Jak pomagają odtrucia narkotykowe?

Uzależnienia bardzo często kierują życiem człowieka uzależnionego, wywierają ogromny i destrukcyjny wpływ na organizm. Uzależnić można się od wielu rzeczy, jednak najczęstszymi substancjami uzależniającymi są alkohol i narkotyki. Narkotyki są o tyle bardziej niebezpieczne, że działają dużo silniej na psychikę w momencie bycia pod ich wpływem. Ludzie uzależnieni zachowują się nieracjonalnie, potrafią zrobić sobie lub innym krzywdę. W przeciwieństwie do alkoholu gdzie najczęstszą grupą uzależnionych są osoby dorosłe, od narkotyków uzależniają się osoby nieletnie. Młodzież bardzo często czuje się nieakceptowana przez rówieśników, czuje się odrzucana przez grupę, powoduje stany depresyjne i zamknięcie w sobie. Młodzi ludzie, chcąc się w jakiś sposób przypodobać znajomym, wymyślają różne rzeczy. Dlatego w bardzo łatwy sposób mogą wpaść w kłopoty i uzależnienia. Człowiek sięgający po raz pierwszy po narkotyki nie zdaje sobie sprawy, jak wiele ryzykuje. Uzależnianie niszczy życie osoby uzależnionej, a także osobom bliskim.

Reklama

Jakie konsekwencje niesie za sobą branie narkotyków?

Jak wiadomo przyjmowanie substancji, które znajdują się w narkotykach, jest niezwykle szkodliwe i niebezpieczne. Do narkotyków, substancji psychoaktywnych należą między innymi, opium, kokaina, morfina (najsilniejszy środek przeciwbólowy, podawany osobą umierającym), dionina, heroina, amfetamina. Oprócz tych substancji na świecie istnieją także inne mieszanki składające się z kilku substancji psychoaktywnych, nieznanych. Narkotyki oprócz wpływu psychoaktywnego na organizm człowieka wywołują drażliwość, obniżony nastrój, stany lękowe, depresyjne, nadpobudliwość, a nawet agresję. Osoba uzależniona odczuwa tzw. głód narkotykowy, który popycha ją do ciągłego przyjmowania toksycznych substancji psychoaktywnych. Ludzie uzależnieni od narkotyków często przez swój nałóg popychani są do różnych czynów takich jak kradzieże, próby wyłudzenia, zadłużenia się i kłamstwo. Robią one to po to, aby zdobyć narkotyk. Konsekwencjami zażywania narkotyków jest przede wszystkim wewnętrzny przymus do ich zażywania, organizm przyzwyczaja się i sam w różny sposób domaga się tej substancji. Oprócz tego ludzie uzależnieni często czują się bezsilni, nie potrafią sobie pomóc, mimo iż często chcą poukładać swoje życie. Narkotyki także negatywnie wpływają na uzębienie, jamę ustną oraz narządy wewnętrzne, które pomału odmawiają posłuszeństwa.

Reklama

Jak wygląda odtrucie narkotykowe?

Odtrucie narkotykowe polega na przerwaniu ciągu narkotykowego, w trakcie trwania terapii pacjent odczuwa silny dyskomfort psychiczny i fizyczny, organizm domaga się narkotyku. Występują bóle głowy, wymioty, stany niepokoju, rozdrażnienia, agresja, a nawet myśli samobójcze. Ważne jest, aby podczas odtrucia narkotykowego pacjent miał stale wsparcie psychiatry i osób bliskich, to jest połowa sukcesu. Podczas odtrucia podawane są witaminy, minerały, a także leki uspokajające i przeciwbólowe, które mają za zadanie złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego. Zazwyczaj odtrucia narkotykowe przeprowadzane są w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień.