Jak radzić sobie z biegunką u niemowlaka i co na nią podawać?

Biegunka może być niebezpieczna nawet dla osób dorosłych, jednak skrajnie niebezpieczna może okazać się dla najmłodszych, w tym dla niemowlaków. Co warto wiedzieć o biegunce, co na nią podawać, ale także czym różni się biegunka u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym od dziecka karmionego piersią – na te, i inne pytania dotyczące biegunki odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Reklama

Stolec – to on informuje nas o stanie zdrowia dziecka

Dziecko, w tym niemowlak, nie poinformuje nas o tym, że w jego organizmie dzieje się coś złego. Sam płacz natomiast wcale nie musi spowodowany być bólem czy dyskomfortem, dlatego czasem trudno ocenić, czy z dzieckiem dzieje się coś złego. Prawdziwym źródłem informacji o tym będzie jednak m.in. jego stolec – warto go obserwować, gdy interesuje nas stan zdrowia dziecka lub już martwimy się czymś konkretnym.

Dziecko karmione piersią a biegunka

Jeżeli dziecko karmione jest piersią, to jego stolec będzie wyglądał zupełnie inaczej pod kątem konsystencji, niż stolec dziecka karmionego czy to pokarmami stałymi, czy to mlekiem modyfikowanym. Olbrzymie znacznie będzie miała tutaj jego konsystencja. Z racji tego, że dziecko karmione jest płynem, jego stolec zawsze będzie rzadki, a jednocześnie trudno będzie rozróżnić jego konsystencję w przypadku, gdy ma ono biegunkę, od sytuacji, gdy ona nie występuje.

Dlatego właśnie w przypadku dzieci karmionych piersią, należy zwracać uwagę nie tyle na konsystencję stolca, na ilość wypróżnień w trakcie jednej doby. Należy jednak pamiętać, że i ona jest większa, niż u dzieci karmionych czy to mlekiem modyfikowanym, czy pokarmami stałymi, i u zdrowego dziecka może dochodzić nawet do 10 wypróżnień na dobę, jeżeli jest ono karmione piersią. Jeżeli jednak jest ich już więcej – wtedy jest to biegunka u niemowlaka.

Rozpoznawanie biegunki u dziecka karmionego piersią

Rozpoznanie biegunki u dziecka karmionego piersią nie jest łatwe, dlatego warto zwracać uwagę na inne, istotne objawy, które mogą wskazywać na to, że nasze dziecko boryka się właśnie z biegunką. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na stolec dziecka – to, co opisywaliśmy już wcześniej. Stolec będzie i w tym przypadku prawdziwym źródłem informacji dla nas, jako rodziców. W przypadku dziecka, które karmione jest piersią, standardowo stolec powinien być niemal bezzapachowy. Jeżeli jednak jest inaczej, a stolec ma nawet naprawdę ostry i intensywny zapach, może to wskazywać, że dziecko ma problem z biegunką.

Wzdęty brzuszek, płaczliwości, gorączka lub stan podgorączkowy – to kolejne objawy, na które warto zwracać uwagę. Jeżeli ilość stolców zbliża się do 10 na dobę, a ich zapach wydaje nam się niepokojący, warto sprawdzić m.in. brzuszek dziecka, ale również temperaturę jego ciała.

To, co od początku powinno skłonić nas do skontaktowania się z lekarzem, jest pojawianie się krwi w stolcu dziecka. W tym wypadku konsultacja jest konieczna, nawet w przypadku, gdy nie obserwujemy innych objawów, w tym przypadku związanych stricte z biegunką.

Biegunka u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym

W tym przypadku ilość stolców oddawanych przez dziecko znacząco spada względem momentu karmienia piersią, nawet do około 3 na dobę. Jeżeli ilość ta mocno wzrośnie, a jednocześnie konsystencja stolca będzie bardziej rzadka, dziecko może mieć właśnie problem z biegunką. Widać więc, że ilość stolców, która u dziecka karmionego piersią będzie absolutnie normalna, będzie już naprawdę niepokojąca w przypadku dziecka, które albo karmione jest mlekiem modyfikowanym, albo już stałymi produktami.

W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, jednym z problemów może być konkretna mieszanka, a konkretnie alergia na nią. Jeżeli więc biegunka pojawi się w momencie, gdy dziecko zaczyna otrzymywać inne mleko modyfikowane, należy (o ile to możliwe) wrócić do poprzedniej mieszanki, obserwować, czy problem nadal się pojawia, a następnie jeszcze raz spróbować nowej mieszanki – koniecznie jest sprawdzenie, czy biegunka znów się pojawi, czy też nie.

Inne przyczyny biegunki u dziecka

Powodów biegunki może być bardzo wiele. Może być ona spowodowana przez zatrucie pokarmowe, ale również przez wirusy, bakterie czy nawet pasożyty. Oczywiście, problemem może być również alergia, i to nie tylko na konkretną mieszankę mleka modyfikowanego.

Jeżeli to alergia lub nietolerancja jest powodem biegunki, ich obserwacja jest naprawdę prosta. Wystarczy odczekać jakiś czas (biegunka powinna ustępować), a następnie warto jeszcze raz podać dziecku produkt, który był podawany wcześniej, przed pojawianiem się biegunki. Jej nawrót jest dla nas doskonałą informacją, że to właśnie alergie i nietolerancje mogą być problemem, który dotyczy naszego dziecka.

Reklama

Co podać na biegunkę u dziecka i niemowlaka?

Jeżeli dziecko ma biegunkę, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o jego odpowiednie nawodnienie, i niedoprowadzenie do odwodnienia się organizmu. Dziecko, jeżeli ma mniej, niż 6 miesięcy, nie powinno być nawadniane ani wodą, ani herbatkami, ale jedynie mlekiem matki. Warto często przerywać karmienie i karmić dziecko po trochę, bo gdy dziecko zaczyna ssać pokarm matki, wtedy jest on – na samym początku – bardziej wodnisty, dzięki czemu będzie lepiej nawadniał organizm danego dziecka.

Jeżeli dziecko ma jednak więcej, niż 6 miesięcy, warto podawać mu wodę, herbatki (oczywiście odpowiednio lekkie), ale również elektrolity odpowiednie dla dzieci w takim wieku.

Wielu specjalistów poleca również stosować suplementy probiotyczne w trakcie biegunki, gdyż może ona doprowadzić do tego, że mikroflora jelitowa dziecka ucierpi właśnie podczas biegunki.