Dlaczego pękają pięty

Pękające pięty to powszechny problem, z którym zmagają się osoby w różnym wieku. Popękana skóra na piętach zazwyczaj jest skutkiem bardzo suchej skóry. Odpowiada za to również przyspieszony proces rogowacenia naskórka. Jest to objaw, który większość osób ignoruje – to duży błąd, bowiem często może on świadczyć o różnego rodzaju chorobach m.in. dermatologicznych. Sprawdź w naszym artykule, jakie są przyczyny pękania pięt, a także poznaj sposoby pielęgnacji oraz jak pozbyć się tego problemu.

Reklama

Skóra na piętach jest dwukrotnie grubsza!

Nie każdy człowiek zdaje sobie z tego sprawę, ale skóra to największy organ człowieka. Składa się z 60 warstw, a skóra znajdująca się na piętach jest dwa razy grubsza! Niestety wielu osobom wydaje się, że można odpuścić sobie jej pielęgnację, a to bardzo duży błąd, bowiem jeśli ją zaniedbamy, to doprowadzimy do nieprzyjemnych skutków takich jak, chociażby pękająca skóra na piętach. Tym bardziej że skóra pięt każdego dnia narażona jest na ogromne obciążenia. Dlatego też, jeśli nie będziemy o nią dbać poprzez stosowanie różnych peelingów itd., to jej stan będzie ulegał coraz większemu pogorszeniu. Warto jednak tutaj podkreślić, że niewłaściwa pielęgnacja skóry właściwej pięt to niejedyna przyczyna. Nieodpowiednia dieta, nadprogramowe kilogramy, niedobory witamin- to niektóre przyczyny pękających stóp.

Za suchość i popękanie skóry pięt odpowiadają również skłonności genetyczny. W takim wypadku często mamy do czynienia z silnymi zmianami skórnymi, dlatego wskazana jest szczególna pielęgnacja stóp. Jeśli natomiast pięty zaczną krwawić, to nie ma na co zwlekać, trzeba jak najszybciej odwiedzić dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie.

Niestety leczenie takich dolegliwości trwa bardzo długo, lecz pod żadnym pozorem nie należy zwlekać z rozpoczęciem leczenia, bowiem w ten sposób jedynie pogarszamy sytuacje. Dotyczy to zwłaszcza cukrzyków, ponieważ mają oni bardzo wrażliwą skórę, a ponadto zmagają się z upośledzonym krążeniem, co przekłada się na to, że nie odczuwają bólu. To natomiast jest bardzo niebezpieczne, bowiem może doprowadzić do powstania zespołu stopy cukrzycowej. Na stan skóry ma wpływ także nieodpowiednia dieta, czy przyjmowanie zbyt małej sumie płynów, przez co staje się ona odwodniona i sucha. Jeśli więc wystąpi kwestia pękających pięt to najlepiej udać się do dobrego specjalisty podologa, który podpowie nam, jak zlikwidować problem suchych pięt.

Jakie są przyczyny pękających stóp?

Pięty to jedna z części ciała każdego człowieka, która jest najbardziej narażona na różnego rodzaju urazy. Dlatego tak ważna jest ich codzienna pielęgnacja. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego też szczególnie wskazane jest stosowanie produktów pielęgnujących stopy. Przejdźmy jednak do przyczyn uszkodzenia i pękania skóry na piętach.

Odwodniona skóra

Jedną z najczęstszych przyczyn pęknięcia skóry na stopach jest odwodnienie skóry, czego skutkiem zazwyczaj się przyjmowanie zbyt małych ilości płynów.

Atopowe zapalenie skóry

Popękane pięty kobiety mogą powodować ból i zakażenia

Popękane pięty to niedogodność, która bardzo często występuje u osób zmagających się z atopowym zapaleniem skórym – AZS. Jest to przewlekła choroba zapalna, która objawia się silnymi zmianami skórnymi – skóra staje się bardzo wysuszona, złuszczona, a także popękana. Jednym z charakterystycznych objawów jest też bardzo silny świąd skóry, który jedynie pogarsza problem pękających pięt.

Łuszczyca

To również przewlekła choroba zapalna, która jest bardzo uciążliwa. Objawia się ona charakterystycznymi zmianami skórnymi – srebrzystymi łuskami, które pokrywają różne części ciała, choć najczęściej są to stopy i dłonie. W Polsce na tę chorobę cierpi nawet milion osób, a co więcej: w przypadku łuszczycy jej przebieg nie zawsze jest taki sam, bowiem istnieje wiele podtypów i postaci łuszczycy.

Nieodpowiednia pielęgnacja stóp

Pięty pękają z wielu powodów. Wśród nich jednym jest też to, że niewłaściwie dbamy o kwestię nawilżenia. Nie stosujemy kosmetyków nawilżających, a jakby tego było mało, to często korzystamy ze środków myjących, w których składzie znajduje się wiele silnych substancji czyszczących, które jedynie pogarszają stan stóp.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to zaburzona praca tego gruczołu. Polega ona na produkowaniu niewystarczającej ilości hormonów do zapotrzebowania organizmu. Objawy tej choroby są bardzo różne, choć nierzadko występują zmiany skórne w postaci pękających pięt.

Reklama

Cukrzyca typu 2

Pękająca skóra na piętach to również problem cukrzyków. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, na którą najczęściej cierpią osoby po 40. roku życia, ale wraz z biegiem czasu zauważamy, że zaczynają na nią chorować także młodsze osoby. Istnieje wiele objawów cukrzycy, a wśród nich znajdują sie zmiany skórne w postaci pękających pięt.

Pękające pięty witaminy

Niedobory witamin i mikroelementów również przyczyniają się do pękania pięt. Problem suchych stóp zauważają u siebie zwłaszcza osoby, które zmagają się z niedoborem żelaza, czy różnego rodzaju witamin – np. A, czy B5.

Dlaczego pękają pięty przy nadwadze?

Nierzadką przyczyną pękania stóp jest nadwaga. Powoduje ona, że nacisk ciężaru ciała na stopy jest zbyt duży, przez co dochodzi do zaburzeń nawodnienia, a także wielu innych. W tym przypadku należy zadbać o właściwą dietę i zrzucenie nadprogramowych kilogramów, ważne jest to również dla naszego ogólnego zdrowia.

Witaminy na pękające pięty?

W walce z pękającym piętami bardzo pomocny jest mocznik. I choć większości z nas niezbyt dobrze się kojarzy, to jednak warto się przemóc i sięgnąć po niego, bowiem świetnie zmiękcza skórę, a także reguluje proces rogowacenia naskórka, dzięki czemu raz-dwa uporamy się z problemem pękających stóp. Warto też tutaj dodać, że mocznik znajduje się w większości kremów, a więc bez problemu możemy kupić taki kosmetyk do pielęgnacji stóp w każdej drogerii, jak również apteki też posiadają takie preparaty.

Niemniej skuteczna jest witamina A. To właśnie ona odpowiada za prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci. Podobnie jak mocznik, znajdziemy ją w większości kremów, aczkolwiek najlepsze rezultaty możemy uzyskać, stosując czystą witaminę E, którą bez problemu możemy kupić za kilka złotych w każdej aptece.

Domowe sposoby na suche pięty

Istnieje wiele sposobów na walkę z suchymi piętami. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. regularne wizyty w salonie kosmetycznym. Jenak nie każdy lubi odwiedzać takie miejsce, a ponadto jest to dość drogi sposób. Na szczęście są również domowe sposoby na suche pięty, dzięki którym możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Poniżej podajemy kilka najskuteczniejszych metod.

Moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kuchennej to jeden z najbardziej znanych sposobów. Jest prosty i nie wymaga praktycznie żadnych zakupów, bowiem sól znajduje się praktycznie w każdym domu. Taka kąpiel zajmuje zaledwie kilkanaście minut, a jest bardzo skuteczna. Po upływie około 15 minut należy usunąć zrogowaciały naskórek, używając do tego np. tarki. Po wykonaniu zabiegu należy nałożyć na stopy krem nawilżający. Efekty są zdumiewiające – sam wypróbuj!

Niezwykle pomocne są też napary do moczenia stóp. Ich wykonanie także jest banalnie proste, bowiem sporządza się je z produktów, które są dostępne praktycznie w każdym sklepie zielarskim. Zaliczamy do nich m.in. ziele krwawnika (które ma działanie przeciwzapalne), nasiona kozieradki (działanie zmiękczające), ziele nostrzyka. Nasiona lnu i liście babki. Należy jednak pamiętać, aby regularnie wykonywać te napary, bowiem stopy potrzebują ciągłej pielęgnacji.