Maść nagietkowa zastosowanie

Maść nagietkowa to znany już od czasów starożytnych uniwersalny środek leczniczy, stosowany przez medyków praktykujących szeroko pojętą medycynę ludową. W tamtych czasach maść nagietkową przygotowywano ręcznie z wyciągów alkoholowych z rośliny nagietka, a jako podłoża używano smalcu wieprzowego. Obecnie do produkcji maści nagietkowej wciąż stosuje się alkoholowy wyciąg z kwiatów nagietka, wykazujący działanie gojące oparzenia, otarcia czy drobne rany. Jednak jako podłoże stosuje się obecnie wazelinę białą wykazującą duży stopień oczyszczenia surowca. Maść z nagietka wywodząca się z medycyny naturalnej stosowana jest najczęściej na trądzik, żylaki, oparzenia, hemoroidy, blizny, zadrapania skóry, a także odmrożenia oraz trudno gojące się rany. Mimo prostego składu maści nagietkowej jej działanie zaskakuje medyków od lat i niemalże codziennie miliony ludzi na świecie odkrywają jej nowe dobroczynne właściwości.

Reklama

Nagietek właściwości lecznicze

Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis) to jednoroczna popularna roślina ozdobna należąca do rodziny Asteraceae/Compositae (Astrowate/Złożone) pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Posiada wzniesione rozgałęzione łodygi o wysokości od 20 do 50 cm, na wierzchołkach tych łodyg tworzą się charakterystyczne kwiatostany o budowie koszyczka w kolorze pomarańczowym lub żółtym i średnicy od 2 do 5 cm. Czas kwitnienia nagietka lekarskiego przypada na okres od czerwca do września. Surowiec zielarski stanowią wysuszone kwiaty języczkowe lub pomarańczowe koszyczki nagietka. Koszyki nagietka zbiera w czasie kwitnienia, a następnie suszy w naturalnych warunkach odpowiednio zacienionych i przewiewnych lub w suszarni w temperaturze 35-45oC.

Wysuszony nagietek lekarski zawiera:

  • saponiny trójterpenowe,
  • fitosterole,
  • karotenoidy,
  • flawonoidy,
  • kumarynę,
  • kwasy fenolowe,
  • alkohole triterpenowe,
  • olejki eteryczne,
  • węglowodory alifatyczne,
  • polisacharydy,
  • śluzy roślinne.

Kwiat nagietka nie wykazuje skutków ubocznych, dlatego można go zastosować:

  • wewnętrznie — napar z kwiatów nagietka

Napar z kwiatów nagietka spożywany wewnętrznie pomoże nam przy chorobach pęcherzyka żółciowego oraz wyreguluje bolesne skurcze żołądka. Dodatkowo poleca się go przy chorobie wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy. Polecany jest też kobietom w czasie zaburzeń cyklu miesięcznego oraz przy bolesnych menstruacjach. Wyciąg z nagietka używany jest w przemyśle farmaceutycznym do produkcji specyfików na klimakterium. Podawany wewnętrznie działa też przeciwzapalnie i bakteriobójczo oraz pobudza czynności wydzielnicze skóry.

Herbatkę z kwiatów nagietka wykonujemy, zalewając dwie łyżeczki suszu, szklanką wrzącej wody oraz parząc całość od 10 do 15 minut pod przykryciem. Pamiętajmy, aby zachować ostrożność, przy piciu tej herbaty a szczególną muszą zachować kobiety w ciąży i matki karmiące.

  • zewnętrznie

Właściwości kwiatów nagietka wykorzystano, tworząc z niego maść nagietkową, okłady na skórę oraz kosmetyki. Okłady z nagietka można zastosować na oczy, dzięki działaniu przeciwzapalnemu i bakteriobójczemu. Kwiat nagietka pomoże w stanach wysuszonych i przemęczonych oczu, jak i w zapaleniu spojówek. Napar z kwiatów nagietka możemy również użyć do płukania jamy ustnej oraz gardła. W celu przygotowania takiego naparu należy 4 łyżeczki suszonych płatków nagietka zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem około 10 minut, po czym należy odcedzić sporządzony wywar. Właściwości nagietka również wykorzystuje się w kosmetologii do produkcji toników, mleczek do demakijażu, szamponów, kremów, aerozoli oraz past do zębów zawierających wyciągi z kwiatów nagietka.

Reklama

Maść nagietkowa właściwości

Podstawowym składnikiem większości maści nagietkowych jest wyciąg alkoholowy z kwiatów nagietka oraz podłoże będące mieszaniną wazeliny białej oraz parafiny płynnej, dodatkowo do maści dodawane są stabilizatory oraz substancje, dzięki którym otrzymuje się odpowiednią konsystencję produktu finalnego. Na wszelkie problemy skórne pomoże nam maść nagietkowa. Zastosowanie takiej maści pomoże przy zmianach trądzikowych, żylakowatych owrzodzeniach podudzi oraz hemoroidach. To także niezastąpiony preparat na ropne zapalenie skóry. Maść nagietkowa przyspiesza gojenie ran i urazów skórnych. Wspomaga regenerację skóry poparzonej i odmrożonej. Łagodzi pieczenie jak również swędzenie skóry po użądleniach bądź ukąszeniach owadów. Poprawia stan suchej skóry, wyciągi z nagietka dodaje się do preparatów na skórę atopową. Ciepłe okłady z maści nagietkowej polecane są do walki z bliznami oraz trudno gojącymi się ranami.

Maść nagietkowa na co warto stosować

Maść nagietkowa stosowana zewnętrznie wykazuje bardzo pozytywny wpływ na odbudowę i regenerację uszkodzonej skóry. Wyciąg z kwiatu nagietka połączony z podłożem maściowym pomaga szczególnie przy łagodzeniu ran operacyjnych, ponieważ przyspiesza proces gojenia. Dermatolodzy polecają kwiaty nagietka na wszelakie stany zapalne skóry, wysypki, trądzik oraz zadrapania naskórka.

Maść nagietkowa na trądzik

Jeśli zastanawiasz się jak szybko pozbyć się pryszcza podskórnego, polecamy Ci użycie maści nagietkowej, o jej zastosowaniu w walce z trądzikiem naturalnymi sposobami wspominaliśmy już w naszych artykułach. Maść nagietkowa zawsze sprawdza się wtedy, kiedy skóra piecze i boli lub jest podrażniona. Ze względu na prosty skład możemy ją wykorzystać w leczeniu skóry problematycznej czyli trądzikowej. Maść nagietkowa wykazuje zastosowanie przeciwtrądzikowe, łagodzące wysypki oraz pomaga zwalczać bakterie wywołujące na twarzy zmiany skórne.

Reklama

Maść nagietkowa przepis

Cena maści z nagietka w aptece waha się w granicach 10-20 zł za tubkę o pojemności 20 g. Maść z nagietka możemy też zrobić samodzielnie rozgniatając świeżo zebrane kwiaty nagietka w moździerzu i łącząc je z wazeliną białą. Tak przygotowaną maść należy przechowywać w ciemnym i zimnym miejscu, aby nie uległa ona nasłonecznieniu. Aby maść nagietkowa wykazywała najlepsze działanie przeciwtrądzikowe, należy dodać do niej kilka kropel soku z cytryny oraz łyżeczkę oleju rzepakowego.