Polip szyjki macicy leczenie ziołami

Polip szyjki macicy utworzony jest z komórek nabłonka oraz tkanek, które wyściełają jamę i kanał szyjki macicy. Powstaje on w wyniku nadmiernego (patologicznego) rozrostu komórek . Struktury polipów pod mikroskopem mają postać poszerzonych przewodów, wokół których znajdują się komórki nabłonka gruczołowego, oplecionych siecią naczyń krwionośnych i tkanki łącznej. Polipy szyjki macicy występują zwykle u kobiet między 30 a 50 rokiem życia i zlokalizowane są najczęściej w szyjce, natomiast w jamie macicy występują głównie u kobiet w wieku przekwitania. Mamy dwa typy polipów: szyjkowe, które znajdują się w szyjce macicy oraz endometrialne, które znajdują się w jej jamie. Przyczyna powstawania polipów nie jest do końca poznana, naukowcy zauważyli, że nadmierna synteza estradiolu (hormonu żeńskiego) przyczynia się do powstania zmian o charakterze rozrostu błony śluzowej. Zazwyczaj powstałe polipy mają charakter zmian łagodnych, jednak na ich bazie może rozwijać się zmiana nowotworowa – ta sytuacja dotyczy kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Wczesna diagnostyka w postaci badania histopatologicznego pozwala na wczesne wykrycie zmian oraz rozpoczęcie właściwego leczenia.

Reklama

Kiedy polip macicy jest złośliwy?

Ogólnie zostało przyjęte, że powstaniu oraz rozrostowi polipów sprzyjają zaburzenia poziomu hormonów żeńskich. Głównym hormonem, którego nadmiar jest odpowiedzialny jest za stymulowanie wzrostu nabłonka i gruczołów wyścielających macicę jest estradiol. Jednak zbyt niski poziom progesteronu również bierze udział w powstaniu zmian. Dodatkowym czynnikiem inicjującym powstawanie polipów jest przewlekłe zapalenie szyjki lub jamy macicy oraz pochwy.

Polipy na macicy są dość częstą przypadłością diagnozowaną w gabinetach ginekologicznych podczas rutynowych badań cytologicznych. Pacjentki zgłaszają wówczas dolegliwości bólowe zlokalizowane w podbrzuszu oraz wystąpienie krwawienia bardziej lub mniej obfitego po stosunku lub trakcie cyklu. Najgorsze, co może się czasem zdarzyć to fakt, że polip może być przyczyną niepłodności. Dzieje się tak, kiedy zatka on wejście do kanału szyjki macicy lub ujścia jajowodów.

Nowotwór trzonu macicy jest najczęściej występującym rakiem u kobiet, rozwijającym się z endometrium (błony śluzowej macicy). Wyodrębniono dwa główne typy nowotworów, które różnią się przyczyną powstania oraz agresywnością (złośliwością) :

  • typ I – najczęściej występuje, szczególnie w okresie menopauzy, przyczyną powstania jest nadmierny rozrost endometrium stymulowany przez estrogeny. Rokowania nowotworu typu pierwszego są dobre.
  • typ II – rodzaj raka trzonu macicy występujący dość rzadko, występuje u kobiet między 60 a 70 rokiem życia. Jest to rak surowiczy, bez związku ze zmianami hormonalnymi, jego rokowania są złe.

Rak endometrium zwykle występuje u kobiet z otyłością, cukrzycą , nadciśnieniem tętniczym oraz zaburzeniami owulacji oraz u kobiet obciążonych genetycznie czyli takich, w których rodzinie wykryto podobny rodzaj nowotworu.

Główne objawy raka endometrium trzonu macicy:

  • bóle w podbrzuszu
  • nadmierne krwawienia z macicy u kobiet miesiączkujących
  • pojawienie się krwawień po dłuższym okresie po zaprzestaniu miesiączkowania
  • pojawienie się obfitych krwisto-wodnych upławów
  • bóle w okolicy krzyżowej
  • uczucie pełności w okolicach miednicy

Leczenie polipów, usunięcie polipa szyjki macicy zalecenia po zabiegu

Polipy w macicy mogą być leczone na podstawie badania ginekologicznego kolposkopowego oraz USG. Rodzaj terapii zaproponowanej pacjentce zależy od jej wieku, stanu zdrowia, a także od wielkości polipa oraz pojawiających się dolegliwości. Jeżeli polip jest mały, lekarz może zalecić tylko jego obserwację, natomiast duży polip na macicy zostaje najpierw poddany wielomiesięcznej kuracji hormonalnej, a następnie usunięty za pomocą zabiegu.

Pierwszym etapem leczenia jest kilkumiesięczna terapia hormonalna mająca na celu doprowadzenie do zmniejszenia zmiany lub w najlepszym przypadku do jej całkowitego zaniku.

Drugim etapem zależnym od typu polipa jest przeprowadzenie leczenia w trybie ambulatoryjnym – ablacja lub w warunkach szpitalnych – hiberoskopia.

  • ablacja – jest to zabieg polegający na odsłonięciu szyjki macicy za pomocą wzierników, a następnie wprowadzeniu do kanału odpowiednich narzędzi ginekologicznych i ukręceniu polipa. Jeżeli istnieje podejrzenie choroby nowotworowej to zaleca się dodatkowo zabieg abrazji, czyli wyłyżeczkowania jamy macicy. Lekarz używa do tego niewielkiej łyżeczki, którą przesuwając w kierunku tył-przód pobiera materiał do badania histopatologicznego.
  • histeroskopia – zabieg wykonywany jest w znieczuleniu dożylnym i polega na wprowadzeniu przez pochwę histeroskopu (urządzenie optyczne zaopatrzone w system soczewek i kamerę cyfrową, która pozwala dokładnie obejrzeć wnętrze i polipy macicy, a także posiada specjalne mikronarzędzia do przeprowadzania zabiegu) za pomocą którego lekarz usuwa polipy endometrialne i polipy pochwy.

Przykrą koniecznością może okazać się też zabieg histerektomii czyli usunięcia macicy w przypadku bardzo rozległych zmian nowotworowych występujących głównie u starszych pacjentek.

Zalecenia po zabiegu usunięcia polipa polegają na unikaniu podnoszenia ciężkich przedmiotów i podejmowania intensywnego wysiłku, co mogłoby spowodować obfite krwawienia. Niewielkie plamienie oraz krwawienie może utrzymywać się po zabiegu przez kilka godzin a nawet dni. Zaleca się jednak nieużywanie w tym czasie tamponów, gdyż mogą one podrażnić miejsce operacji; polecane są miękkie wkładki bawełniane lub delikatne podpaski. Ponad to w czasie rekonwalescencji zaleca się zwiększoną dbałość o higienę, ginekolodzy polecają mycie okolic intymnych wodą z płynem do higieny intymnej o lekko kwaśnym pH kilka razy dziennie. Przez okres dwóch tygodni zalecane jest również unikanie zajęć na basenie, przesiadywania w saunie oraz wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych, dopuszczalne są: przejażdżka na rowerze oraz spacer.

Niedostosowanie się do zaleceń lekarskich może prowadzić do otwarcia rany i wystąpienia masywnego krwawienia z dróg rodnych kobiety. W takiej sytuacji należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza.

Reklama

Polipy macicy leczenie naturalne

Patrząc na metody leczenia zabiegowego możesz pomyśleć, że polip endometrialny da się usunąć wyłącznie za pomocą ablacji, syntetycznych hormonów lub histeroskopii. Najnowsze informacje z dziedziny ziołoterapii i zdrowego stylu życia wskazują nam treści dotyczące stosowania określonych ziół, które mogą zmniejszyć polip w macicy. Do ziół, które zalecane są kobietom w postaci naparów zaliczamy: liść pokrzywy, ziele krwawnika, ziele rdestu ptasiego, kwiat jasnoty białej, ziele pięciornika krzewiastego oraz ziele tasznika. Zalecane jest także wzbogacenie diety w kwasy omega – 3 oraz picie oleju z wiesiołka. Obniżony poziom progesteronu podnosi też owoc niepokalanka mnisiego, możemy go znaleźć w preparacie Cyclodynon oraz Castagnus dostępnych na aptecznej półce.

W aptece możemy znaleźć gotowe mieszanki ziół dla kobiet na regulację cyklu miesięcznego, mięśniaki macicy oraz polipy, każda z nich zawiera kompozycję starannie dobranych roślin, które pełnią określone funkcje.

Polipy macicy leczenie ziołami

Pokrzywa zwyczajna– pozytywnie oddziałuje na włosy i paznokcie, ma właściwości wzmacniające organizm, oczyszcza organizm z toksyn, polecana jest przy trądziku oraz problemach skórnych; oczyszcza wątrobę, trzustkę oraz żołądek, polecana jest przy biegunkach, nieżycie żołądka oraz jelit. Dodawana jest do mieszanek ziołowych dla kobiet ze względu na jej właściwości oczyszczające organizm.

Krwawnik pospolity – wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, antybakteryjne, ziele krwawnika wspomaga apetyt i działa żółciopędnie. Stosowany jest w postaci naparów, wywarów czy nalewek w przypadku hemoroidów, żylaków, zaburzeń krążenia krwi, wrzodów żołądka i zaburzeniach miesiączkowania. Ponadto ma zastosowanie przy leczeniu przeziębienia i grypy, ponieważ wykazuje właściwości przeciwgorączkowe.

Rdest ptasi – ma działanie moczopędne, przeciwzapalne, odtruwające i przeciwkrwotoczne. Rdest ptasi wchodzi w skład mieszanek wykorzystywanych w fitoterapii przy nadmiernych krwawieniach miesięcznych, wrzodach żołądka oraz u osób o słabej krzepliwości krwi. Napar z rdestu jest też używany do leczenia trudno gojących się ran i owrzodzeń.

Jasnota biała – napar z tej rośliny jest szczególnie polecany kobietom ze względu na działanie na bolesne i obfite miesiączki; zmniejsza upławy, pomaga na żylaki i hemoroidy. Polecana jest też przy cerze trądzikowej do przemywania skóry. Znajduje również zastosowanie przy oczyszczaniu organizmu z toksyn, polecana jest przy kaszlu palacza, gdyż pomaga na przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Tasznik pospolity – pomaga w sytuacji krwotoków z macicy oraz obfitych miesiączek; polecany jest przy krwawieniu z nosa, dziąseł oraz w przypadku krwiomoczu, a także wylewach w siatkówce oka. Herbaty, susz czy płynne wyciągi znajdują zastosowanie przy odleżynach, żylakach, hemoroidach, zapaleniu pęcherza czy nerek.

Reklama

Pięciornik krzewiasty – działa ściągająco, stosowany jest przy nadmiernych krwawieniach miesiączkowych; stosowany jest w medycynie do leczenia biegunek, zatruć, zapaleń jelit, a także aft i owrzodzeń jamy ustnej.

Powyższe rośliny wchodzą w skład gotowych mieszanek dostępnych na rynku aptecznym, podpowiemy wam, na które z nich warto zwrócić uwagę. Na torbiele, cysty i mięśniaki polecana jest mieszanka ziół Ojca Klimuszko, którą możemy przygotować samodzielnie na podstawie podanego przepisu:

Skład mieszanki ziół:

  • Kłącze pięciornika 50g
  • Ziele jemioły 50g
  • Ziele skrzypu 50g
  • Ziele tasznika 50g
  • Ziele rdestu ostrogorzkiego 50g
  • Kora kaliny koralowej 50g
  • Kwiat kasztanowca 50g
  • Liść borówki 50g
  • Liść brzozy 50g

Kupione zioła należy wysypać z torebek i zmieszać w dużym słoiku, następnie wziąć 1 łyżkę stołową mieszanki i zaparzyć gorącą wodą, odstawić na 3 godziny, przecedzić i lekko podgrzać. Zalecane jest picie 3 razy dziennie przed jedzeniem.

Kolejny preparat to Lukol producenta Himalaya jest to preparat wieloskładnikowy korzystnie wpływający na endometrium, wykazuje działanie przeciwkrwotoczne, reguluje zaburzenia hormonalne, koryguje nieprawidłowe krwawienia maciczne. Producent zaleca zażywać 2 tabletki 2-3 razy dziennie najlepiej popijając ciepłą wodą przed posiłkiem. Podstawowa kuracja trwa około 6 tygodni. 

Ostatnią już propozycją będzie herbatka dla pań Dary Natury, zawiera ona: owoc tarniny, ziele pięciornika gęsiego, ziele serdecznika, ziele krwawnika, ziele rdestu ostrogorzkiego, kwiat jasnoty białej, liść babki zwyczajnej, kwiat koniczyny, kwiat ślazu oraz płatki nagietka. Jest to kompozycja starannie wybranych i wyselekcjonowanych ziół, polecane są one przy regulacji okresu, zmniejszają dyskomfort podczas miesiączki, działają przeciwzapalnie i pomagają wzmocnić ciało kobiety. Producent zaleca jedną łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, pozostawić na 10-15 minut do zaparzenia i pić 2 razy na dzień.