Czy cukrzyk może pić kawę

Mnóstwo osób nie wyobraża sobie dnia bez co najmniej jednej kawy dziennie. Ten kofeinowy napój to dla wielu z nas sposób na udane rozpoczęcie dnia. Czy jednak osoby cierpiące z powodu cukrzycy typu 2 mogą również spokojnie pić kawę, bez obaw o podniesienie się poziomu glukozy we krwi? Jaki wpływ ma picie kawy na rozwój cukrzycy?

Reklama

Czy cukrzyk może pić kawę

Jeżeli w organizmie występują problemy z produkcją insuliny, niezbędnej do przetwarzania cukrów, mamy do czynienia z chorobą zwaną cukrzycą. To jedno z najczęściej występujących schorzeń metabolicznych. Diabetykiem można być od urodzenia, jak i nabyć tę dolegliwość z biegiem lat. Nabyta cukrzyca typu 2 występuje niemal u 90% wszystkich pacjentów, a jej powodem jest zwykle niezdrowy tryb życia i otyłość.

Osoby, które muszą na bieżąco kontrolować poziom cukru, zwracają ogromną uwagę na to, co jedzą i piją. Nieodpowiednie napoje i posiłki, mogą wywołać niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje. Dostarczenie do organizmu zbyt dużej dawki cukrów prostych może spowodować hiperglikemię. Dlatego to tak ważne dla diabetyków, żeby kontrolować jakie produkty spożywają. Czy picie kawy jest dla nich bezpieczne?

Kawa, a cukrzyca

Okazuje się, że bycie diabetykiem nie oznacza konieczności rezygnacji z picia kawy. Ten aromatyczny napój, pity bez żadnych dodatków, nie zwiększa poziomu glukozy we krwi, przez co jest doskonałym wyborem dla osób z cukrzycą. Co ciekawe, według badań, regularne picie kawy może skutecznie powstrzymać cukrzycę typu 2, zanim zdąży wyrządzić szkody w organizmie. Dzięki kawie osoby narażone na wystąpienie dolegliwości cukrzycowych mogą dać sobie szansę na uniknięcie choroby.

Kawa z mlekiem a cukrzyca

Czytając informacje o kawie dla cukrzyka, należy zwracać uwagę, że mowa jest o czarnej kawie bez żadnych dodatków. Stosowanie mleka, a tym bardziej substancji słodzących, całkowicie zmienia sprawę, czyniąc ten napój niebezpiecznym dla diabetyka. Pijąc na przykład kawę latte, ryzykujesz nagłe podniesienie poziomu cukru we krwi i powstanie hiperglikemii. Chorując na cukrzycę, musisz zrezygnować z tego typu dodatków do kawy.

Kawa indeks glikemiczny

Bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że zwykła czarna kawa ma zerowy indeks glikemiczny. Oznacza to, że jej picie nie podniesie nagle poziomu cukru, dlatego diabetycy mogą ją bezpiecznie spożywać, bez obaw o swój organizm. Należy pamiętać, że dodawanie do kawy mleka i substancji słodzących znacząco zmienia sytuację, podwyższając indeks glikemiczny takiego napoju.

Zalety kawy dla cukrzyka

Kawa składa się z kilkuset związków chemicznych, a wiele z nich korzystnie wpływa na zdrowie ludzi z cukrzycą. Najczęściej przywoływaną substancją w kontekście kawy jest bez wątpienia kofeina. Wpływa ona na metabolizm, działa pobudzająco i podwyższa ciśnienie krwi. Jednak dla pacjentów z niedoborem insuliny to nie kofeina jest najważniejsza w kawie.

Reklama

Kawa na cukrzycę

Kawa jest bardzo bogata w antyoksydanty, czyli polifenole. W ich skład wchodzi niezwykle ważny kwas chlorogenowy, który reguluje wchłanianie glukozy. Dodatkowo kawa wpływa na obniżenie produkcji cytokin, które wywołują cukrzycę. Dlatego codzienne spożywanie trzech filiżanek tego aromatycznego napoju jest niezawodnym sposobem na to, żeby zatrzymać cukrzycę typu 2.

Co pić przy cukrzycy typu 2

Badacze zajmujący się cukrzycą przyglądają się wielu napojom pod kątem mierzenia ich skuteczności dla regulacji poziomu glukozy. Kawa dzięki swojemu zerowemu indeksowi glikemicznemu i zawartości kwasu chlorogenowego, stanowi jeden z produktów najbardziej zalecanych dla cukrzyków. Nie można jednak cały dzień pić wyłącznie kawy. Jakie inne napoje możesz przyjmować, bez obawy o ryzyko nagłego skoku cukru?

Co można pić przy cukrzycy?

Zmagając się z cukrzycą, należy przede wszystkim unikać wszystkich napojów, które składają się z dużej ilości węglowodanów. Spożywanie mocno słodzonych, wysokokalorycznych produktów o wysokich indeksie glikemicznym, wywoła groźne dla zdrowia skutki. Pamiętaj, że jako diabetyk musisz zwracać szczególną uwagę na to co jesz i pijesz. Dokładnie czytaj informacje o tym, z czego składa się dany produkt, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

Pij dużo wody

Na pewno nie jest dla ciebie zaskoczeniem, że picie wody to najbezpieczniejszy wybór w przypadku zmagań z cukrzycą. Czysta woda nie zawiera żadnych węglowodanów, dzięki temu jest całkowicie bezpieczna i nie powoduje skoków glukozy. Dobre nawodnienie jest niezbędne, żeby zachować dobre zdrowie. Regularne picie wody zmniejsza ryzyko zachorowania i rozwoju niektórych groźnych chorób. Najlepiej jest pić co najmniej dwa litry wody każdego dnia.

Sklepy bardzo często oferują rozmaite rodzaje wód smakowych. Na etykietach wielu z nich znajdziesz informacje o niskiej zawartości cukru. Mimo to lepiej zachować ostrożność. Nawet delikatnie słodzony napój może zwiększyć ryzyko hiperglikemii, dlatego wybieraj raczej czystą wodę.

Herbata dla cukrzyka

Picie samej wody może być nużące, dlatego warto zadbać o urozmaicenie diety. Doskonałym wyborem jest zwrócenie się w stronę herbaty. Szczególnie zielona herbata wprost obfituje w korzystne dla naszego organizmu substancje. Są wśród nich m.in. polifenole, dlatego częste spożycie herbaty jest skuteczną metodą zapobiegania cukrzycy. Zwracaj uwagę, żeby pić herbatę bez słodzenia, tak, żeby nie zwiększać jej indeksu glikemicznego.

Jakie soki pić przy cukrzycy

Diabetycy często pytają, czy bezpieczne jest dla nich picie soków owocowych. Takie napoje są przecież nie tylko bardzo smaczne, ale i pełne witamin. Niestety, są jednocześnie bogate w cukier. Nawet naturalne, świeżo wyciśnięte soki bez dodatkowych substancji słodzących mają w sobie bardzo dużo węglowodanów. Dlatego cukrzycy powinni zachować ostrożność i pić soki w niewielkich ilościach na raz, pamiętając o regularnym dokonywaniu pomiaru cukru.

Nie znaczy to jednak, że cukrzycy nie mają możliwości cieszenia się bogatymi w smak napojami. Bardzo dobrą alternatywą okazują się dostępne coraz częściej na rynku dietetyczne napoje smakowe. Takie produkty łączą w sobie niską zawartość kalorii i węglowodanów z bogatym smakiem. Jeżeli chcesz uprzyjemnić swoje menu, taki napój może się okazać świetnym rozwiązaniem.

Czy kawa podnosi cukier

Kawa to napój, który dla wielu stanowi podstawowy element dnia. Zawartość kofeiny sprawia, że nabieramy energii i chęci do działania. Pacjenci, u których stwierdza się cukrzycę typu 2, często zastanawiają się, jak będzie wyglądać ich dieta i czy nadal będą mogli spożywać kawę. Na szczęście, zwykła czarna kawa ma zerowy indeks glikemiczny, dzięki czemu jest bezpieczna dla diabetyków. Oczywiście tylko jeżeli jej nie słodzimy. W dodatku regularne picie kawy może uchronić narażonych na cukrzycę przed wystąpieniem albo pogłębieniem się tego schorzenia.

Reklama

Jeżeli masz pytania na temat odżywiania się w cukrzycy, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Dobry dietetyk na podstawie twoich badań będzie mógł ci dostarczyć spersonalizowanych treści i wyznaczyć najlepszy dla ciebie jadłospis. Możesz również czytać informacje zawarte na naszej stronie, z których dowiesz się na przykład, co jest zdrowsze, kawa rozpuszczalna czy sypana. Zwracanie uwagi na to jak się odżywiasz, znacząco pomoże ci w zmaganiach z cukrzycą.