Jaki powinien być cukier po zjedzeniu obiadu

Jeżeli właśnie zjedliście pyszny obiad i zastanawiacie się jaki poziom stężenia glukozy we krwi i jaki cukier po jedzeniu jest prawidłowy to zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, aby bardziej zgłębić ten temat. Na początku pragniemy wyjaśnić wam, co to jest glikemia poposiłkowa oraz jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi zgodnie z normami WHO. Jeżeli poziom cukru w waszej krwi jest znacznie podwyższony, może to oznaczać rozwijającą się cukrzycę, a u diabetyków oznacza cukrzycę, która jest nieprawidłowo leczona. Z drugiej strony znacznie obniżony poziom cukru we krwi po posiłku może wskazywać na hipoglikemię.

Reklama

Glikemia poposiłkowa jest to stężenie glukozy we krwi po spożyciu posiłku, jest ono regulowane przez hormony, a główny z nich to insulina. Po spożyciu posiłku dochodzi do rozpadu glukozy i już w czasie 10-15 minut we krwi wzrasta poziom cukru. Około godziny po jedzeniu glikemia osiąga najwyższy poziom, by po 2-3 godzinach glikemia poposiłkowa mogła wrócić do wartości sprzed spożycia pokarmu.

Glikemia poposiłkowa – czyli norma cukru u zdrowego człowieka

Aby prawidłowo oznaczyć glikemię po posiłku, badanie poziomu cukru we krwi musi zostać przeprowadzone około dwóch godzin po jedzeniu. Wówczas norma cukru u zdrowego człowieka wynosi do 140 mg/dl (7,8 mmol/l).

Wartość ta może różnić się w zależności od wieku, płci oraz chorób towarzyszących. Zwykle osoby starsze, otyłe oraz mężczyźni mają podwyższony poziom cukru. Musimy również wiedzieć, że na poziom cukru we krwi wpływa też rodzaj spożywanego pokarmu i niekoniecznie musi on zawierać węglowodany. Rodzaj spożytych produktów, zawartość tłuszczu oraz rodzaj cukru ma istotne znaczenie dla naszego metabolizmu.

Natomiast prawidłowa glikemia na czczo (czyli po 8-14 godzinach po skonsumowaniu ostatniego posiłku) wynosi 70 – 99 mg/dl.

Glikemia poposiłkowa u cukrzyków

kobieta sprawdza prawidłowy poziom cukru we krwi

Norma cukru po spożyciu posiłku jest inna w przypadku osób chorujących na cukrzycę typu 1 lub 2, wówczas normy prawidłowe u zdrowego człowieka przestają obowiązywać. Jeżeli pacjent cierpi na cukrzycę typu 2 to podstawą zachowania prawidłowej glikemii poposiłkowej jest odpowiednia dieta.

Normy glikemii u diabetyków są wyznaczane jako najbardziej zbliżone do prawidłowych, wówczas glikemia poposiłkowa jest oznaczana 2 godziny po spożyciu pokarmu i nie powinna przekraczać 160 mg/dl (8,6 mmol/l).

Natomiast u osób cierpiących na cukrzycę typu 1 lub na obie jednocześnie (takie przypadki zdarzają się rzadziej) od niedawna według WHO normy cukru we krwi po jedzeniu powinny przyjmować wartość taką, jaka jest u zdrowego człowieka czyli do 140 mg/dl.

Prawidłowa norma cukru w ciąży

Prawidłowy poziom glukozy we krwi kobiety ciężarnej jest ważny zarówno dla samej matki, jak i rozwijającego się płodu. Niebezpiecznym zjawiskiem jest cukrzyca ciążowa, wówczas trzustka jest nadmiernie pobudzana do produkcji insuliny u malucha. Może to spowodować większą niż prawidłowa masę urodzeniową dziecka. Zwiększa się również ryzyko niedojrzałości płodu oraz wystąpienia powikłań położniczych, jak przymusowe cesarskie cięcie.

Test obciążenia glukozą w ciąży

W czasie ciąży kobieta poddawana jest wielu badaniom przesiewowym, które mają na celu stwierdzenie nieprawidłowości w metabolizmie glukozy. Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa, test tolerancji glukozy lub krzywa glikemiczna) jest to jedno z podstawowych badań wykonywanym u tych osób, które mają nieprawidłowe stężenie cukru we krwi lub są z grup ryzyka. Krzywa cukrowa jest obowiązkowym badaniem dla ciężarnych kobiet.

Badanie jest bezbolesne, ale czasochłonne gdyż trzeba na nie poświęcić ponad 2 godziny. Przez 3 dni przed wykonaniem testu stosuje się normalną dietę bogatą w węglowodany (przynajmniej 150 g dziennie). Ostatni posiłek należy spożyć na 12 godzin przed testem. Na 24 godziny przed badaniem krzywej cukrowej nie należy pić alkoholu, palić papierosów i podejmować wzmożonej aktywności fizycznej. Ogólny stan zdrowia badanej osoby musi być dobry, bo nawet lekkie osłabienie organizmu może go zafałszować.

Reklama

Bardzo ważne jest przestrzeganie kilku zasad, aby badanie cukru w teście zostało przeprowadzone we właściwy sposób:

  • ciężarna powinna odżywiać się normalnie (wynik testu wykonanego w trakcie stosowania diety cukrzycowej jest niemiarodajny),
  • testu nie należy wykonywać podczas przeziębienia i ostrych infekcji,
  • ciężarna powinna wypić 75 g glukozy rozpuszczonej w 250 ml wody (bez dodatków) najlepiej w ciągu 5 minut,
  • na kolejne pobrania krwi ciężarna powinna czekać w pozycji siedzącej lub leżącej,
  • aktywność fizyczna czyni wynik testu niemiarodajnym,
  • podczas oczekiwania na kolejne pomiary glukozy nie wolno spożywać posiłków, pić płynów ani palić papierosów.

Często u ciężarnych kobiet po wypiciu glukozy występują nudności,a nawet wymioty. Żeby uniknąć nudności można rozpuścić glukozę w ciepłej wodzie, ale nie zaleca się dodawania soku z cytryny. W przypadku wymiotów można też zalecić czekanie w pozycji leżącej na kolejne pobranie krwi.

Doustny test obciążenia glukozą OGTT – przebieg badania cukru

Rano pacjent udaje się do laboratorium, w którym pierwszy raz pobiera mu się próbkę krwi żylnej, z której oznaczane jest wyjściowe stężenie cukru. Później pacjent otrzymuje 75 g glukozy rozpuszczone w 250 ml wody, które musi wypić w ciągu kilku minut. Drugą próbkę krwi pobiera się z żyły pacjenta po 60 minutach, a trzecią po kolejnej godzinie. Pacjent czekający w przychodni na pobranie krwi nie może jej opuszczać ani forsować organizmu.

Glukoza w ciąży normy – interpretacja wyników

Cukrzycę ciążową rozpoznaje się, jeśli jakikolwiek pomiar w teście OGTT przekracza normę:

kobieta w ciąży ma ułożone dłonie w kształcie serca na brzuchu

  • stężenie glukozy w osoczu na czczo jest równe lub powyżej 92 mg/dl
  • stężenie glukozy po 60 minutach jest  ≥180 mg/dl
  • stężenie glukozy po 120 minutach jest ≥ 153 mg/dl

Stan przedcukrzycowy mogą sugerować wyniki 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l), a po 2 godzinach 140-199 mg/dl (7,8-11 mmol/l).

Jeżeli u ciężarnej kobiety została stwierdzona cukrzyca ciążowa wówczas zalecana jest kontrola poziomu cukru za pomocą glukometru oraz wprowadzenie specjalnej ubogiej w węglowodany diety. Należy dążyć do poziomu cukru, takiego jak u osób zdrowych wówczas minimalizujemy wystąpienie cukrzycy u dziecka.

Normy glikemii w samokontroli glukometrem u kobiet z cukrzycą ciążową:

  • na czczo i przed posiłkami: 70–90 mg/dl;
  • maksymalna glikemia do godziny po posiłku < 140 mg/dl;
  • poziom glukozy w nocy między godziną 2.00 a 4.00: > 70–90 mg/dl.

W przypadku cukrzycy w ciąży głównie zwraca się uwagę jaka jest norma cukru po jedzeniu, ponieważ jest to wskazówka, czy stosowana dieta jest skuteczna.

Poziom cukru we krwi u osób starszych

Na cukrzycę cierpi ok. 30-40% osób po 65. roku życia. Nawet jeżeli w tym wieku nie zmagasz się z tą chorobą, to w wyniku zmian w gospodarce węglowodanowej związanych z procesem starzenia najprawdopodobniej znajdujesz się w grupie ryzyka.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą związana z zaburzeniami produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez trzustkę. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy:

  • cukrzyca typu I (insulinozależna) – diagnozowana głównie u dzieci i ludzi młodych;
  • cukrzyca typu II (insulinoniezależna)– to najczęściej występujący rodzaj cukrzycy u osób starszych. W tym wypadku wysoki poziom cukru we krwi nie wynika z braku insuliny, lecz z jej nieprawidłowego działania;

Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań takich jak uszkodzenia lub niewydolności nerek oraz chorób serca i układu krążenia, a czasem udaru mózgu.

Prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę najczęściej zwiększają takie czynniki jak:

  • nadwaga oraz otyłość brzuszna,
  • niewłaściwa dieta,
  • brak aktywności fizycznej,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • wysoki poziom cholesterolu.

Doktor Elżbieta Kozek znany diabetolog podkreśla, że hiperglikemia w podeszłym wieku może się objawiać bardzo nietypowo:

  • zaburzeniami osobowości,
  • pogorszeniem pamięci,
  • złym samopoczuciem,
  • nasileniem zaburzeń widzenia,
  • częstszym oddawaniem moczu,
  • nietrzymaniem moczu,
  • nawracającymi infekcjami – zwłaszcza dróg moczowych,
  • zakażeniami grzybiczymi,
  • zaburzeniami snu,
  • pogorszeniem aktywności ruchowej.

Takie dolegliwości występują także w innych schorzeniach, często wiele z nich tłumaczy się naturalnymi procesami starzenia organizmu. Dlatego cukrzyca u osób starszych długo może pozostawać nierozpoznana. Dodatkowo wskutek zaburzeń reologicznych krwi, istnieje spore ryzyko ujawnienia się cukrzycy od razu ostrym powikłaniem – jak udar mózgu czy zawał serca.

Reklama

Jak widzimy poziom cukru we krwi różni się w zależności od grupy wiekowej, stanu zdrowia, płci oraz stanu fizjologicznego (kobiety ciężarne). Na prawidłowy cukier ma wpływ wiele czynników, ale najważniejsze jest regularne badanie cukru we krwi oraz wiedza, jakie są prawidłowe normy cukru. Stężenia glukozy we krwi mogą wahać się w ciągu doby oraz w zależności od spożytych posiłków i jest to zupełnie normalny proces u osób zdrowych. Warto znać nasze potrzeby na cukier i nie dać się zaskoczyć na mieście nagłymi spadkami cukru w postaci zimnych potów, kołatania serca, osłabienia, a nawet omdleń. Polecamy zatem, żeby każdy z was miał swoją prywatną porcję węglowodanów w postaci batonika czy słodkiej bułki.