Pojedynek perkusyjny 10- latków
Nikodem vs Nandi
Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

Szybkie konsultacje lekarskie, E-Zwolnienie lekarskie (L4 lub e-ZLA)

Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

previous arrow
next arrow
Slider

Problem z wypróżnianiem w ciąży jest jednym z najbardziej licznych schorzeń przewodu pokarmowego podczas błogosławionego czasu. Zmiany hormonalne oraz fizyczne, na przykład rosnąca macica, powodują nieprzyjemne problemy, z którymi muszą się zmierzyć przyszłe mamy. Zaparcia mogą występować podczas trwania ciąży jak i po niej – w czasie połogu.

Co jest przyczyną zaparć ?

Wydzielany przez jajniki, nadnercza i łożysko progesteron jest niezbędny do zaistnienia i podtrzymania ciąży. Jego rola jest niezwykle istotna, lecz podwyższony poziom może prowadzić do zmian w motoryce przewodu pokarmowego. Przede wszystkim wpływa on na zwolnienie motoryki jelit, co prowadzi do kłopotów, z zatwardzeniem w ciąży. Aktualne dane mówią, że kobiety w ciąży powinny wypróżniać się 1-2 razy dziennie. Informacje dotyczące rozwiązania problemu zatwardzenia w ciąży są coraz bardziej potrzebne. Rośnie odsetek kobiet, u których występuje ten dyskomfort. Jest kilka sposobów, które pomogą pozbyć się zaparć w ciąży.

Co na zaparcia w ciąży?

Istnieją metody leczenia farmakologicznego i niefarmakologicznego. W pierwszej kolejności należy zadbać o dobre nawodnienie. Dla kobiet w ciąży zaleca się picie co najmniej 2,5 litów wody na dzień. Warto zadbać o wyższą podaż płynów w ciąży. Gdy zapotrzebowanie na wodę nie jest zaspokojone, zwiększa się zdolność absorpcyjna jelit. W konsekwencji dochodzi do wysuszenia i stwardnienia mas kałowych, co wiąże się z bolesnymi wypróżnieniami i zaparciami. Co pić na problemy z wypróżnianiem w ciąży? Najlepszym wyborem będzie woda.

Dieta w ciąży zapobiega zaparciom

Kolejnym niefarmakologicznym sposobem na zaparcia jest wprowadzenie zmian w diecie. Dieta w ciąży ma ogromny wpływ na stan zdrowia kobiety i jej przyszłego potomka. Kobiety ciężarne mają zwiększone zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Zwiększona suplementacja może być przyczyną zmiany koloru stolca. Ciemny stolec w ciąży jest naturalną reakcją organizmu na zwiększoną podaż żelaza.

Pierwszym krokiem jest zadbanie o spożywanie odpowiedniej ilości błonnika. Zwiększy on ilość wydalanej treści i wizyt w toalecie. Dlaczego jest on tak istotnym elementem diety ciężarnej? Błonnik pełni kluczową rolę w pobudzaniu pracy jelit. Frakcja nierozpuszczalna (włókno błonnika) ma zdolność do wchłaniania wody. Powoduje to pęcznienie w jelicie, co za tym idzie, zwiększa się masa pokarmowa i proces przesuwania treści pokarmowej zachodzi sprawnie. Jego źródłem są zarodki pszenne, warzywa oraz pełne ziarna. W procesie przetwarzania żywności, na przykład podczas mielenia ziaren i wytwarzania z nich białej mąki, włókno błonnika zostaje usunięte. Dlatego ważne jest, aby wybierać produkty pełnoziarniste.

Zalecana dawka spożycia błonnika to od 25 g do 30 g na dobę. Wprowadzenie większej ilości błonnika do swojej diety jest to dobry sposób na zaparcia w ciąży. Osoby z tendencją do problemów z przewodem pokarmowym powinny jeść produkty bogate w błonnik, czyli pieczywo i płatki pełnoziarniste oraz mnóstwo owoców i warzyw, pić rano ciepłe napoje oraz wypijać sporą ilość płynów.

Podstawą, aby uniknąć zaprać w ciąży jest wprowadzenie kilku dobrych nawyków żywieniowych:

  • w każdym posiłku powinny znaleźć się owoce lub warzywa,
  • przy wyborze płatków warto kierować się zawartością błonnika – co najmniej 5 g na porcję lub mieszać płatki o niskiej zawartości błonnika z tymi, które zawierają go dużo,
  • wybieranie chleba i makaronu pełnoziarnistego,
  • jedzenie większej ilości strączków np. w postaci hummusu,
  • do jogurtu możesz dodawać zarodki pszenne, siemię lniane, orzechy, sezam lub suszone owoce np. suszone śliwki.

Zaparcia w ciąży – czy można przeć?

Stosując się do powyższych rad, dostarczamy swojemu organizmowi zalecaną dawkę błonnika w ciągu dnia. W ten sposób wspomożemy pracę jelit. Parcie na stolec nie spowoduje poronienia ani niespodziewanych narodzin dziecka.

Do naturalnych sposobów na zaparcia należy też umiarkowana aktywność fizyczna, która wywiera pozytywny wpływ na cały organizm przyszłej mamy i dziecka. Poprawia funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego, łagodzi zaparcia oraz zmniejsza ryzyko komplikacji w czasie ciąży.

Podsumowując, w leczeniu zaparć pierwszą linią terapii jest zwiększenie ilości błonnika w diecie, płynów oraz aktywności fizycznej. Kiedy naturalne sposoby poradzenia sobie z zaparciami zawodzą, zaleca się sięgnąć po farmakologiczne sposoby na zaparcia w ciąży.

Jednym z leków stosowanych u przyszłych mam jest laktuloza. Jest to preparat osmotyczny, którego rozkład zachodzi w jelicie grubym. Skutkiem jego zażycia jest zwiększenie zbierania wody w jelitach, pobudzenie ruchów perystaltycznych, co w konsekwencji prowadzi do tego, że stolec mięknie i łatwiej go wydalić. Laktuloza jest uważana za bezpieczny lek przeczyszczający, który bezpiecznie mogą stosować przyszłe mamy. Należy jednak pamiętać, że laktulozy nie można stosować na początku ciąży. Stosowanie tego rodzaju środków przeczyszczających jest dopuszczalne dopiero od 4 miesiąca ciąży. Przyjmowanie tego preparatu przez dłuższy okres czasu może doprowadzić do biegunek oraz zaburzeń związanych z bilansem gospodarki wodnej i elektrolitowej.

Kolejnym sposobem na dolegliwości z zaparciami są czopki glicerynowe. Tego rodzaju czopki stosuje się jako leki o działaniu przeczyszczającym, można poprosić o nie na oddziale lub kupić w aptece. Gliceryna zawarta w czopkach podrażnia dolny odcinek jelita grubego, zwiększając jego ruchy robaczkowe. Jest to bezpieczny lek na zaparcia w ciąży oraz w okresie połogu.  Pomimo jego bezpieczeństwa warto zdobyć informacje u lekarza, który wyrazi zgodę na korzystanie z tego preparatu.

Problemy z wypróżnieniem po porodzie

Występującym problemem są również zaparcia po porodzie, z którymi zmaga się co czwarta kobieta. Bezpośrednio po przyjściu dziecka na świat mięśnie dna miednicy są rozciągnięte i mocno osłabione. Poleca się stosować te same metody, co na zatwardzenie w ciąży. Problem można rozwiązać najbezpieczniejszymi metodami, czyli odpowiednią dietą, dostatecznym nawodnieniem i aktywnością fizyczną. Dopiero wtedy, gdy naturalne sposoby się nie sprawdzą, przechodzimy do korzystania z leków, pamiętając o konsultacji z lekarzem. Dopiero po usłyszeniu słowa “akceptuję” decydujemy się na stosowanie preparatów.

Zobacz również

Przepisy
17/04/2020
Każdy z nas ma własne, dobre i sprawdzone sposoby na spędzanie wolnego czasu. Być może lubimy gotować lub wręcz ...
Dieta
18/10/2019
Organizm ludzki został tak skonstruowany, że w bardzo łatwy i szybki sposób przyzwyczaja się do nadmiaru cukru. W ...
Zdrowie
08/02/2021
Wiele kobiet zastanawia się co zrobić, żeby okres się szybciej skończył. Mamy XXI wiek, medycyna poszła do przodu, ...
Zabiegi
24/01/2021
Mikropigmentacja skóry głowy - najważniejsze informacje o zabiegu Mikropigmentacja skóry głowy jest obecnie jedną z ...
Zdrowie
09/12/2020
Zapalenia miazgi zęba i bólu z nim związanego, zazwyczaj da się uniknąć, gdy dba się o prawidłową higienę jamy ...
Zdrowie
12/09/2019
Jak pomóc osobie w depresji? Choroby i zaburzenia psychiczne staja się coraz poważniejszym problemem w dzisiejszych ...
Uroda i pielęgnacja ciała
08/01/2021
Płytka paznokcia u dzieci powinna być gładka - nie powinny znajdować się na niej żadne plamy. Jednak jeśli się ...
Uroda i pielęgnacja ciała
03/12/2020
Liszaj objawia się zmianami w okolicach jamy ustnej, którą można łatwo wyleczyć za pomocą leków. Często zdarza się ...
Przepisy
28/05/2020
Ocet ryżowy to w Polsce produkt wręcz egzotyczny i mało znany, jednak co raz częściej pojawia się w naszej kuchni i ...
Produkty pszczele
18/09/2020
Miód, tak jak wszystkie produkty pochodzenia pszczelego jest bardzo zdrowy i polecany przez wielu lekarzy, ...
Zdrowie
05/11/2020
Dolegliwości jamy ustnej pojawiają się bardzo często, a zmian może być naprawdę sporo. Co więcej mają przeróżne ...
Akcesoria
04/02/2021
Utrzymanie czystości w gabinecie kosmetycznym, SPA, salonie tatuażu czy gabinecie lekarskim to sprawa podstawowa i ...