Domowe sposoby na gorzki smak w ustach

Infekcja grzybicza jamy ustnej objawia się jasnym nalotem na języku małej dziewczynki

Nieprzyjemny posmak w ustach potrafi skutecznie zepsuć samopoczucie. Szczególnie jeżeli nie znamy jego przyczyny i nie możemy przestać się zastanawiać, skąd wzięło się to dziwne uczucie gorzkiego smaku w jamie ustnej. Okazuje się, że bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie, a gorzki smak w ustach może mieć bardzo wiele rozmaitych źródeł. Zidentyfikowanie genezy problemu jest niezbędne do wyleczenia tej przypadłości.

Reklama

Gorzki smak w ustach przyczyny

Dyskomfort objawiający się gorzkim, kwaśnym, a czasem nawet metalicznym posmakiem w jamie ustnej może być efektem wielu czynników. Problemy stomatologiczne, choroby układu pokarmowego, zaburzenia pracy trzustki i wątroby, a nawet niewłaściwa dieta czy przyjmowanie niektórych leków może być przyczyną gorzkiego posmaku wewnątrz jamy ustnej.

Występowanie gorzkiego smaku w ustach może być związane ze zmianami hormonalnymi, dlatego ten problem często dotyka kobiety w ciąży i te, które przechodzą menopauzę. Inną przyczyną mogą być infekcje grzybicze wewnątrz jamy ustne czy tak poważne choroby jak nowotwory gardła. Co ciekawe poczucie nieprzyjemnego posmaku w ustach może być również efektem zaburzeń układu nerwowego.

Gorzki smak w ustach co robić

Bakterie występujące w jamie ustnej są częstą przyczyną gorzkiego smaku

Najpowszechniejszym źródłem gorzkiego posmaku okazują się być dolegliwości natury stomatologicznej. Bardzo często jest to pokłosie niewystarczającej higieny jamy ustnej. Uczucie goryczy może być objawem kamienia nazębnego czy stanów zapalnych. Metaliczny posmak nierzadko okazuje się być wywołany paradontozą i krwawieniem z dziąseł.

Właściwa higiena jamy ustnej to pierwsze co powinniśmy zrobić w przypadku stwierdzenia nieprzyjemnego posmaku w ustach. Jeżeli mimo regularnego szczotkowania, nitkowania i płukania jamy ustnej nie odnotujemy poprawy, niezbędna jest wizyta u dentysty. Jeżeli stomatolog nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, należy udać się do lekarza rodzinnego, w celu znalezienia przyczyny problemu. Gorzki smak w ustach może mieć bowiem wynikiem całej gamy chorób i dolegliwości.

Jak zlikwidować gorzki smak w ustach

Gorycz w ustach w wielu przypadkach jest związana z niedoborem śliny. Bez niej grzyby oraz bakterie znajdujące się na języku mogą się intensywnie rozwijać i prowadzić do zaburzeń smaku. Zlikwidowanie suchości w jamie ustnej to często najlepsza droga do przywrócenia komfortu. W tym celu warto żuć gumę, która reguluje poziom pH i znacznie zwiększa tempo produkcji śliny.

Zdarza się, że gorzki posmak w ustach jest symptomem schorzenia nazywanego zespołem pieczenia jamy ustnej. To choroba objawiająca się uszkodzeniem błony śluzowej w przełyku, wywołująca pieczenie, a nawet ból. Jej przyczyny są często trudne do zidentyfikowania, u niektórych pacjentów prowadzą do niej schorzenia takie jak cukrzyca, czy niedoczynność tarczycy, kiedy indziej to efekt problemów natury psychologicznej, depresji i lęków.

Jak zlikwidować kwaśny posmak w ustach

Zaburzenia smaku objawiające się poczuciem goryczy czy kwaśności w ustach mogą pochodzić z żołądka. Mowa tutaj o rozmaitych dolegliwościach układu pokarmowego takich jak wrzody czy refluks przełyku. Pacjenci z refluksem bardzo często czują kwaśny posmak wewnątrz jamy ustnej w wyniku cofania się treści żołądkowej do przełyku. Podobnie może wyglądać sytuacja u osób z nadkwasotą, nadmiar kwasu może być odczuwany jako niemiły smak wewnątrz ust.

Nie tylko poważne dolegliwości takie jak choroba wrzodowa mogą sprawiać dyskomfort i wpływać na odczuwany smak w ustach. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być na przykład zgaga. Zwracanie uwagi na dietę, unikanie tłustych, ciężkostrawnych i pikantnych potraw może wystarczyć, żeby pozbyć się gorzkiego smaku w ustach. Posmak może występować także przy dużym spożyciu cukru. Ograniczenie słodyczy pomoże w wyeliminowaniu tej przypadłości.

Reklama

Gorzki posmak w ustach wątroba

Nieprzyjemny posmak i uczucie goryczy bardzo często doskwiera osobom cierpiącym na schorzenia wątrobowe. Niejednokrotnie gorzki smak w ustach pojawia się chwilę po jedzeniu. To niechybny znak, że wątroba nie nadąża z trawieniem i filtrowaniem toksyn z organizmu. Często jest to związane z dodatkowymi schorzeniami jak marskość wątroby czy zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Bardzo ważne jest, aby na bieżąco kontrolować sytuację i od razu zwracać uwagę na niepokojące objawy. Zaniedbanie dolegliwości wątrobowych może mieć nieprzyjemne skutki zdrowotne. Jeżeli mimo zmiany diety na bardziej lekkostrawną, naszym posiłkom w dalszym ciągu towarzyszy gorycz i suchość w ustach, należy czym prędzej działać. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się zioła na wątrobę i trzustkę, które wesprą pracę organizmu.

Helicobacter pylori gorzki smak w ustach

Jedną z przyczyn gorzkiego smaku może być zakażenie się bakterią helicobacter pylori

Niekiedy gorycz w ustach jest objawem zakażenia bakterią helicobacter pylori. To powszechnie występujący pasożyt układu pokarmowego, którego nosicielem może być nawet co drugi człowiek. Helicobacter wędruje od jamy ustnej, aż do dwunastnicy najczęściej zalegając wewnątrz żołądka. Niewłaściwa higiena to najczęstsza przyczyna zakażenia bakterią. Dokładne mycie rąk, sztućców i spożywanych na surowo warzyw oraz owoców może znacząco pomóc w zabezpieczeniu się przed zarażeniem.

Objawy spowodowane zakażeniem heliobacterem pylori obejmują wiele zaburzeń pracy układu pokarmowego. Częste odbijanie, mdłości, uczucie pełności w żołądku i dziwny smak w ustach, bardzo często naprowadzają lekarza na podejrzenie zakażenia pasożytem. Zastosowanie odpowiedniego antybiotyku pozwala uporać się z bakterią.

Kwaśny smak w ustach

U wielu pacjentów odczuwanie nieprzyjemnego, kwaśnego posmaku na języku bywa związane z niewłaściwą pracą nerek. To może być skutek mocznicy albo kamicy nerkowej. W przebiegu tych chorób mogą pojawiać się dodatkowo nudności, zaburzenia rytmu serca i problemy przy oddawaniu moczu. Na wsparcie układu wydalniczego oraz oczyszczenie nerek z toksyn warto stosować herbatki moczopędne o sprawdzonym i łagodnym działaniu.

Za niestandardowy smak wewnątrz jamy ustnej często odpowiada zapalenie migdałków albo zapalenie zatok. Temu drugiemu schorzeniu towarzyszy często gęsta, zatykająca nos wydzielina o intensywnej barwie. Jeżeli smak, który czujemy na powierzchni języka, przypomina ser pleśniowy, to świadczy z dużym prawdopodobieństwem o problemach z migdałkami. Niezbędna jest wówczas konsultacja z lekarzem laryngologiem.

Gorzki posmak w ustach w ciąży

Kobiety w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, bardzo często zmagają się z nieprzyjemnym posmakiem. To zjawisko całkowicie naturalne i niegroźne. Zmiany hormonalne wpływają na pracę kubków smakowych i powodują różnice w odczuwaniu zmysłu smaku. Dobrze znane potrawy mogą nagle zacząć smakować gorzko, albo mieć metaliczny czy nazbyt słony posmak. Sytuacja zwykle wraca do normy w ostatnim trymestrze, albo tuż po porodzie.

Podobne zmiany na tle hormonalnym mogą dotykać kobiety, które przechodzą menopauzę. Niedobór estrogenu bardzo często wywołuje wspomniany już zespół pieczenia jamy ustnej. Wiąże się to z goryczą w ustach od razu po przebudzeniu i pieczeniem podobnym do zgagi. Jeżeli po dłuższym czasie problem nie ustąpi samoistnie, warto skonsultować się ze specjalistą, żeby sprawdzić, czy za gorzkim posmakiem w ustach nie stoją jakieś dodatkowe przyczyny.

Jak zlikwidować niesmak w ustach

Gorzki smak w ustach może mieć bardzo wiele przyczyn. Choroby układu pokarmowego, wydalniczego, problemy natury stomatologicznej, zmiany hormonalne, zażywane leki, nieodpowiednia dieta, a nawet palenie papierosów i picie alkoholu może prowadzić do nieprzyjemnego smaku wewnątrz ust.

Niekiedy wystarczy zwykłe żucie gumy, które zwiększając produkcję śliny, wyeliminuje drobnoustroje wywołujące posmak. Polecanym sposobem jest też płukanie ust wystudzonym naparem z suszonej szałwii. Jeżeli te metody zawodzą, potrzebna jest dokładna diagnostyka, żeby znaleźć chorobę, która występuje w organizmie i powoduje gorzki posmak.

Reklama

W zdecydowanej większości przypadków gorzki posmak w ustach jest wynikiem niewłaściwej higieny jamy ustnej i rozwijających się schorzeń stomatologicznych. Należy pamiętać o myciu zębów co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Nie można przy tym zapominać o języku, to na jego powierzchni najczęściej rozwijają się bakterie wywołujące przykry posmak. Ograniczenie spożycia cukru, nitkowanie zębów oraz dbanie o stan dziąseł to najlepszy sposób na to, żeby pozbyć się gorzkiego smaku w ustach. Jeżeli problem nie ustępuje, zwróć się do swojego lekarza rodzinnego, w celu podjęcia dalszych kroków.