Czego boją się osy

Lato to czas, kiedy wiele owadów budzi się do życia — w tym również osy. W tym okresie wystarczy chwila, aby zostać użądlonym przez osę. Choć ukąszenie osy zazwyczaj objawia się jedynie drobnym swędzeniem i chwilową opuchlizną, jednak warto wiedzieć, że nie zawsze jest tak kolorowo. Osy to równie niebezpieczne owady. Doskonale o tym wiedzą osoby uczulone na ich jad. W przypadku takich osób ukąszenie osy niesie za sobą wiele znacznie gorszych konsekwencji. Jednak na szczęście możemy w łatwy sposób pozbyć się os z ogrodu czy domu. Jakie wyróżniamy domowe sposoby na pozbycie się os? Czym odstraszyć osy? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź najlepsze sposoby na to, jak się pozbyć os.

Reklama

Jak pozbyć się os i ich gniazda

Jedną z najczęściej wyszukiwanych fraz w Internecie jest — jak odstraszyć osy? Istnieje na to wiele sposobów. Jednym z nich są z pewnością rośliny, za którymi osy po prostu nie przepadają. Warto mieć w domu lub w ogrodzie takie rośliny jak mięta, majeranek i tymianek, których boją się owady. Oprócz tego warto wiedzieć, że są to owady, które nie lubią czosnku. Dlatego warto mieć zawsze przynajmniej kilka ząbków czosnku pod ręką. Dużą skutecznością cechuje się także olejek eukaliptusowy, który odstrasza owady. Inny równie często stosowany sposób na osy to przemycie olejkiem eukaliptusowym miejsc, w których mogą się gromadzić osy.

Znacznie trudniejsze do usunięcia są osy ziemne. Gniazda os w ziemi należą do tych, które trudno usunąć. Zdaniem wielu specjalistów, aby móc usunąć gniazdo os w ziemi, wystarczy zalać je wrzątkiem. Jednak co jest ważne — należy to robić jedynie przez kilka sekund, a następnie oddalić się na dość dużą odległość, co wynika z tego, że osy w ziemi mają bardzo często wiele wyjść, przez które mogą wylecieć rozwścieczone osoby. Jest to niebezpieczne, dlatego należy być niezwykle uważnym, aby nie zrobiły nikomu krzywdy.

Jak zlikwidować gniazdo os

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak usunąć gniazdo os. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że gniazda os najlepiej usunąć we wczesnej fazie jego budowania lub na jesień, kiedy jest coraz zimniej, a co za tym idzie — gniazdo jest opustoszałe. Często jednak bywa tak, że gniazdo os zostało już dość mocno rozbudowane, a do jesieni jeszcze wiele czasu, a więc co robić? W takim przypadku zdecydowanie nie powinniśmy próbować samodzielnego usuwania gniazda os. Należy wezwać odpowiednią firmę, która zajmie się jego usunięciem. Warto wiedzieć, że w skrajnie niebezpiecznych sytuacjach możemy wezwać straż pożarną, która zajmie się usunięciem gniazda.

Gniazda os mogą powstawać w wielu różnych miejscach. Najczęściej możemy je spotkać na balkonach, w ogrodzie oraz na poddaszu domu. Jednym z lepszych sposobów, aby móc raz a skutecznie pozbyć się os, jest odymienie gniazda przy pomocy świec dymnych. Inne sposoby na osy to na przykład zastosowanie pułapki z substancją wabiącą, którą należy umieścić pomiędzy gniazdem a miejscem, w którym najczęściej latają osy, aby móc skutecznie się ich pozbyć. Informacje, w jaki sposób możesz samemu zrobić pułapkę z plastikowej butelki po wodzie mineralnej, znajdziesz na YouTube. Wykonanie takiej zasadzki na osy jest bardzo proste i zajmuje kilka minut. Jako środek
wabiący można wykorzystać trochę piwa lub soku owocowego.

Reklama

Jak zrobić pułapkę na osy

Wykonanie pułapki na osy jest bardzo proste i zajmuje kilka minut. Wykonujemy ją w następujący sposób. Pustą butelkę po wodzie mineralnej lub napoju przecinamy na 1/3 wysokości tak, aby uzyskać z niej lejek. Odciętą górną część butelki odwracamy do góry nogami i wkładamy ją do środka drugiej części butelki. Do tak przygotowanej pułapki na osy można zamontować sznurek lub miedziany drucik, dzięki któremu będziemy mogli zawiesić naszą pułapkę na drzewie w pobliżu gniazda szerszeni lub os. Do wykonania dziurek możemy wykorzystać dziurkacz biurowy lub nakłuć nożem albo ostrymi nożyczkami dwa przeciwlegle końce butelki.

W taki sposób przygotowaną pułapkę musimy wypełnić substancją wabiącą. W zależności od pory roku warto stosować dwa różne typy zanęty.

  • Wczesną wiosną i początkiem lata osy najczęściej poszukują pokarmów z dużą zawartością białka. W tym okresie warto jako substancji wabiącej użyć produktów mięsnych np. kawałka hamburgera lub letni, lub zimny tłuszcz z patelni, na którym jest smażone mięso. Osy i szerszenie są uważane przez pszczelarzy za szkodniki, ponieważ przylatują one w pobliże ula i zabijają pszczoły, którymi się żywią.
  • Natomiast późnym latem i wczesną jesienią owady te poszukują słodkich substancji, zawierających cukry. Tutaj idealnie sprawi się sok owocowy np. z pomarańczy lub sok jabłkowy. Jeśli nikomu nie szkoda pół szklanki piwa, to warto je wykorzystać, osy szaleją na jego punkcie.

Gdy tylko zawiesimy taką pułapkę, zaczyna ona natychmiast wabić osy, które czując zapach, wchodzą do butelki, aby się posilić, lecz jest to dla nich droga w jedną stronę. Odwrócona góra butelki i zwężone wejście przy zakrętce sprawia, że owad bardzo łatwo wchodzi do środka, lecz jest dla niego wręcz niemożliwe, wydostanie się na zewnątrz, więc ginie. Dodatkowo osy wydzielają feromony, które natychmiast wabią kolejne osobniki. W tak przygotowanej pułapce jesteśmy w stanie złapać ponad 100 osobników w jeden dzień a koszt jej wykonania to kilka groszy.

Reklama

Jak odstraszyć osy

Zazwyczaj owady nie są proszonymi gośćmi w naszym mieszkaniu, czy w ogrodzie. Zaliczamy do nich osy, szerszenie, czy muszki owocówki. Aby je szybko usunąć, możemy skorzystać ze skutecznych sposobów, dzięki którym pozbędziemy się ich. Jednym ze skuteczniejszych sposobów, co odstrasza osy, jest zapach. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czego nie lubią osy. Owady nie lubią wielu zapachów. Jeśli zastanawiamy się, jak pozbyć się os, to warto sięgnąć po intensywne zapachy roślin — takie jak np. olejek o zapachu goździkowym, cytryna, ocet, mięta, tymianek, majeranek, bazylia, eukaliptus, czosnek, piołun, czy olejki o zapachu drzewa herbacianego. Wszystkie powyższe zapachy są najskuteczniejszym sposobem, który odstrasza owady. Aby odstraszyć takie owady, należy umyć meble ogrodowe wodą z dodatkiem np. olejku goździkowego czy octu. Oprócz tego możemy wykorzystać cytrynę naszpikowaną goździkami poprzez jej zawieszenie.

Dobrym sposobem jest również ustawienie kilku doniczek z dodatkiem mięty i bazylii, które na pewno są tym, co odstrasza osy. Innym zapachem, za którym nie przepada osa, natomiast ludzi on przyciąga, jest kawa. Dlatego też tym, co odstrasza osy, są wszelkiego rodzaju świeczki zapachowe o zapachu kawy. Co ciekawe, osy to także takie stworzenia, które odstrasza zapach niektórych kwiatów. Są to między innymi melisa cytrynowa, lawenda, bratki, a także niektóre gatunki pelargonii.

Co jedzą osy

To, co jedzą osy, jest zależne przede wszystkim od ich gatunku, ale także stopnia rozwoju owada. Najbardziej powszechne są osy papierowe w stanie dorosłym, które zazwyczaj nie są w stanie poradzić sobie ze strawieniem pokarmów stałych. Ich larwy są zupełnym przeciwieństwem, gdyż one żywią się mięsem oraz pokarmem białkowym. Mimo że wielu osobom może się wydawać, że osy są tymi owadami, które jedzą wszystko, to jest zupełnie na odwrót. Osy głównie żywią się sokiem z różnych jagód i owoców. Są to bardzo pożywne produkty, które są łatwo dostępne w okresie życia owadów roboczych. Oprócz tego osy żywią się truskawkami, winogronami, malinami, jabłkami, śliwkami oraz jeżynami.