Domowe sposoby na swędzenie skóry

Jeśli doświadczasz swędzącej skóry — nie jesteś sam. Świąd skóry to częsty problem. Swędząca skóra może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami, od alergii i substancji drażniących po suchość, a nawet słabe krążenie. Istnieje wiele domowych sposobów na to, aby złagodzić nieprzyjemne uczucie swędzenia, które możesz wypróbować przed udaniem się do gabinetu lekarskiego lub zakupem drogich kremów i balsamów. W tym artykule porozmawiamy o tym, co powoduje swędzenie skóry, a także o kilku wspaniałych sposobach na powstrzymanie swędzenia. Podamy również wskazówki, jak zapobiegać swędzeniu w przyszłości.

Reklama

Przyczyny swędzenia skóry

Do najczęstszych przyczyn swędzenia skóry zalicza się:

  • stany zapalane;
  • alergie;
  • podrażnienia skóry;
  • choroby skóry;
  • uszkodzenia naskórka;
  • ukąszenie owada;
  • przesuszenie naskórka.

Swędzenie pojawia się, gdy uszkodzony jest naskórek. Naskórek to górna warstwa skóry, która chroni ją przed zarazkami i innymi szkodliwymi substancjami. Kiedy ta warstwa jest uszkodzona lub występuje stan zapalny, skóra może stać się sucha i podrażniona, a to powoduje uporczywe swędzenie.

Alergie są kolejną częstą przyczyną swędzenia skóry. Jeśli masz alergię, Twój układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, by zwalczyć alergeny, które dostały się do Twojego organizmu. Niestety, przeciwciała te atakują również Twoje własne komórki — w tym te znajdujące się w skórze. Może to prowadzić do stanu zapalnego i podrażnienia, co może powodować swędzenie w miejscu wystąpienia alergii. Za alergie może być odpowiedzialny proszek do prania, substancje zapachowe w środkach higienicznych, lub zjedzenie czegoś, co nas uczula, bądź przez używanie sztucznych barwników.

Niektórzy ludzie doświadczają swędzenia jako części choroby, takiej jak AZS, czy łuszczyca. Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się wysypką na różnych częściach ciała, łuszczyca z kolei dotyka najbardziej zewnętrznej warstwy skóry.

Swędzenie skóry głowy może być również przyczyną wszy — szczególnie dotyczy to dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Co pomaga na swędzenie skóry

Jedną z najczęstszych dolegliwości skórnych jest swędzenie. Może być łagodne lub ciężkie, a swędzenie skóry może być spowodowane różnorakimi czynnikami. Do najczęstszych sposobów leczenia swędzącej skóry należą zimne okłady.

Zimne okłady mogą pomóc złagodzić uczucie swędzenia poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i doprowadzenie przepływu krwi do dotkniętego obszaru.

W zależności od przyczyny leczenie swędzącej skóry jest inne. Jeśli jest to spowodowane chorobą skóry, możesz użyć maści lub kremów natłuszczających i nawilżających. Pozwoli to odżywić naskórek, zmniejszyć przesuszenie naskórka i wzmocnić jego regenerację.

Swędzenie skóry może być również wynikiem grzybicy, którą się leczy zazwyczaj maściami i kremami przeciwgrzybiczymi.

W przypadku swędzenia skóry wynikającej z alergii najlepszym sposobem jest ograniczenie czynnika uczulającego. Pomocne jest również wypicie wapna i zażycie tabletek przeciwalergicznych.

Reklama

Domowe sposoby na swędzenie skóry

Swędząca skóra może być bardzo niewygodnym problemem, z którym trzeba się zmierzyć, i to takim, który może uprzykrzyć Ci życie.

Na szczęście istnieją sprawdzone domowe sposoby na swędzenie, które mogą pomóc Ci uzyskać ulgę od dyskomfortu związanego ze swędzącą skórą głowy lub uporczywego świądu na innych obszarach ciała.

Zioła na swędzenie skóry

Kolejny świetny sposób na swędzącą skórę to zioła, ponieważ zawierają właściwości, które pomagają zmniejszyć stan zapalny, a także inne właściwości przeciwzapalne, takie jak olejek miętowy bądź z mięty pieprzowej (który możesz dodać do wody w kąpieli, jeśli jest to pożądane).

Zioła takie jak lawenda i rumianek są również świetne do uspokojenia podrażnionej skóry, ponieważ zawierają właściwości przeciwzapalne, które pomagają ukoić podrażnione obszary. Aby użyć ich w tym celu, zaparz herbatę z lawendy lub rumianku, doprowadzając wodę do wrzenia. Dodaj 1 łyżeczkę suszonego ziela na filiżankę wody; gotuj na wolnym ogniu przez 10 minut; odcedź.

Ocet na swędzenie skóry

Ocet jabłkowy jest kolejnym skutecznym domowym środkiem na swędzącą skórę ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne. Możesz zastosować ocet jabłkowy bezpośrednio na skórę lub rozcieńczyć go wodą przed zastosowaniem, aby pomóc zapobiec podrażnieniom na wrażliwych obszarach, takich jak twarz lub skóra głowy.

Może się okazać, że niektóre obszary ciała są bardziej wrażliwe niż inne — na przykład skóra głowy i stopy mogą być szczególnie podatne na swędzenie w miesiącach zimowych. W takich przypadkach spróbuj użyć octu z jabłek jako alternatywnego sposobu na złagodzenie swędzenia w tych miejscach. Zmniejsza on stan zapalny i ma właściwości przeciwzapalne, które mogą złagodzić objawy swędzenia.

Reklama

Domowe sposoby na swędzenie skóry w ciąży

Ciąża może być piękną rzeczą, ale może również przynieść pewne niepożądane skutki uboczne. Oprócz porannych mdłości i opuchniętych stóp możesz doświadczyć swędzenia skóry. Tak jak w przypadku każdej wysypki lub choroby skóry, zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed wypróbowaniem domowego środka.

Jeśli jednak Twój lekarz dał Ci zgodę na bezpieczne leczenie, a Ty szukasz czegoś, co pomoże złagodzić swędzenie bez powodowania dalszych podrażnień, nie szukaj dalej niż te sprawdzone środki:

Żel aloesowy był używany przez tysiące lat jako naturalne leczenie ran i oparzeń. Możesz kupić żel w drogeriach aptece. Jest on bezpieczny dla kobiet w ciąży, ponieważ jest wykonany z naturalnych składników. Warto mieć również swój aloes w domu. Taki świeżo wyciśnięty miąższ lub sok z aloesu możesz wmasować w swędzące miejsca. Jest on również idealny do łagodzenia świądu po ukąszeniu owadów.

Olejek z drzewa herbacianego: Olejek z drzewa herbacianego to kolejna świetna opcja, gdy mamy do czynienia z drażniącą wysypką w czasie ciąży. Ma właściwości antybakteryjne i antyświądowe.