Domowe sposoby na zatrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to bardzo kłopotliwa dolegliwość, na którą uskarżają się przede wszystkim kobiety, ale może to dotyczyć również mężczyzn. Zaburzenia oddawania moczu najczęściej potęgują się wraz z wiekiem, cierpią na nie też osoby w ciąży i po porodzie. W jaki sposób zwalczyć problem nietrzymania moczu? Jak uniknąć zapalenia pęcherza moczowego?

Reklama

Częste oddawanie moczu — przyczyny

Niekontrolowany odpływ moczu jest zwykle wywołany osłabieniem mięśni dna miednicy. Wraz z wiekiem ten obszar robi się coraz słabszy, a funkcjonowanie układu moczowego staje się utrudnione. Mięśnie rozluźniają się także w czasie ciąży, wywołując uczucie ciągłego parcia i wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Mężczyźni za nadmierne przepełnienie pęcherza i problemy z utrzymaniem uryny mogą winić dolegliwości takie jak przerost prostaty. Gruczoł krokowy zlokalizowany jest bardzo blisko pęcherza, przez co nieustannie wpływa na układ moczowy i jego prawidłowe funkcjonowanie.

Zapalenie pęcherza moczowego

Nietrzymanie moczu może prowadzić do zakażenia. Z infekcjami dróg moczowych bardzo często mają do czynienia ze względu na specyficzną budowę ich układu wydalniczego. Dochodzi wtedy do rozwoju bakterii wewnątrz pęcherza moczowego, które rozwijają stan zapalny i wynikające z niego dolegliwości bólowe.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z zapaleniem pęcherza? Najczęściej wskazuje na to piekący ból pojawiający się w czasie oddawania moczu. Odczuwamy go zwykle w jamie brzusznej. Innym objawem, jakie daje zapalenie pęcherza moczowego, jest uczucie niepełnego wypróżnienia. Mimo że nie jesteśmy już w stanie już więcej wydalić, w dalszym ciągu czujemy napór na pęcherz moczowy.

Krew w moczu

Infekcje dróg moczowych objawiają się dyskomfortem odczuwanym nawet już po zakończeniu wypróżnienia. Niekiedy stan zapalny pęcherza moczowego można poznać po niestandardowym kolorze i brzydkim zapachu moczu. Bywa, że uryna zabarwiona jest krwią, co najczęściej wiąże się z ostrą infekcją.

Zapalenie pęcherza powinno zostać jak najszybciej wyleczone, żeby nie doprowadzić do powikłań. To powszechnie występująca dolegliwość, niestanowiąca żadnego wyzwania dla medycyny. Jednak zaniedbanie i odkładanie na później wizyty u lekarza może skutkować rozwojem znacznie poważnych chorób, takich jak sepsa nerkowa.

Przyczyny nietrzymania moczu

Z problemem nietrzymania moczu bardzo często wiąże się intensywny wysiłek fizyczny czy nagły ucisk na cewkę moczową. Niekiedy wystarczy, że kichniemy, mocno się zaśmiejemy, albo schylimy, żeby podnieść coś ciężkiego, żeby popuścić mocz. Taka sytuacja jest bardzo niekomfortowa i może prowadzić do niezręcznych sytuacji, przez co cierpi nasz stan psychiczny oraz samopoczucie.

Reklama

Rodzaje nietrzymania moczu

Specjaliści wyróżniają kilka różnych rodzajów dolegliwości, objawiających się nietrzymaniem moczu. Najczęściej popuszczanie wiąże się z nagłym wysiłkiem fizycznym, które prowadzi do wzrostu ciśnienia w obrębie układu moczowego. Osłabione mięśnie pęcherza nie są w stanie utrzymać uryny w drogach moczowych, zwieracze nie funkcjonują prawidłowo i dochodzi do popuszczenia. Za taki stan rzeczy może odpowiadać wiele czynników, wiek, otyłość, przebyte choroby, niedawny poród czy nawet problem przewlekłego kaszlu.

Przerost prostaty

Innym typem tego schorzenia jest nietrzymanie wynikające z przepełnienia pęcherza. To częsty problem mężczyzn z chorą prostatą. Przerośnięty gruczoł krokowy uniemożliwia prawidłową cyrkulację. Silne parcie sprawia, że pęcherz znacząco się rozciąga, a jego zawartość wypełnia cewkę moczową, powodując niekontrolowany wyciek. Choroby prostaty powinny być jak najszybciej leczone, żeby nie doprowadzić do rozwinięcia się w niej nowotworu.

Nietrzymanie moczu domowe sposoby

Dolegliwości dróg moczowych można bardzo skutecznie leczyć, wykorzystując proste domowe sposoby. Bardzo przydatne mogą się okazać zioła na zapalenie pęcherza. Stosowanie liści brzozy i pokrzywy pozwala wyleczyć infekcję i stan zapalny bez narażania się na przykre skutki uboczne.

Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy

Niekontrolowanemu oddawaniu moczu również można skutecznie przeciwdziałać w domu. Podstawową metodą są ćwiczenia mięśni Kegla. To zwieracze odpowiadające za podtrzymywanie narządów jamy brzusznej, znajdują się między spojeniem łonowym a odbytem. Od ich stanu zależy praca końcowego odcinka układu wydalniczego.

Jak wstrzymać mocz

W jaki sposób ćwiczyć mięśnie Kegla? Wystarczy na przemian je zaciskać i rozluźniać. Wyobraź sobie, że chcesz oddać mocz, a po chwili, że chcesz to nagle wstrzymać. Części ciała, które się wtedy napinają to właśnie te mięśnie. Poświęcając codziennie kilka minut na ćwiczenia, bardzo wzmocnisz dno miednicy. Polecane jest to przede wszystkim kobietom po porodzie, zwłaszcza tym, u których doszło do znacznego nadwerężenia mięśni.

Jak długo można nie oddawać moczu

Kolejną dolegliwością, na którą narzekają pacjenci, jest tak zwane ostre zatrzymanie moczu. To sytuacja, w której mimo poczucia silnego nacisku na pęcherz nie można z siebie wydalić uryny. Takie zaburzenie występuje przede wszystkim u mężczyzn, ze względu na budowę ich cewki moczowej.

Przewlekłe zatrzymanie moczu może się wiązać z przerostem prostaty, która uciska pęcherz, odbierając mu drożność. Niejednokrotnie przyczyną jest kamica nerkowa. Kamień w cewce moczowej może być na tyle duży, że doprowadza do ostrego zatrzymania moczu. Także zapalenie pęcherza może rozwinąć powikłania wewnątrz układu moczowego, które sprawią, że pozbycie się uryny będzie niemożliwe.

Parcie na pęcherz co pomaga

Walka z nagłym zatrzymaniem moczu może przybrać różne formy w zależności od przyczyny i stopnia nasilenia tego stanu chorobowego. Niejednokrotnie ulgę przynoszą herbatki moczopędne, które dzięki zastosowaniu składników pobudzających produkcję moczu są w stanie przyczynić się do przywrócenia właściwej drożności układu wydalniczego.

Jeżeli zatrzymanie moczu jest zbyt mocne, albo spowodowane czynnikami takimi jak przerost gruczołu krokowego czy kamień nerkowy konieczne okaże się leczenie operacyjne. Lekarz może wykonać cewnik do pęcherza, który sprawi, że cewka moczowa będzie na nowo drożna.

Sposoby na zapalenie pęcherza moczowego

Zakażenie układu moczowego niweluje się przez leczenie farmakologiczne, ale wiele osób najpierw wybiera domowe sposoby na zapalenie pęcherza. Picie soku z żurawiny i ziół posiadających moczopędne właściwości pozwala pozbyć się infekcji z cewki moczowej. Odpowiednia dieta i zdrowy styl życia, jak na przykład dbanie o to, żeby każdego dnia wypić zalecaną ilość wody, są niezbędne dla utrzymania zdrowia układu wydalniczego.

Reklama

Nietrzymanie moczu objawia się w najmniej odpowiednim momencie i znacząco utrudnia życie, zwłaszcza u osób starszych. Regularny trening pęcherza i mięśni dna miednicy może sprawić, że uporamy się z tym problemem. Tego typu ćwiczenia zalecane są również dla kobiet po porodzie i mężczyzn z dolegliwościami prostaty. Problemy z popuszczaniem moczu niejednokrotnie są wynikiem infekcji pęcherza, która przynosi także dyskomfort i ból brzucha. Stosując domowe sposoby na zapalenie pęcherza, pozbędziesz się tych przykrych dolegliwości.