Zdrowy styl życia — dlaczego warto regularnie ćwiczyć?

Prawidłowa waga i wymodelowana sylwetka. Wiele mówi się o tym, jak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Wpływa on nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również samopoczucie. W tym kontekście należy pamiętać nie tylko o prawidłowej diecie, ale również o regularnej aktywności fizycznej. Dlaczego warto ćwiczyć i jak regularne ćwiczenia wpływają na nasz organizm?

Reklama

Utrzymanie prawidłowej wagi z wiekiem staje się coraz trudniejsze. Przemiana materii zaczyna zwalniać, dlatego nawet drobne grzeszki żywieniowe stają się widoczne w krótkim czasie. W utrzymaniu wagi w ryzach pomaga oczywiście prawidłowa dieta, lecz nie można zapomnieć o regularnej aktywności fizycznej. Ćwicząc, spalamy kalorie, dzięki czemu nie przybieramy na wadze. Ponadto ćwiczenia pozwalają nam wymodelować sylwetkę bądź poszczególne jej partie, w zależności od potrzeb. Dzięki nim pozbędziemy się „boczków”, wyrobimy sobie talię osy, a także zredukujemy cellulit na udach czy na pośladkach. Ważna jest jednak regularność — jednorazowe ćwiczenia niewiele pomogą, natomiast jeśli będziemy je wykonywać przynajmniej 3 razy w tygodniu, możemy osiągnąć zamierzone efekty w stosunkowo krótkim czasie. Ćwiczenia pomagają także wymodelować konkretne partie mięśni, na przykład biceps czy mięśnie na brzuchu. Szukając inspiracji, warto sprawdzić ofertę Fit2Fit. Dowiemy się, jakie ćwiczenia wspomagają rozwój konkretnych partii mięśni, kiedy można je wykonywać, a kiedy lepiej jest postawić na inne aktywności. Pamiętajmy, że nasz trening powinien mieć charakter zarówno treningu wysiłkowego, jak i kondycyjnego.

Mniejsze ryzyko chorób

Regularne ćwiczenia pozwalają dotlenić organizm i pracować nad prawidłową kondycją. Ponadto, dzięki nim:

  1. obniżamy poziom cukru we krwi,
  2. obniża się poziom złego cholesterolu,
  3. zapobiegamy nowotworom i rozwojowi osteoporozy,
  4. spowalniamy proces starzenia się.

Osoby, które postawiły na regularną aktywność fizyczną, rzadziej zapadają na choroby układu krążenia, które nazwane zostały chorobami cywilizacyjnymi. Ćwiczenia redukują też ryzyko powstawania chorób układu oddechowego. Wzmacniają odporność, przez co nasz organizm staje się silniejszy i łatwiej radzi sobie z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Warto mieć na uwadze, że osoby, które ćwiczą regularnie, statystycznie żyją dłużej niż ci, którzy prowadzą pasywny styl życia.

Sport dla lepszego samopoczucia

Podczas treningów wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. To właśnie dzięki nim po ćwiczeniach czujemy się radośni i spełnieni. Oczywiście, nie można jednocześnie przeciążać organizmu, jednak trening, który dostosowany jest do naszych potrzeb i możliwości, w pozytywny sposób wpływa na samopoczucie. Ćwicząc, możemy oderwać się od codziennych problemów i skupić wyłącznie na sobie. Z drugiej strony, podczas samodzielnego treningu możemy też przemyśleć sobie pewne kwestie, będąc sam na sam ze sobą. Warto też pamiętać, że zdrowie fizyczne ma niemały wpływ na nasze samopoczucie — jeśli nic nam nie dolega, na ogół czujemy się o wiele szczęśliwsi. Dlatego treningi należy rozpatrywać nie tylko w kontekście poprawy zdrowia fizycznego, lecz również psychicznego.

Reklama

Regularne ćwiczenia mogą nam przynieść same korzyści, oczywiście jeśli trening dopasowany będzie do naszych możliwości oraz potrzeb. Pamiętajmy, aby ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu, a w miarę możliwości nawet codziennie. Sport i ruch to zdrowie, zatem nie warto ich ograniczać. Aktywność fizyczna jest bardzo istotna zarówno w młodym, jak i starszym wieku.