Kolagen na stawy – czy warto stosować?

Kolagen to jedna z najczęściej polecanych substancji, jeśli chodzi o wszelkie problemy ze stawami. Jednak czy kolagen rzeczywiście pomaga? Jeśli tak, to w jakiej postaci go przyjmować? Sprawdźmy, czy warto stosować kolagen na stawy.

Ból stawów to jeden z najpowszechniejszych występujących problemów zdrowotnych. Przeważnie zaczyna się on pojawiać u osób w średnim wieku. Jednak coraz częściej dotyka także i młodszych. Problemy związane ze stawami mogą bardzo uprzykrzyć życie, a przede wszystkim uniemożliwić sprawne funkcjonowanie oraz uprawianie wszelkich aktywności fizycznych. Jednym z najczęstszych powodów występowania tego zjawiska zdrowotnego, jest spowolnienie wytwarzania kolagenu. To białko, które naturalnie występuje w naszym organizmie i jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Z tego też powodu specjaliści polecają często suplementy na stawy zawierające właśnie kolagen. Czy warto je stosować? Jak wybrać dobry kolagen na stawy?

Reklama

Kolagen na stawy — czy pomaga? 

Bardzo często słyszy się, że na problemy ze stawami najlepszy jest kolagen. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Zanim zaczniemy jakąkolwiek kurację, powinniśmy się tego dowiedzieć. Warto zacząć od tego, że powyższe stwierdzenie nie jest mitem. Kolagen to substancja, która doskonale radzi sobie z problemami związanymi ze stawami. Dlaczego? Wyjaśnienie jest dość proste. Kolagen jest bowiem jednym z najważniejszych ich budulców. To właśnie dzięki niemu, produkowana jest w nich tak zwana maź stawowa, która pozwala na sprawne zginanie stawów. 

Niedobór kolagenu może skutkować nie tylko bólem, ale i znacznym pogorszeniem się naszej motoryki ruchowej. Właśnie dlatego należy te niedobory uzupełniać. Na szczęście jest to obecnie bardzo proste, ponieważ na rynku dostępne są suplementy na stawy zawierające kolagen. Ich regularne stosowanie pozwala odbudować i wzmocnić struktury stawowe, a także regeneruje wszelkie uszkodzenia tkankowe. Kolagen zwiększa również wytrzymałość i elastyczność tkanek.

Jak stosować kolagen na stawy? 

W naturalnym środowisku nie ma zbyt wielu źródeł kolagenu. W roślinach nie znajdziemy go wcale. Występuje on natomiast w niektórych produktach pochodzenia zwierzęcego, a przede wszystkim w mięsie. Przeważnie jednak ilości te są minimalne. Więcej znajdziemy go w chrząstkach oraz tkankach łącznych zwierząt. Nie są to jednak części jadalne, z tego też powodu bardzo trudno jest wzbogacić swą dietę tak, by pozyskiwać kolagen z pożywienia. Na szczęście z dobry kolagen na stawy znajdziemy także w formie suplementów.

Obecnie dostępne są różnego rodzaju preparaty. Bez wątpienia najlepsze działanie wykazują jednak doustne suplementy na stawy. Występują w postaci tabletek, saszetek, a także w formie płynnej. Specjaliści jednogłośnie twierdzą, że najlepszą przyswajalność zapewnia kolagen na stawy w płynie. Jest on bowiem najskuteczniej wchłaniany przez organizm. Przyjmując go regularnie, możemy liczyć na naprawdę szybkie efekty.

Suplementy na stawy — jakie wybrać? 

Suplement, jakim jest kolagen na stawy w płynie, kupimy niemal w każdej aptece i nie tylko. Pamiętajmy jednak, że preparaty te różnią się składem i zawartością kolagenu. Nie każdy z nich zapewnia tym samym równie spektakularną skuteczność. Z tego też powodu warto wybierać jedynie sprawdzone suplementy na stawy. Jednym z najczęściej polecanych przez osoby cierpiące na bóle stawów jest aktualnie Flexus. Rekomendują go także lekarze. Preparat ten zawiera w jednej dawce aż 500 mg hydrolizowanego kolagenu. Prócz tego dostarcza także innych cennych składników, takich jak witamina D, C oraz kwas hialuronowy.