Suplement diety wspierający wątrobę

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w układzie pokarmowym jak i w całym organizmie. Gruczoł ten posiada wiele funkcji, należą do nich funkcje filtracyjne, magazynujące, detoksykujące oraz metaboliczne. Za jej sprawą oczyszczamy krew z toksyn i szkodliwych substancji przemiany materii. Wątroba działa jak filtr, który ulega uszkodzeniom poprzez substancje znajdujące się w niezdrowej żywności, lekarstwach czy też przez alkohol. Podczas pracy wątroba narażona jest na uszkodzenia, które przeważnie nie są problemem, ze względu na tendencję do samoregeneracji. Natomiast, w przypadku nadmiernego nadużywania alkoholu, leków i innych szkodliwych substancji może dość do marskości wątroby. W takiej sytuacji człowieka ratuje tylko przeszczep wątroby, dlatego należy nie dopuścić do takiej sytuacji.

Reklama

Suplementacja wątroby przez leki i preparaty polecane są dla osób, które przebyły chorobę wątroby bądź uszkodzenia. Należy jednak
zachować ostrożność przy stosowaniu leków, po cięższych schorzeniach narządu. Na układ pokarmowy i wątrobę działają wspomagająco preparaty ziołowe, które zawierają witaminy z grupy B, witaminę E i substancje antyoksydacyjne. Przeważnie takie suplementy mają w składzie ziele karczocha, ostropest plamisty, korzeń cykorii, ostryż długi. Dziurawiec to roślina, która pomaga w lekkich defektach trawiennych spowodowanych przez wątrobę, ze względu na korzystny wpływ na metabolizm gruczołu.
Aczkolwiek, nie zaleca się go przy uszkodzeniach wątroby. Pośród leków i preparatów duża ilość zawiera wyciągi z ostropestu, ponieważ zawiera sybilininę.

Inne suplementy, które wpływają ochronnie i wspomagają czynności pracy wątroby to m.in Hepaset Pro, można go kupić na stronie hepasetpro.pl. Inne suplementy to – Essentiale Forte, Sylimarol, Silimax, Raphacholin C czy Hepatil, które możemy kupić w aptece bez recepty w postaci zawiesiny, tabletek doustnych bądź kapsułek.

Naturalne sposoby na oczyszczenie wątroby

Rozpocznij swój dzień od szklanki ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny – poprawi trawienie, usunie zastoje wątroby i ją oczyszcza. Możesz zastąpić sok z cytryny aloesem, co również wpływa pozytywnie na nasz organizm. Następnym krokiem będzie zmniejszenie ilości jedzenia. Należy ograniczyć bądź usunąć z naszego jadłospisu pewne pokarmy, które działają nie korzystnie na pracę narządu m.in tłuszcze nasycone (śmietana, jaja, ser, mięso, słonina), tłuszcze utwardzone (margaryna, oleje), przetworzona żywność i używki (alkohol, papierosy). Zaleca się, aby dieta była bogata w warzywa. Zrezygnuj z napojów gazowanych, ze względu na to, że utrudniają trawienie, zastąp je świeżo wyciśniętymi sokami bądź wodą.

Produkty, które zbawiennie wpłyną na wątrobę

Warzywa, które zawierają siarkę: kapusta, kalarepa, brukselka, brokuł, orzechy, nasiona takie jak pestki dyni, słonecznik czy siemię lniane.
Przyprawy: kurkuma, imbir, liść laurowy, chrzan, bazylia, rozmaryn, kardamon.
Składniki odżywcze, które wspomagają wątrobę to koenzym Q10, selen, kwas foliowy, flawanoidy, lecytyna, witaminy A, C, E, magnez, miedź.

Co warto włączyć do swojej diety na pomoc wątrobie:

Grejpfruty – zawierają dużą ilość witaminy C i wartościowe antyoksydanty, które wpływają na oczyszczanie wątroby. Pijąc szklankę soku grejpfrutowego dziennie, rozbijamy tłuszcze oraz substancje rakotwórcze.

Kurkuma – popularna przyprawa, która okazuje się po raz kolejny lekiem na każdą dolegliwość. Z jej pomocą wątroba korzystnie metabolizuje kwasy tłuszczowe i łatwiej wpływa na jej odbudowę. Kurkumę należy pić w szklance ciepłej wody z dodatkiem czarnego pieprzu.

Czosnek – traktowany jako naturalny antybiotyk, bogaty w selen i allicynę wspomaga pracę samooczyszczania wątroby.
Zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi, który w dużych ilościach obciąża wątrobę.

Awokado – inaczej smaczliwka, to bardzo odżywczy owoc, który posiada wiele cennych substancji. Awokado bogate jest w glutation oraz pomaga usuwać toksyny z wątroby. Ma dużą ilość kwasów tłuszczowych, dzięki którym obniża poziom złego cholesterolu HDL, a podnosi poziom dobrego LDL. To wszystko dla lepszego funkcjonowania wątroby.

Ostropest Plamisty – inaczej święty oset, to popularna roślina ze względu na działanie antyhepatotoksyczne. Zawiera sylimarynę, dzięki której posiada właściwości lecznicze. Działa regeneracyjne i powstrzymuje przed uszkodzeniami komórek wątroby.

Reklama

Warzywa liściaste – zaliczamy do nich rukolę, szpinak, cykorię i liście mleczy, które posiadają dużą ilość chlorofilu. Zielony barwnik działa, neutralizując metale ciężkie, pestycydy i toksyny, pełni funkcje ochronne dla wątroby. Chlorofil również nasila wytwarzanie żółci, co powoduje, że pomaga w procesie detoksykacji.

Jabłka – sekretem tego owocu jest zawarta w nim pektyna, która wspomaga oczyścić jelita oraz pozbyć się toksyn. Dzięki czemu nasz gruczoł działa bardziej efektywnie!

Cytryny – w soku z cytryny znajduje się cytrynian, który działa skutecznie z hamowaniem osadzania się toksyn w kształcie kryształów w organizmie. Równocześnie działa moczopędnie, co pozwala na wypłukanie zbędnych produktów przemiany materii. Badania naukowe przeprowadzone w Holandii w 2002 roku udowodniły, że spożywanie sproszkowanej skórki z cytryny obniża poziom cholesterolu w wątrobie, następnie eksperyment przeprowadzony w Indiach w 2005 roku udowodnił, że hespedryna, zawarta w soku cytrynowym flawonoid, chroni naszą wątrobę przed różnymi uszkodzeniami.