ulica

Wzmocnij swój system odpornościowy już dzisiaj!

ulica
Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

pszczoła

Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

previous arrow
next arrow

Jak przygotować się przed wizytą u dietetyka?

Coraz wyższy poziom życia, powszechna dostępność wysokokalorycznej żywności to główne przyczyny problemów z nadwagą i prawidłowym sposobem odżywiania. Złe nawyki żywieniowe w połączeniu z siedzącym trybem życia, długotrwałym stresem oraz niektórymi chorobami autoimmunologicznymi negatywnie wpływają na naszą sylwetkę i ogólne samopoczucie. Coraz więcej osób nie radzi sobie z wahaniami wagi i utrzymaniem zdrowego stylu życia. Dietetyk jest osobą, która może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów i ustabilizowaniu wagi poprzez dopasowanie diety do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dietetyk jest interdyscyplinarnym specjalistą posiadającym wiedzę z zakresu anatomii, biochemii, medycyny i psychologii, zajmującym się wpływem sposobu odżywiania na zdrowie człowieka. Z porad dietetyków może skorzystać szeroka grupa odbiorców: dzieci, osoby dojrzałe, chorzy na otyłość bądź nadwagę, pacjenci oddziałów szpitalnych oraz osoby, które chcą poszerzyć wiedzę na temat sposobu zdrowego odżywiania, dobranego do wieku, płci, trybu życia, rodzaju aktywności fizycznej i ewentualnych schorzeń.

Zadania zawodowe dietetyka

Zadaniem dietetyka jest promowanie zdrowego stylu życia oraz udzielanie porad dietetycznych osobom zdrowym i chorym. Dietetyk na podstawie wiedzy dotyczącej wartości odżywczej produktów spożywczych, technologii produkcji potraw, utraty składników odżywczych zachodzących w trakcie przygotowania żywności i jej przechowywania ustala indywidualny program żywieniowy. Odpowiednio dobrana dieta, nawet niewielkie zmiany w odżywianiu i trybie życia często poprawiają komfort i zapobiegają wielu dolegliwościom. Doświadczony dietetyk współpracujący z lekarzami i trenerami personalnymi ustala sposób żywienia oraz wskazuje produkty, które należy wyeliminować lub włączyć do diety. Osobom uprawiającym sport udziela porad dotyczących rodzaju i suplementacji diety w celu podniesienia efektywności treningu. Podczas pierwszej wizyty dietetyk przeprowadza wywiad dotyczący stylu życia, stanu zdrowia, sposobu odżywiania i określenia celów diety. Następnie wykonuje analizę składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA) oraz pomiary antropometryczne. Wywiad i wyniki badania BIA są podstawą do ustalenia indywidualnego programu terapii żywieniowej.

Jak przygotować się do konsultacji dietetycznej?

Do pierwszej wizyty u dietetyka należy przygotować kilka niezbędnych informacji umożliwiających dobór odpowiedniego programu żywienia. Na przykład w Centrum Medycyny Żywienia w Carolina Medical Center w Warszawie na pierwszą wizytę powinno się przygotować 3-dniowy Dzienniczek żywieniowy i Kwestionariusz spożycia (wzór można pobrać internetowo) oraz aktualne wyniki badań podstawowych. Komplet materiałów umożliwi ocenę zwyczajów żywieniowych. Na wizytę należy zgłosić się na czczo lub 2-3 godziny po posiłku. W ciągu 24 godzin przed badaniem nie należy spożywać napojów zawierających alkohol lub kofeinę. W ciągu 12 godzin przed badaniem należy także unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Przed wykonaniem badania składu masy ciała (BIA) należy poinformować dietetyka o ewentualnej ciąży, o wszczepieniu rozrusznika lub innego implantu medycznego. U tych osób nie należy wykonywać powyższego badania. Dobre przygotowanie do wizyty umożliwi dietetykowi sprawne opracowanie spersonalizowanego tygodniowego planu żywienia i dobranych pakietów dietetycznych.