Jak przygotować się przed wizytą u dietetyka?

Coraz wyższy poziom życia, powszechna dostępność wysokokalorycznej żywności to główne przyczyny problemów z nadwagą i prawidłowym sposobem odżywiania. Złe nawyki żywieniowe w połączeniu z siedzącym trybem życia, długotrwałym stresem oraz niektórymi chorobami autoimmunologicznymi negatywnie wpływają na naszą sylwetkę i ogólne samopoczucie. Coraz więcej osób nie radzi sobie z wahaniami wagi i utrzymaniem zdrowego stylu życia. Dietetyk jest osobą, która może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów i ustabilizowaniu wagi poprzez dopasowanie diety do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dietetyk jest interdyscyplinarnym specjalistą posiadającym wiedzę z zakresu anatomii, biochemii, medycyny i psychologii, zajmującym się wpływem sposobu odżywiania na zdrowie człowieka. Z porad dietetyków może skorzystać szeroka grupa odbiorców: dzieci, osoby dojrzałe, chorzy na otyłość bądź nadwagę, pacjenci oddziałów szpitalnych oraz osoby, które chcą poszerzyć wiedzę na temat sposobu zdrowego odżywiania, dobranego do wieku, płci, trybu życia, rodzaju aktywności fizycznej i ewentualnych schorzeń.

Reklama

Zadania zawodowe dietetyka

Zadaniem dietetyka jest promowanie zdrowego stylu życia oraz udzielanie porad dietetycznych osobom zdrowym i chorym. Dietetyk na podstawie wiedzy dotyczącej wartości odżywczej produktów spożywczych, technologii produkcji potraw, utraty składników odżywczych zachodzących w trakcie przygotowania żywności i jej przechowywania ustala indywidualny program żywieniowy. Odpowiednio dobrana dieta, nawet niewielkie zmiany w odżywianiu i trybie życia często poprawiają komfort i zapobiegają wielu dolegliwościom. Doświadczony dietetyk współpracujący z lekarzami i trenerami personalnymi ustala sposób żywienia oraz wskazuje produkty, które należy wyeliminować lub włączyć do diety. Osobom uprawiającym sport udziela porad dotyczących rodzaju i suplementacji diety w celu podniesienia efektywności treningu. Podczas pierwszej wizyty dietetyk przeprowadza wywiad dotyczący stylu życia, stanu zdrowia, sposobu odżywiania i określenia celów diety. Następnie wykonuje analizę składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA) oraz pomiary antropometryczne. Wywiad i wyniki badania BIA są podstawą do ustalenia indywidualnego programu terapii żywieniowej.

Jak przygotować się do konsultacji dietetycznej?

Do pierwszej wizyty u dietetyka należy przygotować kilka niezbędnych informacji umożliwiających dobór odpowiedniego programu żywienia. Na przykład w Centrum Medycyny Żywienia w Carolina Medical Center w Warszawie na pierwszą wizytę powinno się przygotować 3-dniowy Dzienniczek żywieniowy i Kwestionariusz spożycia (wzór można pobrać internetowo) oraz aktualne wyniki badań podstawowych. Komplet materiałów umożliwi ocenę zwyczajów żywieniowych. Na wizytę należy zgłosić się na czczo lub 2-3 godziny po posiłku. W ciągu 24 godzin przed badaniem nie należy spożywać napojów zawierających alkohol lub kofeinę. W ciągu 12 godzin przed badaniem należy także unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Przed wykonaniem badania składu masy ciała (BIA) należy poinformować dietetyka o ewentualnej ciąży, o wszczepieniu rozrusznika lub innego implantu medycznego. U tych osób nie należy wykonywać powyższego badania. Dobre przygotowanie do wizyty umożliwi dietetykowi sprawne opracowanie spersonalizowanego tygodniowego planu żywienia i dobranych pakietów dietetycznych.