Zioła na wątrobę i trzustkę

Ostropest plamisty stosowany jest na regenerację wątroby

W aktualnych czasach, gdy w czasie choroby, jesteśmy faszerowani antybiotykami, a także innymi różnymi lekami, nikt zbytnio nie myśli o wpływie takich terapii na nasze wątroby i inne organy. Musimy pamiętać, że są one podstawą naszego zdrowia. Przestawię wam różne zioła na wątrobę i trzustkę, które pomogą zachować prawidłowe funkcjonowanie tych organów przez długie lata. Muszą one zawitać w waszym koszyku, podczas następnej wyprawy na zakupy.

Reklama

Jakie zioła na wątrobę?

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w naszym ciele. Wszelkie substancje toksyczne, jakie spożywamy jak np. leki i alkohol, wpływają na pracę wątroby. Niestety większość z nas prowadzi niezbyt zdrowe życie, ale dzięki przyjmowaniu ziół możemy spowolnić utratę naszego zdrowia, a nawet zregenerować wątrobę! Nie mówiąc już o pozbyciu się toksyn z naszego ciała.

Ostropest plamisty, w jakim celu przyjmować?

Ostropest plamisty chroni wątrobę przed toksynami

Ostropest plamisty zawdzięcza swoje właściwości substancji, którą możemy znać pod nazwą sylimaryna. W medycynie używamy zioła ostropestu, głównie do produkcji leków na wątrobę. Wpływa na regenerację wątroby, a także zapobiega odkładaniu się kolagenu, dzięki czemu stopuje zmiany martwicze. Dodatkowo chroni wątrobę przed toksynami, poprzez uszczelnienie błony komórkowej. Ostropest posiada wiele właściwości, skutkuje to wieloma różnymi sposobami, w jaki możemy go stosować.

Owoce ostropestu zawierają składniki, które znalazły zastosowanie w kosmetykach. Stanowi świetny krem przeciw promieniowaniu UV. Polecane jest stosowanie go w letnie dni, czy to w postaci gotowego kremu, czy własnoręcznie wykonanej emulsji. Macerat z tego zioła działa powlekająco na układ pokarmowy, warto więc pić taki produkt, gdy chorujemy na nadkwasotę lub wrzody żołądka. Jednak tak jak wspominaliśmy, to ziele jest głównie używane w celu ochrony wątroby.

Ostropest jako składnik w naszej diecie?

W aptekach możemy kupić wiele różnych produktów z ostropestu, a także zmielone nasiona. Leki te są dostępne bez recepty! Warto wybrać to ziele w postaci tabletek lub olejku z ostropestu. Musimy pamiętać, że jeśli kuracja ma mieć jakiś wpływ na stan organizmu, musi trwać minimum 3 miesiące. Według WHO powinniśmy przyjmować około 300 mg sylimaryny dziennie. Lepiej jest przyjmować ją często w małych dawkach niż całą dawkę na raz. Taka kuracja zapewni wiele minerałów potrzebnych wątrobie do prawidłowego funkcjonowania. Przyjmować możemy pod postacią naparu lub nalewki z alkoholu. A także jako dodatek do sałatek. Jak idziecie na zakupy, to nie zapomnijcie zabrać ze sklepu także mniszka.

Reklama

Wpływ karczocha podczas regeneracji trzustki

Spożywanie karczocha zmniejsza poziomu cholesterolu

Wartości lecznicze tego zioła były znane już w średniowieczu. Pomoże nam w przypadku problemów trawiennych, pracy wątroby, a także ułatwi zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi. Substancją, której możemy zawdzięczać to działanie jest cynaryna, poza wymienionymi wyżej skutkami przyjmowania tego zioła jest także zwiększona produkcja żółci i ogólne poprawienie działania układu żółciowego. Zadbają także o stan tego narządu.

Oprócz wyżej wymienionych składników karczoch jest także świetnym źródłem: flawonoidów, witamin, garbników i minerałów. Dzięki poprawieniu produkcji żółci wpływa także na pracę trzustki. Co poprawia działanie naszego układu pokarmowego, bo jak wiemy, trzustka odpowiada za tworzenie enzymów, które poprawiają trawienie. Zapalenie trzustki jest dużym niebezpieczeństwem, ponieważ objawy tej choroby są bardzo podobne do wielu innych schorzeń, przez co lekarze są w stanie stwierdzić tę chorobę dopiero w późnym jej etapie. Właśnie z tego powodu powinniśmy przyjmować różne zioła na trzustkę.

W jakiej formie kupić karczoch?

Zioło karczocha możemy znaleźć w postaci różnych produktów. W aptekach kupimy go jako tabletki, wyciągi, herbatki. Jeśli kupiliśmy karczoch w postaci tabletek, zalecaną dawką jest jednak tabletka dziennie, ważne jest, aby nie przekraczać tej dawki. Pamiętajcie także, że żadne zioła nie zastąpią zdrowej i zróżnicowanej diety.

Reklama

Mniszek lekarski w celu leczenia trzustki?

Mniszek wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby i trzustki

Mniszek tak samo, jak karczoch ma właściwości żółciopędne, co pomaga trzustce na prawidłową pracę. Zioło te wpływa na działanie innych narządów jak np. mięśni i wątroby. Zawiera w swoim składzie dużą ilość różnych substancji wpływających na zdrowie naszego organizmu, szczególnie: garbniki, fenolokwasy, flawonoidy, karotenoidy, witaminę C, witaminę B i olejek eteryczny. Dzięki tym składnikom stał się jednym z najpopularniejszych ziół w Europie. Pozwala wyleczyć najpopularniejsze schorzenia związane z cholesterolem. Produkty zawierające mniszek są używane już od dawna.

Wpływ mniszka na trzustkę i wątrobę

Dodatkowymi własnościami tego zioła są jego działania przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Stał się bardzo popularny w profilaktyce. Przydaje się po bardzo intensywnych treningach, pozwoli na złagodzenie stanów zapalnych mięśni i przyśpieszy regenerację. Z powodu funkcji żółciopędnych pomoże także w leczeniu chorób trawiennych, a także chorób trzustki i wątroby. Jeśli chcemy, żeby zioła działały na nas, należy spożywać je przez okres minimum kilku dni.

Pokrzywa zwyczajna jako ziołowe lekarstwo

Pokrzywa ma wiele właściwości. Kiedyś była często używana jako składnik zupy. Aktualnie jest używana w celu leczniczym. Ziołowe herbatki także zawierają dużą jej ilość. Możesz ją też spotkać w formie naturalnych kosmetyków.

Wpływ pokrzywy na nasz organizm

Pokrzywa ma właściwości wpływające na stan całego organizmu. Wzmacnia nas w okresach jesieni i zimy. Pozwala na ochronę przed chorobotwórczymi wirusami i bakteriami.

Warto pić ziołowe koktajle z pokrzywy, aby poprawić funkcjonowanie narządów

Wykazuje także wpływ moczopędny. Pozwala na wydalenie mocznika z ciała, z tego powodu polecana jest osobom z kamienicą nerkową, oraz dla osób walczących z nadmiarem wody. Może się przydać, gdy czujemy, że ciało jest opuchnięte i czujemy się ociężale.

Ostudzoną herbatę z pokrzywy można stosować jako płukankę do ust w celu odkażenia jamy ustnej albo płukankę na skórę głowy, która pomoże przy walce z łupieżem. Do herbaty z pokrzywy możemy dodać sok owocowy, co pozwoli na osiągnięcie lepszego smaku, ponieważ podstawowy może nie przypaść wam do gustu. Możemy też przygotować nalewkę na bazie alkoholu! W aptekach możecie znaleźć różne inne produkty, które mają pokrzywę w swoim składzie. Należy jednak trzymać się polecanych dawek.

Zioła na trzustkę, o czym trzeba pamiętać ?

Pamiętajcie wątroba i trzustka są to jedne z najważniejszych organów w naszym ciele. Skontaktujcie się z lekarzem i skonsultujcie swoje informacje na temat danych ziół. Dowiedźcie się, czy podane zioła nie wpływają w żaden sposób na wasze aktualne leczenie. W przypadku wystąpienia różnych niepożądanych efektów od razu skontaktujcie się z przychodnią. Nie chcecie przecież stracić życia z powodu swojej zuchwałości.