Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba

Po usunięciu zęba w dziąśle powstaje skrzep. Zazwyczaj rana goi się w ciągu kilku dni, jednak cały przebieg tego procesu, ze względu na różne czynniki zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, może wydłużyć się nawet do kilku tygodni. Po ekstrakcji zęba krew krzepnie w zębodole. Kolejno tworzy się włóknik. Zdarza się, że skrzep po usunięciu zęba w ogóle nie powstaje, zostaje wypłukany lub wypada. Po wyrwaniu zęba rekomenduje się ograniczenie jedzenia i picia na minimum dwie godziny, a także należy zadbać o higienę jamy ustnej przy regularnym szczotkowaniu.

Reklama

Ile goi się rana po wyrwaniu zęba

Przebieg procesu gojenia po zabiegu ekstrakcji oraz jego finalny efekt są zależne od ogólnego stanu pacjenta, stopnia trudności zabiegu, jak i od zęba. Rana powinna wykazywać cechy gojenia się lub zagoić się w czasie do dwóch tygodni od chwili wyrwania zęba. Inaczej sytuacja kreuje się przy usunięciu ósemki, którego proces gojenia się może trwać nawet dwa miesiące.

Tak więc w przypadku nieskomplikowanego usunięcia zęba dziąsło zarasta „dziurę w kości” po upływie około dwóch tygodni od zabiegu, a czas odbudowy przykrytej dziąsłem tkanki kostnej może wydłużyć się nawet do pół roku po ekstrakcji zęba.

Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba

W pierwszym etapie rana po wyrwanym zębie powinna cechować się tym, że w zębodole pojawi się krew, która wypełni jego wnętrze. W czasie kilkunastu minut zgromadzona krew przekształci się w skrzep, który jest konieczny do właściwego przebiegu procesu gojenia się tego typu rany.

Powstały w ten sposób skrzep to naturalna bariera fizjologiczna, która chroni przed drobnoustrojami oraz przed nadmiernym odwodnieniem. Ciągłość tkanek na skutek urazu, w tym przypadku w efekcie ekstrakcji zęba sprawia, że następuje natychmiastowe zwężenie światłą naczyń krwionośnych.

W sytuacji, w której nastąpi wypłukanie powstałego skrzepu, mogą pojawić się powikłania po ekstrakcji zęba, które określane są suchym zębodołem. Zazwyczaj schorzenie to ma miejsce w trakcie usunięcia zębów dolnego łuku i obejmuje ono około 4% pacjentów.

Jak przebiega proces gojenia się rany po ekstrakcji zęba

Wyróżnia się trzy fazy gojenia się rany po usunięciu zęba:

Faza 1: Zasklepienie się naczyń krwionośnych — następuje wtedy, gdy ząb zostanie wyrwany. W tym czasie powstaje przestrzeń, która wypełnia się krwią. Jest to moment rozpoczęcia się procesu krzepnięcia. Po mniej więcej piętnastu minutach tworzy się skrzep, który jest naturalną ochroną przed tym, aby nie nastąpiło zakażenie różnego rodzaju bakteriami lub odwodnienie. Podczas procesu krzepnięcia krwi, poprzez aktywację zawartych w organizmie enzymów, ma miejsce polimeryzacja białka osocza krwi. Jej konsekwencją jest powstanie włókniaka, który formuje oraz zasklepia brzegi rany po ekstrakcji zęba. Wszystko to trwa mniej więcej 45 minut. Jest to proces automatyczny i nie wymaga żadnej stymulacji (z wyjątkiem przypadku, w którym pacjent ma problemy z krzepnięciem krwi).

Faza 2: Oczyszczanie się rany — po usunięciu zęba, w miejscu przerwania tkanki, następuje stan zapalny. Naturalną reakcją organizmu na taki stan rzeczy jest kumulowanie w pobliżu rany komórek odpornościowych, takich jak granulocyty, mikrofagi, fibroblasty czy limfocyty. W czasie 12 godzin od wyrwania zęba opróżniają one ranę z pozostałości tkanek, z różnego rodzaju bakterii, które przeniknęły do tego miejsca oraz z powstającego po zaschnięciu rany skrzepu.

Faza 3: Odbudowanie naczynek krwionośnych i tkanki łącznej — w ostatniej fazie gojenia się rany komórki skórne, określane jako fibroblasty, rozpoczynają tworzenie włókien kolagenowych. Ostatnia faza trwa, w zależności od jej skali, od kilku dni do nawet jednego miesiąca lub więcej. Najkrócej proces gojenia się tego typu rany przebiega przy zębach przednich, najdłużej natomiast w przypadku siódemek lub ósemek.

Reklama

Płukanie jamy ustnej po zabiegu usunięcia zęba

Nie każdy wie, że najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba, należy właśnie płukać jamę ustną.

Płukanie jamy ustnej po ekstrakcji zęba jest rekomendowane, nie tylko ze względu na nieprzyjemny zapach z buzi. Co więcej, trzeba wykonać je z zachowaniem sporej ostrożności. W związku z delikatnością skrzepu, który tworzy się w miejscu rany, nie powinno się płukać jamy ustnej drażniącymi środkami i zbyt intensywnie. Stosowane preparaty muszą cechować się działaniem przeciwbakteryjnym i odkażającym. Warto także skorzystać z właściwości leczniczych ziół, a mianowicie postawić na napary wykonane z szałwii lub rumianku. Innym ciekawym rozwiązaniem wspierającym kurację dziąsła po wyrwanym zębie jest zastosowanie płynu o właściwościach leczniczych, który przeznaczony jest właśnie do tego typu rany. Należy pamiętać, że nie może on zawierać alkoholu, ponieważ wykazuje on drażniące działanie. Lepszym rozwiązaniem jest produkt, który zawiera łagodne substancje, takie jak na przykład witamina B5 czy witamina E, które wspierają regeneracje tkanek.

Czy skrzep po wyrwaniu zęba wypada

Odpowiedź brzmi tak. Zaburzenia w gojeniu się rany po wyrwaniu zęba lub nieprawidłowe dostosowanie się do zaleceń lekarza może doprowadzić do wypadnięcia skrzepu. Szczególną uwagę należy zwrócić w ciągu najbliższych dwóch godzin po wyrwaniu zęba. Należy wtedy oszczędzać jamę ustną. W związku z czym konieczne jest powstrzymanie się od picia napojów, picia alkoholu, jedzenia gorących pokarmów, palenia papierosów bądź zbyt intensywnego wysiłku fizycznego w tym czasie.

Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba

Zazwyczaj jest tak, że po wykonanym zabiegu lekarz informuje, ile czasu w jamie ustnej będzie utrzymywał się skrzep po wyrwaniu zęba oraz jak długo będzie goić się rana. W prawidłowym procesie gojenia zębodołu struktura utrzymuje się, a w tym czasie ulega przebudowie, aby rana w późniejszym czasie mogła się zasklepić. Proces ten może odbywać się nawet przez miesiąc, a w przypadku ósemek jeszcze dłużej. W przypadku wypadnięcia skrzepu niezbędna jest konsultacja z lekarzem, gdyż może to doprowadzić do zaburzenia procesu gojenia.

Jak wygląda skrzep po wyrwaniu zęba

Głównym zadaniem powstałego skrzepu jest ochrona rany przed szkodliwymi dla procesu gojenia czynnikami. Tak więc pełni on funkcję ochronną. Zawarte w skrzepie składniki morfotyczne wydzielają czynniki, które mają wpływ na powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Z początku skrzep jest koloru czerwonego, jednak z czasem przypomina on naturalny opatrunek, a więc staje się on delikatną błonką o białej barwie.

Wypadł mi skrzep po wyrwaniu zęba — co robić

Skrzeplina po wyrwaniu zęba ma niskie pH, które hamuje rozwój większości bakterii. Może to doprowadzić do jednego z powikłań poekstrakcyjnych, które przyczyniają się do powstania bolesnego, suchego zębodołu. Jest to proces zapalny, który rozwija się w 2-3 dobie po zabiegu w efekcie zapalenia zębodołu. Objawem takiego stanu jest bardzo silny ból, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. W takim przypadku konieczne jest udanie się do lekarza, który dokona wypłukania suchego zębodołu lekami przeciwbakteryjnymi, wyrównującymi pH oraz poda tabletkę przeciwzapalną.

Reklama

Ile zarasta dziurka po wyrwaniu ósemki

Według specjalistów proces gojenia się rany po usunięciu zęba mądrości może potrwać tydzień. Przeważnie taka rana jest zaszywana, a wyjęcie szwów następuje po siedmiu dniach. Warto wiedzieć, iż w szczególnych przypadkach, szwy pozostawia się na dłuższy czas, np. do 10 dni. Po wykonanym zabiegu w gabinecie stomatologicznym tkanka miękka przez kolejne tygodnie może wykazywać nadwrażliwość. Warto wiedzieć, iż w przypadku skrzepu po ekstrakcji zęba ósmego, pod blizną proces gojenia kości może trwać nawet do 6 miesięcy po wykonanym zabiegu.