Jak odbudować dziąsła

Cofające się dziąsła to problem, z którym boryka się wiele osób. Chociaż wydaje się niegroźny, nie powinno się go bagatelizować. Odsłonięte korzenie zębów są szczególnie podatne na uszkodzenia, które mogą doprowadzić do stanu zapalnego. Recesja dziąseł to także problem natury estetycznej. W jej wyniku zęby optycznie się wydłużają, następuje również zmiana koloru dziąseł. Dziedzina stomatologii zajmująca się tym problemem to periodontologia.

Reklama

Odsłonięte szyjki zębowe

W wyniku recesji dziąseł następuje odsłonięcie szczególnie wrażliwych korzeni zębów. Stają się one narażone na działanie czynników zewnętrznych. Spożywanie gorących lub zimnych napojów, oddychanie zimnym powietrzem czy zwykłe szczotkowanie zębów powoduje dotkliwy ból w obrębie jamy ustnej.

Ból i szczególna wrażliwość odsłoniętych zębów spowodowane są silnym unerwieniem szyjek zębowych. Kanaliki zębinowe wypełnione są płynem, który jest powodem odczuwanego bólu. Cofające się dziąsła skutkują wystawieniem zębów na uszkodzenia mechaniczne. Szczególnie w obrębie połączenia szkliwa i zębiny.

Co powoduje cofające się dziąsła

O recesji dziąseł często mówi się, że jest to schorzenie wieloczynnikowe. Trudno określić jeden decydujący powód, przez który następuje recesja i dolegliwości przyzębia. Najczęściej jest to połączenie czynników wrodzonych i tych nabytych.

Cofające się dziąsła mogą być efektem niewłaściwego ułożenia zębów, wrastania ich w siebie, krzywego zgryzu i niewłaściwej ilości kości w przedsionku jamy ustnej. Recesja jest często skutkiem mechanicznego uszkodzenia zębów. Niektóre choroby dziąseł czy uszkodzenia błony śluzowej mogą być również istotnym czynnikiem. Zdarza się, że pacjenci mają od urodzenia cienki biotyp przyzębia. Delikatne, podatne na uszkodzenia dziąsła mogę wywoływać recesje.

Pamiętaj o higienie jamy ustnej

Stosowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej to najlepszy sposób na zapobiegnięcie recesji dziąseł. Cofające się dziąsła są często wynikiem niewłaściwego szczotkowania zębów i uszkadzania przyzębia. Dziąsło zbyt mocno szorowane, przy użyciu twardej szczoteczki, uszkadza się, wywołując odsłonięte korzenie zębów. Czynnikiem rozwijania się recesji dziąseł jest występowanie kamienia nazębnego. Powoduje on stan zapalny i degradacje dziąsłowe. Płytki i kamień nazębny warto leczyć jak najszybciej, aby podtrzymać dobrostan dziąseł.

Regularnie odwiedzany dentysta będzie w stanie powiedzieć nam czy zaczyna tworzyć się kamień, a także czy dziąsła nie są zbyt uszkodzone przez szczotkowanie. Przeprowadzany dwa razy w roku skaling i częste nitkowanie zębów, również znacząco wpłyną na poprawienie stanu dziąseł i usunięcie kamienia nazębnego.

Odsłonięte szyjki zębowe leczenie

Usuwanie kamienia nazębnego u pacjenta

W przypadku recesji dziąseł nie można liczyć na to, że wszystko samo wróci do normy. Dziąsła nie regenerują się samoistnie. Jedynym wyjątkiem są dzieci, u których w wyniku leczenia ortodontycznego dziąsła mogą się przesunąć i wypełnić puste przestrzenie między zębami.

Cofające się dziąsła powinien jak najszybciej obejrzeć dentysta. Szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia jest w stanie poprawić ich stan i zapobiec dalszej recesji. Istnieją zabiegi z zakresu chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej, które polegają np. na naciągnięciu dziąsła na odsłonięte szyjki zębowe. Niekiedy możliwy jest także zabieg przeszczepu tkanki dziąsła. Niekiedy stosuje się również zabiegi plastyki jamy ustnej. Ubytki w dziąsłach bywają leczone przy pomocy wstrzykiwania kwasu hialuronowego.

Przeszczep przy recesji dziąseł

Zastanawiając się nad tym jak przeprowadzić leczenie dziąseł wobec problemu ich recesji, warto rozważyć zabieg przeszczepu. Przeprowadzony przez lekarza przeszczep tkanek z podniebienia może się okazać bardzo dobrym, aczkolwiek dosyć kosztownym sposobem poradzenia sobie z problemem. Sposoby chirurgii dziąsłowej dają możliwość bardzo estetycznego i trwałego naprawienia problemów dziąsłowych, dlatego wielu pacjentów decyduje się na to rozwiązanie.

Odsłonięte szyjki zębowe wypełnienie

Cofające się dziąsła mogą prowadzić do powstawania ubytków przyszyjkowych. Odsłonięty zostaje cement korzeniowy, który staje się podatny na uszkodzenia. Cement nie jest przystosowany do kontaktu ze środowiskiem jamy ustnej. Naraża go to na wypłukiwanie i powstawanie ubytków klinowych.

Sposobem leczenia problemu ubytków jest wypełnianie kompozytowe. Ten niezbyt kosztowny zabieg pozwala wypełnić ubytek i przywrócić wygląd zęba do poprzedniego stanu. Dobrze przeprowadzone wypełnienie jest niewidoczne, a jego kolor jest identyczny do koloru zęba. W wyniku wypełnienia wydłużeniu ulega korona zęba, przez co może się wydawać optycznie większy.

Reklama

Odsłonięte szyjki zębowe domowe sposoby

W przypadku, gdy nasze zęby mają odsłonięte szyjki, istnieją pewne sposoby, żeby zminimalizować wynikający z tego ból. Należy przede wszystkim ograniczyć spożywanie bardzo zimnych i gorących napojów. Ekstremalne zmiany temperatur to czynniki wywołujące podrażnienie odsłoniętych korzeni zębów.

W tym celu warto stosować płyny do płukania, które będą w stanie dotrzeć do odległych części tkanki dziąseł. Płyny wzmocnią także szkliwo zębów i zabezpieczą je przed czynnikami zewnętrznymi, oraz usuną zbędne bakterie. Jeżeli mamy cofające się dziąsła należy ograniczyć spożywanie cytrusów, napojów gazowanych, słodyczy i innych produktów wpływających na wzrost kwasowości śliny.

Pasta na odsłonięte szyjki zębowe

Przy zapobieganiu recesji dziąseł stosuje się odpowiednie pasty do zębów

Wielu chorób zębów i dziąseł można uniknąć przez stosowanie właściwej higieny. W przypadku gdy dręczy nas recesja dziąseł, bardzo ważne jest stosowanie pasty o niskiej ścieralności. Wskaźnik ścieralności pasty powinien być na poziomie około 30 RDA. Delikatna pasta nie będzie podrażniać szyjek, a tkanki dziąseł nie będą się dodatkowo uszkadzać, co powinno zahamować dalsze recesje. Zęby zyskują jeżeli stosujemy pastę fluorową. Związki fluoru wzmacniają szkliwo i zasklepiają kanaliki zębowe. Odpowiednie szczotkowanie, delikatne, kolistymi ruchami, przeprowadzane z użyciem właściwie dobranej pasty ograniczy choroby dziąseł. Problemem wielu pacjentów są uszkodzenia i stany zapalne, będące skutkiem złej pielęgnacji.

Żele na odsłonięte szyjki zębowe

Zanim jeszcze podejmiemy leczenie odsłoniętych szyjek zębowych, możemy się zmagać z bólem wywołanym przez nadwrażliwość. Dobrym sposobem na doraźne problemy z dziąsłami będzie użycie specjalnych żeli. Preparaty na bazie potasu i fluoru zapewniają ulgę w przypadku gdy zęby cierpią z powodu odsłoniętych kanalików.

W celu zastosowania preparatu wystarczy posmarować nim dziąsło w bolącym miejscu. Po nałożeniu żela należy powstrzymać się przed spożywaniem jedzenia i napojów przez co najmniej pół godziny.

Cofające się dziąsła skonsultuj z lekarzem

Ból i nadwrażliwość zębów powinny od razu zwrócić twoją uwagę i zachęcić cię do wizyty w gabinecie stomatologicznym u dentysty. Nieleczona recesja dziąseł będzie tylko postępować, a związane z nią problemy staną się coraz dotkliwsze.

Wszystkie zmiany w obrębie jamy ustnej trzeba leczyć jak najszybciej. Inaczej mogą ci grozić takie sytuacje jak zapalenie przyzębia, czy dalsza degradacja dziąseł. Zwracaj uwagę na przyczyny recesji, które może powodować niewłaściwa higiena. Szczotkuj zęby delikatnie, żeby nie doprowadzać do uszkadzania dziąsła. Zapytaj stomatologa o najlepsze pasty i techniki szczotkowania, żeby zapobiegać problemom i mieć gwarancję pięknego uśmiechu.