Uprawa ziół w domu

Niemal wszyscy mamy dość miejsca w kuchni by postawić na parapecie lub balkonie doniczkę z ziołami. Większość z nas jest spragniona czegoś świeżego i zielonego, zawierającego dużo witamin i smaku, tego potrafią nam dostarczyć zioła. O ich właściwościach znajdziemy mnóstwo publikacji, które możemy znaleźć w czasopismach, internecie oraz książkach. Niesamowitą rzeczą jest to, że możemy ich używać praktycznie do wszystkiego zaczynając od kanapek, sosów, sałatek poprzez ciepłe dania jak również dietetyczne desery. Oprócz tego że fantastycznie smakują i nadają potrawom atrakcyjności, są z pewnością bardzo zdrowe i również pięknie udekorują naszą kuchnię.

Reklama

Uprawa ziół w domu – podstawowe zasady.

Zioła możemy uprawiać w domu na kuchennym parapecie cały rok, są łatwe w utrzymaniu, co jest niezmiernie ważne dla każdego kucharza. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem lub jeśli jesteś kimś, kto próbuje uprawiać rośliny w domu bez większego sukcesu, zacznij swoją zielarką przygodę od roślin, a nie od nasion. Poprzez obserwację swoich roślin będziesz w stanie wcześniej zareagować i naprawić swoje błędy.

Do hodowli ziół nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności ani specjalnych warunków wystarczy oświetlony słońcem parapet, doniczka, ziemia ogrodowa jak również nasiona ulubionych ziół. Na kuchennym parapecie świetnie rośnie aromatyczna bazylia, kolendra, szczypiorek oraz natka pietruszki czy oregano. Aby uprawa ziół była przyjemna i aby się powiodła, omówimy podstawowe parametry niezbędne do zdrowego rozwoju każdej rośliny doniczkowej.

Jaki pojemnik wybrać do domowej uprawy ziół?

Zależnie od upodobań i dostępnych materiałów, zioła w naszym domowym ogródku możemy wysiewać do doniczek i pojemników z ceramiki, emalii, blachy, tworzyw sztucznych, drewna, wikliny, a nawet do szklanych słoików. Właściwie możliwości są nieograniczone, pamiętajmy jedynie o tym, by pojemnik miał dziurkę, przez którą możliwe będzie odprowadzanie nadmiaru wody, który może zaszkodzić naszym roślinkom.

Dobór odpowiedniego podłoża, jaką ziemię wybrać?

Kupując ziemię warto się upewnić że nie zawiera ona żadnych dodatków tak jak specjalistyczne ziemie przeznaczone dla kwiatów lub roślin egzotycznych. Zawierają różne dodatki wspomagające rozwój co może wpłynąć na smak naszych ziół. Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem będzie zakupienie w sklepie ogrodniczym zwykłą ziemię próchniczą.

Oświetlenie jest niezbędne do prawidłowego rozwoju

Oprócz odpowiedniej ziemi i wilgotności, zioła do optymalnego wzrostu potrzebują też właściwego oświetlenia. Większość z nich wymaga mocno nasłonecznionego miejsca, szacuje się, że potrzebują około sześciu godzin światła słonecznego dziennie. Wyjątkami są mięta i trybula, które wolą nieco mniej nasłonecznione stanowiska. Jeśli mamy wrażenie, że nasz domowy zielnik cierpi na niedobór promieni słonecznych, możemy zakupić w sklepie ogrodniczym specjalistyczne świetlówki, imitujące światło słoneczne.

Reklama

Prawidłowe nawadnianie, jak podlewać zioła?

Nadmiar wody lub jej złe odprowadzanie sprawi że nasza roślina zacznie umierać. Niezmiernie istotnym jest zastosowanie warstwy drenażowej, do tych celów możemy zastosować 2 centymetrową warstwę z keramzytu lub żwiru który utworzy warstwę drenażową. Dzięki temu woda nie będzie stała w doniczce co sprawi że korzenie nie będą gniły. Dodatkowo poprawimy w ten sposób dotlenienie układu korzeniowego naszej rośliny.

Jak hodować zioła w domu, wysiew nasion krok po kroku

Po omówieniu wszystkich podstawowych zasad uprawy ziół możemy rozpocząć siew nasion.

  • Do wybranej wcześniej doniczki wsypujemy 2 centymetrową warstwę drenażowa, którą przykrywamy ziemią wypełniając doniczkę, zostawiając około 1 centymetra u wierzchołka doniczki.
  • Do tak przygotowanego nie ubitego podłoża wsypujemy wybrane przez nas wcześniej nasiona. Wiekowość nasion zakupionych w sklepie, będzie posiadała po kilkadziesiąt czy nawet kilkaset nasionek w opakowaniu. Nie wsypujmy ich wszystkich, ich ilość będzie uzależniona od rodzaju ziół oraz wielkości naszej doniczki.
  • Zasiane nasiona delikatnie przysypujemy ziemią tak aby je tylko zakryć.Tak przygotowane nasiona delikatnie podlewamy zimną wodą. Bardzo dobrze sprawi się tutaj zraszacz, którym nawodnimy nasze nasiona, jednocześnie zapobiegniemy wypłukaniu nasion.
  • Aby nasiona wykiełkowały musimy zapewnić im odpowiednia wilgotność. Przykrycie doniczki folia spożywczą sprawi że górna warstwa ziemi nie będzie szybko przesychała.
  • Pamiętajmy aby regularnie zraszać ziemię jak również utrzymywać temperaturę około 23 stopnie Celsjusza co przyśpieszy kiełkowanie nasion.
  • Po wykiełkowaniu nasion usuwamy folię i cieszymy się wyhodowanymi przez siebie ulubionymi ziołami.

Jakie zioła wybrać, najłatwiejsze w hodowli gatunki

Uprawa ziół w domu wymaga od nas jedynie nieco miejsca, dobrych chęci i obowiązkowości przy ich pielęgnacji. W zamian za to otrzymamy pięknie wyglądające i aromatyczne źródło cennych składników odżywczych, dostępnych cały rok na naszym parapecie. Zioła są bowiem źródłem witamin i minerałów, wzmacniają nasz organizm i wspomagają pracę układu pokarmowego, dlatego są szczególnie polecane dla osób stosujące diety odchudzające.
Poniżej przedstawiamy najłatwiejsze w hodowli i najpopularniejsze gatunki ziół, które bezproblemowo można uprawiać w domu przez cały rok. Dla ułatwienia podzieliśmy je na rośliny jednoroczne oraz wieloletnie.

Reklama

Do ziół jednorocznych zaliczamy:

  • bazylię, która jest doskonałym dodatkiem do dań kuchni włoskiej, sałatek i warzyw, można z niej zrobić również aromatyczne pesto;
  • majeranek, który sprawdzi się jako dodatek do zup, mięs i sosów;
  • kolendrę, znajdującą zastosowanie w daniach kuchni orientalnej;
  • cząber o lekko pikantnym smaku, który wzbogaci smak mięsa i potraw z jajek;
  • rzeżuchę, która sprawdzi się nie tylko na Wielkanocnym stole, ale i przez cały rok jako dodatek do sałatek i kanapek.

Natomiast do ziół wieloletnich zaliczyć możemy:

  • miętę, która pięknie pachnie i może być używana jako dodatek do deserów, a także pita jako napar; świetnie wzbogaca również smak wody mineralnej;
  • tymianek i rozmaryn, pochodzące z kuchni śródziemnomorskiej i sprawdzające się w daniach mięsnych, rybnych i jako dodatek do pieczonych ziemniaków czy dyni;
  • lubczyk, który nada zupom i rybom charakterystyczny posmak, ponadto przypisuje mu się również właściwości afrodyzjaka.

Uprawa ziół na balkonie lub parapecie i ich pielęgnacja

Oprócz podlewania i dostarczania odpowiedniej ilości światła uprawa ziół w domu nie wymaga od nas zbyt wielu obowiązków. Warto kilka razy w tygodniu przekręcać pojemniki z roślinami, aby nie przechylały się w jedną stronę, kierując się ku słońcu.
Większość ziół, zwłaszcza jednorocznych, wymaga również odpowiedniego przycinania, aby pobudzić je do produkcji cennych dla nas liści, a nie nasion. Dzięki temu spowodujemy krzewienie się naszych roślin, które nabiorą ładnego, zwartego kształtu.

Sponsorem tego artykułu jest firma Vaporroom.