Jaki magnez najlepiej się wchłania?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest zachowanie prawidłowego poziomu magnezu w organizmie. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest bowiem bardzo wysokie, a dzisiejsza dieta i styl życia nie sprzyjają utrzymaniu prawidłowej ilości w normie. Na rynku dostępne są różnorodne preparaty z magnezem, jednak nie każdy zapewni uzupełnienie niedoborów. Jaki zatem magnez najlepiej się wchłania i jaki suplement wybrać? O tym w artykule.

Reklama

Obecnie na rynku można znaleźć różnorodne formy magnezu o zróżnicowanej wchłanialności. Do najbardziej popularnych należą: chelat magnezu, mleczan, cytrynian, jabłczan oraz chlorek magnezu. Która z tych form jest najskuteczniejsza, a jednocześnie najbardziej bezpieczna dla organizmu? Czy lepiej wybierać suplementy diety, czy może jednak leki?

Sole organiczne magnezu – najwyższa biodostępność

Do najlepiej przyswajalnych form magnezu zalicza się sole organiczne tego pierwiastka. Należą do nich mleczan, cytrynian, a także jabłczan. Ich przyswajalność sięga nawet 90%. 

Również dobrze przyswajalną wersją jest chelat magnezu. Natomiast najgorzej wchłaniają się sole nieorganiczne tego pierwiastka, do których zalicza się chlorek oraz węglan.

Wybór konkretnego produktu zależy od indywidualnych potrzeb organizmu oraz ewentualnie towarzyszących dolegliwości układu pokarmowego. Jeśli nasz przewód pokarmowy funkcjonuje prawidłowo, najlepszym wyborem będą sole organiczne np. cytrynian magnezu. Jeśli jednak często dokucza nam zgaga lub cierpimy na chorobę wrzodową, warto wybrać nieorganiczne sole magnezu, które są łagodniejsze dla żołądka. Z kolei w przypadku niedokwasowości najlepszy będzie chlorek magnezu.

Reklama

Dobry magnez – lek czy suplement diety?

Wśród oferowanych na rynku preparatów z magnezem możemy znaleźć zarówno suplementy diety, jak i leki bez recepty. Te drugie zapewniają nam właściwości lecznicze i będą najlepsze dla osób, u których niedobór magnezu jest znaczący. Przykładem takiego produktu jest Magnefar B6 Bio. Zawiera on sól organiczną w postaci wysoko przyswajalnego cytrynianu magnezu, a do tego został wzbogacony o witaminę B6, która jeszcze bardziej zwiększa biodostępność preparatu

Warto zaznaczyć, że Magnefar B6 Bio nie zawiera laktozy ani sacharozy, może więc być stosowany przez osoby uczulone na cukier mleczny lub przez diabetyków.

Jaki magnez wybrać? – podsumowanie

Wybierając dobry magnez do codziennego stosowania, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na rodzaj soli magnezowej zawartej w produkcie. Bardzo ważna jest także obecność witaminy B6, która zwiększa biodostępność pierwiastka. Jeśli posiadamy schorzenia układu pokarmowego, dostosujmy preparat z magnezem do swoich indywidualnych potrzeb. Sięgnijmy po produkt leczniczy zamiast tradycyjnego suplementu diety, jeśli niedobry są znaczne. Zapewni on wysoką wchłanialność substancji. A po dobrej jakości leki z magnezem i witaminą B6 zapraszamy na Magnefar.pl.

Reklama

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.