do znalezienia na stronie głównej, dlatego też najczęściej umieszczane jest na dolnej stopce lub na górze strony, aby można było szybko je zauważyć oraz zweryfikować daną stronę.

Uniknąć ryzyka


Statystyki pokazujące, jak wiele leków dostępnych w obrocie internetowym jest fałszywych, mogą być dla wielu osób naprawdę zaskakujące. Trzeba bowiem pamiętać, że z ich przyjmowaniem może wiązać się bezpośrednie ryzyko zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Nierzadko są to bowiem preparaty zawierające szkodliwe wypełniacze o działaniu trującym lub uzależniającym.

Leki i suplementy kupowane z nielegalnego źródła mogą być też po prostu nieskuteczne jeśli chodzi o ich działanie. To kolejny powód, dla którego tylko legalna apteka online lub placówka stacjonarna jest opcją jeśli chodzi o nabywanie takich preparatów.

Reklama

Jak widać bezpieczne kupowanie leków online jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy korzysta się z oferty dopuszczonych do prowadzenia działalności, legalnych aptek internetowych. Na szczęście dla samych pacjentów, istnieje ich w Polsce wiele, dzięki czemu możliwości wyboru są w tym zakresie naprawdę szerokie. Zdecydowanie nie należy ryzykować swojego zdrowia oraz życia, szukając wątpliwych, alternatywnych sposobów zakupu.