Co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły

Mężczyzna odczuwający ból spowodowany żylakami odbytu siada na krzesło, na którym leży kaktus.

Dyskomfort, krwawienie, swędzenie, pieczenie, ból i uczucie niepełnego wypróżnienia to objawy patologicznego powiększenia hemoroidów, które występują u coraz większej ilości osób. Hemoroidy, pojawiają się najczęściej u osób powyżej 50. roku życia. Wstydliwa choroba cywilizacyjna doskwiera także młodym kobietom w ciąży i po urodzeniu dziecka. Gdzie szukać pomocy przy chorobie hemoroidalnej? Jakie są domowe sposoby, aby pozbyć się żylaków odbytu? Czy możliwe jest, żeby hemoroidy wchłonęły się same? Artykuł przedstawi informacje dotyczące tej przypadłości i odpowie na pytania z nimi związane.

Reklama

Żylaki odbytu, hemoroidy – co to jest?

Mężczyzna trzyma się w okolicy miejsca, w którym ma problem w postaci żylaków odbytu.

Każdy człowiek posiada naturalne struktury w odbycie, które mają za zadanie uszczelnianie go tzw. guzki krwawnicze. Hemoroidy są to naczynia żylne, które dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne, wyglądem przypominające poduszeczki bądź występują w kształcie guzków, które napełnione są krwią. Fizjologiczna część struktury odbytu, która za pomocą żylaków odbytu usprawnia wypróżnianie się oraz kontrolowanie gazów. W trakcie oddawania stolca guzki krwawnicze rozszerzają się i kurczą.

Choroba hemoroidalna

Chorobą hemoroidalną nazywamy stan, w którym żylaki są powiększone w sposób patologiczny. Nieprawidłowy rozwój hemoroidów powoduje stan zapalny, odpowiada za wstydliwe dolegliwości. Wypełnione krwią żylaki odbytu nie są w stanie doprowadzić do całkowitego wypróżnienia, co wiąże się z bólem podczas wizyty w toalecie. W wyniku zalegania krwi może dojść do stanu zapalnego.

Objawy powstawania żylaków odbytu

Na początku objawy hemoroidów mogą być łagodne, nieuciążliwe podczas codziennego funkcjonowania, dlatego wiele osób bezpośrednio zwleka z wizyty i konsultacji u lekarza. Nasilenie się bólu oraz widoczne krwawienia w okolicach odbytu są najczęściej przyczynami zgłoszenia się do specjalisty. Innymi występującymi objawami choroby hemoroidalnej są świąd w okolicy odbytu oraz śluz w stolcu. Zdarza się, że przy oddawaniu stolca guzki krwawnicze wychodzą na zewnątrz, powodując ból. Hemoroidy, które są widoczne w okolicy odbytu, nazywane są hemoroidami zewnętrznymi i powstają na skutek rozszerzenia się w tkance podskórnej splotów przyodbytowych. Zlokalizowane powyżej granicy unerwienia — hemoroidy wewnętrzne w pierwszej fazie choroby nie są widoczne.

Co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły- domowe sposoby

Kobieta siedząca na ubikacji stosuje środki, które pomagają na hemoroidy w postaci maści i okładów z lodu

Konieczność leczenia nie jest potrzebna od samego początku rozpoznania żylaków odbytu. Pierwsze objawy hemoroidów i początkowe fazy choroby wymagają odpowiedniej profilaktyki. We wstępnych fazach objawy nie są dokuczliwe i występują sporadycznie. Najlepszym sposobem na uniknięcie poważniejszego problemu z hemoroidami jest leczenie zachowawcze. Domowe sposoby są najbardziej skuteczne, stosując je w pierwszej fazie rozwoju. Zaleca się stosować preparaty do pielęgnacji miejsc intymnych, które są łagodzące i mają działanie przeciwzapalne oraz maści. Najlepiej, aby produkty zawierały w sobie ekstrakt z rumianku, nagietka, zioła bądź wywar z herbaty.

W przypadku choroby hemoroidalnej ważną rolę odgrywa higiena. Dbanie o czystość w okolicy odbytu jest bardzo ważne i może zapobiec rozwojowi stanu zapalnego skóry i błony śluzowej. Należy podmywać tę okolicę ciepłą wodą lub wodą z płynem do higieny intymnej. Do mycia nie należy stosować mydła lub innych detergentów, które mogą wywołać podrażnienie. Ciepłe kąpiele, okłady mogą wspomóc walkę z żylakami miejscowo. Zaleca się nasiadówki w ciepłej, ale nie w gorącej wodzie, ważne jest, aby stosować je ze dwa razy dziennie. Do wody należy stosować dodatki, na przykład zioła na infekcje intymne takie jak: odwar z kory dębu, rumianek lub nadmanganian potasu. Odwary działają przeciwzapalnie, ściągająco oraz odkażająco, dzięki czemu naczynia krwionośne stają się uszczelnione. Jako dodatki do kąpieli sprawdzą się również olejki lawendowe, rozmarynowe oraz jałowcowe. Do innych naturalnych produktów zalecanych przy hemoroidach są napary z szałwii oraz kasztanowca.

Reklama

Wpływ diety na powstanie hemoroidów

Stosowanie się do reguł zdrowego stylu życia może pomóc w walce z żylakami odbytu. Siedzący tryb życia oraz niezdrowa dieta zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się patologicznego rozwoju guzków. Pierwszym składnikiem, na który należy zwrócić uwagę w diecie, jest błonnik. Zaleca się regularnie spożywać od 20 g do 30 g błonnika na dobę. Produktami bogatymi w błonnik są warzywa, owoce, kasze oraz pełnoziarniste pieczywo. Błonnik dzięki swoim zdolnością wiązania wody zmiękcza masy kałowe i przyspiesza ich usuwanie, w wyniku czego hemoroidy nie są podrażniane.

W przypadku niedostarczenia odpowiedniej ilości błonnika może dochodzić do zaparć, które są przyczyną uszkodzenia błony śluzowej odbytu oraz mogą nasilać dolegliwości bólowe. Odpowiednia ilość wypijanych płynów jest również ważnym aspektem dbania o organizm, który zmaga się z hemoroidami. Osoby z tą przypadłością powinny pić co najmniej 2 litry płynów dziennie. Ostre przyprawy oraz alkohol nie służą dobrze organizmowi zmagającemu się z hemoroidami, dlatego warto wyeliminować je z diety, również pomożemy im się zmniejszyć. Innym produktem, który ma korzystny wpływ na zdrowie i sprawdzi się, jako uzupełnienie jadłospisu jest siemię lniane. Ziarenka lnu posiadają bogatą zawartość składników odżywczych. Spożywanie 1-2 łyżek siemienia lnianego dziennie może przynieść zauważalny pozytywny wpływ na zdrowie. Odpowiednia masa ciała jest ważnym czynnikiem w profilaktyce hemoroidów.

Przyczyny żylaków odbytu – siedzący tryb życia

Mężczyzna cierpiący na ból w okolicy odbytu udaje się do toalety

Regularna aktywność fizyczna pozwoli utrzymać odpowiednią wagę oraz wspomoże organizm w walce z zaparciami. Regularne uprawianie sportu powoduje, że problemy z wypróżnianiem występują rzadziej ze względu na usprawnienie motoryki jelit oraz regulacje rytmu trawiennego. Ważną kwestią jest zachowanie umiarkowanego stopnia wyniku, ponieważ sporty, które wymagają dużych nakładów siły, zwiększają ryzyko rozwoju patologicznego żylaków odbytu. Bezpieczne ćwiczenia, które specjaliści zalecają przy predyspozycji do powstawania guzków, są marsze, pływanie, joga oraz ćwiczenia mięśni dnia miednicy, oraz zwieracza odbytu. Siedzący tryb życia przyczynia się do powstawania hemoroidów. Wykonując pracę biurową, należy pamiętać, aby jak najczęściej zmieniać pozycję. Według specjalistów od bezpieczeństwa i ergonomii pracy powinno się wstawać na 5 minut po godzinie spędzonej przy biurku. Pamiętaj, że robisz to dla zdrowia, zapobiega to powstawaniu większych problemów.

Leczenie hemoroidów

Występujące krwawienie w okolicach odbytu oznacza, że wizyta u lekarza jest konieczna. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego. Specjalista może wykonać badanie endoskopowe oraz dokonać pomiaru ciśnienia w kanale odbytu. W przypadku potwierdzenia przyczyny krwawienia występującymi hemoroidami rozpoczyna się leczenie. Najpopularniejszymi metodami leczenia jest używanie preparatów, takich jak maści, czopki, leki. W aptece dostępne są bez recepty preparaty bądź leki na hemoroidy, które w swoim składzie posiadają substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne, ściągające oraz ochronne. Stosuje się również nasiadówki, inaczej kąpiele z użyciem kory dębu bądź ziołowe, łagodzące uczucie swędzenia i pieczenia. Długotrwałe dolegliwości, które nie ustępują pomimo stosowania wyżej wymienionych preparatów, należy ponownie skonsultować z lekarzem. Wizyta u lekarza zweryfikuje konieczność podjęcia leczenia specjalistycznego.

Reklama

Leczenie chirurgiczne żylaków odbytu

Leczeniu zabiegowemu lub operacyjnemu poddawani są pacjenci, u których choroba jest w stanie zaawansowanym. Brane pod uwagę są następujące kryteria: stopień rozwoju przypadłości, nasilenie oraz częstość występowania dolegliwości. W pierwszej kolejności lekarz — proktolog stosuje metody, które są mało inwazyjne. Często wykonywany zabieg przeprowadza się bez znieczulenia. Okres zdrowienia jest często krótki i bezbolesny. Jeśli metoda mało inwazyjna jest nieskuteczna, przeprowadza się leczenie operacyjne. Zaletą dokonania operacji jest fakt, że hemoroidy zostają usunięte i pojawienie się nawrotu choroby jest mało realne. Działanie lekarza jest uzależnione od stanu pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Podczas wyboru metod leczenia bierze się pod uwagę dostępność urządzeń i narzędzi. W ciężkich przypadkach wykonywana jest hemoroidektomia, czyli operacja chirurgiczna, która polega na wycięciu hemoroidów oraz zamknięciu naczyń doprowadzających krew. Po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort, jednak nie jest to ból nasilony. Dolegliwość bólowa wynika z występowania obrzęku tkanek w kanale odbytu i ich podrażnienia.

Hemoroidy – metody zwalczania:

Maść, tabletki, czopki to niektóre metody walki z dolegliwościami spowodowanymi hemoroidami

  • Metoda Barrona, inaczej gumkowanie. Zazwyczaj stosuje się ją jeśli hemoroidy są II i III stopnia. Polega ona na miejscowym założeniu pierścienia na guzek, który odcina dopływ krwi i powoduje jego obumarcie.
  • Hemoroidektomia otwarta, czyli metoda Milligana — Morgana. Jest to operacja usunięcia żylaków za pomocą dostosowanych narzędzi np. skalpela, elektroagulacją bądź nożyczek. Według danych badań jest to bardzo skuteczna metoda, która cieszy się bardzo niskim procentem nawrotów. Następnie wadą tego zabiegu jest ból odczuwalny po operacji i okres rekonwalescencji do 6 tygodni.
  • Hemoroidektomia zamknięta, metoda Fergusona. Stosuje się tę metodę w przypadku stopni żylaków III i IV. Operację zaczynamy przez wprowadzenie do odbytu anoskopu zabiegowego, dzięki któremu usuniemy patologicznie zmienione tkanki kanału odbytu, co nie powoduje zwężenie tego miejsca. Niestety, z występujących objawów po operacyjnych jest odczuwanie bólu przy wypróżnianiu się i puszczaniu gazów, równie odczuwa się boleści.

Leczenie hemoroidów w ciąży

W przypadku wystąpienia hemoroidów w ciąży, niestety zazwyczaj leki są odstawianie aż do czasu rozwiązania. Żylaki odbytu zazwyczaj ustępują po ciąży. Możliwe jest, że podczas porodu, w wyniku dużego parcia dojdzie do powstania hemoroidów. W okolicy odbytnicy może pojawić się śluz w kale oraz krew. Każda dolegliwość powinna być konsultowana z lekarzem. Lekarz poda niezbędne informacje na ten temat, wykona odpowiednie badania i odpowie na nurtujące pytania.