Diety wysokokaloryczne dla osób walczących z chorobą

Osoby przewlekle chore powinny zwracać szczególną uwagę na właściwe odżywianie. Organizm walczący z chorobą potrzebuje zwiększonej ilości energii. W tym celu stosuje się diety wysokokaloryczne. Ich zadaniem jest dostarczenie pacjentowi dodatkowych kalorii, powyżej zwykłego dziennego zapotrzebowania.

Dla kogo dieta wysokokaloryczna?

Stosowanie wysokokalorycznej diety oprócz poprawienia gospodarki energetycznej organizmu, pozwala również na uniknięcie niedożywienia, które może być skutkiem niektórych chorób. Utrzymanie właściwej wagi jest kluczowe np. w czasie chemioterapii. Posiłki wysokokaloryczne zalecane są dla osób starszych, które nie są już w stanie poruszać się samodzielnie. Taka dieta powinna być stosowana również u pacjentów przed i po poważnej operacji.

Reklama

Diety wysokokaloryczne stosowane są m.in. dla pacjentów w chorobie:

  • nowotworowej,
  • nierozpoznanej cukrzycy typu 1,
  • psychicznej, przebiegającej z jadłowstrętem,
  • choroby jelit wraz z zespołem złego wchłaniania jelitowego.

Zasady diety wysokokalorycznej

Podstawową zasadą dotyczącą diety wysokokalorycznej jest to, że w jej przebiegu pacjent powinien dostarczać swojemu organizmowi większej sumy kalorii niż normalnie. Najczęściej oznacza to, że podaż energii powinna zostać zwiększona do dziennego poziomu około 3000 kcal.

Dokładna suma kalorii dostarczanych w diecie wysokokalorycznej zawsze musi być ustalona przez specjalistę. Dietetyk kliniczny weźmie pod uwagę czynniki takie jak płeć, wiek i schorzenie pacjenta. Na podstawie wyników badań i wiedzy o trybie życia danej osoby, będzie w stanie określić wymagany stopień zwiększenia podaży energii. Konsultacja z dietetykiem pozwoli ci uzyskać informacje na temat produktów stosowanych w diecie wysokokalorycznej i metod przygotowania posiłków.

Niektóre produkty spożywcze mają znacznie większą wartość kaloryczną w porównaniu do innych. To na przykład pestki, orzechy i rozmaite nasiona. Pomimo bardzo niewielkiej objętości zawierają w sobie ogromne pokłady kalorii i tłuszczów. Stosowanie tych produktów jako dodatków do sałatek, zup i koktajli to dobry sposób na uczynienie zwykłych posiłków bardziej kalorycznymi.

Reklama

W diecie wysokokalorycznej warto także zwracać uwagę na wykorzystywanie suszonych owoców i olejów roślinnych. Oliwa z oliwek, albo olej z pestek dyni dodany do sałatki znacznie zwiększy jej kaloryczność i doda jej wartościowych elementów odżywczych.

Regularne i zbilansowane posiłki w diecie wysokokalorycznej

Każda dieta, a szczególnie taka przeznaczona dla osoby zmagającej się z chorobą wymaga skrupulatności. Posiłki powinny być właściwie przyrządzane i spożywane o właściwych porach. Podstawową zasadą jest, że każdego dnia należy zjadać trzy główne posiłki. Ustanowienie regularnej pory na ich spożywanie pozwoli na przyswojenie właściwej ilości energii. Nie zapominaj o przekąskach między posiłkami. Dobrym wyborem są soki owocowe i koktajle, które mimo małej objętości mają bardzo dużą wartość energetyczną. To istotne dla osób z brakiem apetytu, albo trudnościami przy przełykaniu stałych pokarmów.

Posiłki spożywane w diecie wysokokalorycznej muszą być odpowiednio zbilansowane. Każdy z trzech głównych posiłków powinien dostarczać pacjentowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Pełnowartościowy posiłek, to taki który zawiera m.in. białka, tłuszcze i węglowodany. Można stosować tutaj rozmaite diety i produkty naturalne.

Obok tego prostszą metodą jest stosowanie diet przemysłowych. Warto dodać, że zakup wysokojakościowej żywności nie jest tani i w tym porównaniu żywienie medyczne nie wypada już tak drogo, jak mogłoby się nam wydawać.

Sytuacja jest szczególnie trudna podczas leczenia chorób i w takich przypadkach szczególnie zadbać o prawidłowe odżywianie pacjenta. Osoba walcząca z chorobą, a szczególnie z chorobą przewlekłą powinna być dobrze odżywiona. Zwiększa to szanse na powrót do zdrowia.

Żywienie medyczne m.in. drinki odżywcze, takie jak EnergyZip, albo diety w proszku. Charakteryzują się pełną wartością odżywczą – zawierają kompleks witamin, minerałów, są odpowiednio zbilansowane i łatwe do jedzenia.

Przygotowanie pełnowartościowego posiłku z wykorzystaniem diety w proszku jest o wiele prostsze, bo dodając bezsmakowy proszek do ulubionego dania naszego pacjenta, nie tylko zwiększamy kaloryczność obiadu, ale też dodajemy mu wartościowe składniki.

Tego typu środki żywieniowe można stosować jako uzupełnienie diety, albo jako samodzielną formę diety – co należy uzgodnić z lekarzem.

Wsparcie żywieniowe można również wykorzystać w szpitalu, gdy podawane posiłki są ubogie.