Herbata z lipy w ciąży

Herbata to najpopularniejszy napój pijany na całym świecie. Istnieje setki jej gatunków od herbaty czarnej po zieloną, czerwoną, białą czy herbaty ziołowe. Niektórzy nie wyobrażają sobie dnia bez choćby jednej filiżanki herbaty, jednak będąc w błogosławionym stanie, z pewnością zastanawiasz się, czy picie herbaty jest dla ciebie i dziecka bezpieczne. Wiele kobiet ciężarnych ostrożnie unika kofeiny, alkoholu, nikotyny i niepotrzebnych leków, jednak herbatki ziołowe w większości są bezpieczne dla kobiet ciężarnych. Herbata ziołowa może być tak samo skuteczna jak leki na receptę, a jest wykonana z naturalnych, bezpiecznych składników.

Reklama

Herbata ziołowa nie zawiera w swoim składzie kofeiny, dlatego jest rekomendowana kobietom w ciąży. Dlatego warto poznać bliżej jakie właściwości mają poszczególne herbaty ziołowe. W artykule omówimy właściwości herbaty lipowej. Herbatę z lipy robi się z lipy drobnolistnej. Jest to drzewo z rodzaju Tilia. Rosną one w umiarkowanych strefach Europy, Ameryki Północnej, Azji. W Polsce można ją licznie spotkać w parkach, lasach, a także rosnącą przy blokowiskach. Herbatę z lipy stosowano setki lat temu w lecznictwie naturalnym. Była głównie stosowana do regulowania ciśnienia krwi, łagodzeniu stresu, oczyszczaniu dróg oddechowych, czy poprawy trawienia. W celu uzyskania naparu kwiat lipy, liście i kora są moczone i gotowane. Poszczególne składniki używane były do leczenia różnych schorzeń.

Napar z lipy a ciąża

Kobieta w ciąży przygotowuje herbatę z kwiatu lipy

Kobiety ciężarne mogą odczuwać wiele dolegliwości zdrowotnych, takich jak wahania nastroju, problemy z ciśnieniem krwi, obrzęk nóg. W związku z tym, że większość leków nie jest zalecana w ciąży, warto znać ziołową alternatywę. Doskonałymi cechami może poszczycić się napar z lipy. Właściwości jej wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Lipa zawiera wiele cennych składników roślinnych, na przykład flawonoidy, związki śluzowe, kwasy organiczne, sole mineralne, fitosterole. W związku z tym wykazuje pozytywny wpływ zdrowotny na nasz organizm. Poniżej znajdziesz najważniejsze właściwości wynikające z picia naparu i herbaty z kwiatów lipy.

Herbata z kwiatu lipy – właściwości:

Lipa ma działanie uspokajające

Chwile przy filiżance gorącego napoju mogą być relaksujące. Jednak picie herbaty lipowej wykracza poza samą przyjemność. Wiele badań wykazało, że herbata z lipy ma działanie uspokajające, łagodzi lęk, stres i niepokój. Kolejne badania potwierdziły, że wyciąg z lipy ma zbliżone funkcje jak kwas gaba-aminomasłowy (GABA). Jest to substancja chemiczna w mózgu, która blokuje aktywność w układzie nerwowym.  Kobiety ciężarne często doznają wahań nastroju, dlatego herbata z lipy bezpiecznie złagodzi napięcie nerwowe. Kwiaty lipy poprzez działanie relaksujące zmniejsza napięcie mięśni gładkich, co powoduje, że czujemy się bardziej zrelaksowani.

Herbata z lipy zmniejsza stany zapalne

Przeciwutleniacze są związkami, które zapobiegają stany zapalne. Kwiaty lipy są dobrym źródłem flawonoidów, które są rodzajem przeciwutleniaczy. Licznie występują w kwiatach lipy. Innymi przeciwutleniaczami są tilirozyd i kemferol (znajdziemy je w pąkach lipy). Przewlekłe zapalenie może prowadzić do raka lub cukrzycy ciężarnych.

Reklama

Herbata z lipy ma działanie przeciwbólowe

Z bólem boryka się miliony osób na całym świecie. Przeciwutleniacze znajdujące się w herbacie lipowej mogą minimalizować ból, co zostało potwierdzone badaniami. Ilość tych związków w herbacie lipowej różni się w zależności od marki i proporcji pęków, liści i kory w mieszance. Zażywanie leków przeciwbólowych przez kobiety ciężarne nie jest zalecane, dlatego w stanach łagodnego bólu należy pić herbatę z lipy. Łagodzi ona ból gardła, ból głowy. Gardło można również płukać naparem z lipy. Właściwości tej rośliny pomogą zmniejszyć ból oraz stan zapalny gardła.

Kwiat lipa wykazuje właściwości moczopędne

Może mieć działanie moczopędne i napotne. Diuretyk jest związkiem, który pobudza organizm do usuwania większej ilości płynów, podczaspodczas gdy działanie napotne ma na celu minimalizowanie stanu gorączkowego. Ucisk rosnącego dziecka na pęcherz powoduje, że kobieta ciężarna częściej biega do łazienki, dlatego ze względu na działanie moczopędne herbaty z lipy, nie powinny jej pić w nadmiernych ilościach.

Herbata z lipy reguluje ciśnienie

Kwiat lipy należy zalać wrzątkiem w celu przygotowania herbaty lipowej

Kwiaty lipy zawierają składniki, takie jak tylirozyd, rutozyd i kwas chlorogenowy, które obniżają ciśnienie krwi. Tylirozyd ma pożyteczne oddziaływanie na kanały wapniowe znajdujące się w sercu. W związku z tym przyczynia się do spadku ciśnienia skurczowego krwi.

Herbatka z lipy pomaga zasnąć

Kobiety ciężarna mogą miewać problemy ze snem, dlatego warto w takich sytuacjach wypić filiżankę herbaty z lipy drobnolistnej. Dobry sen jest bardzo korzystny dla zdrowia, a brak snu może powodować różne dolegliwości zdrowotne. Herbata lipowa była używana jako środek ułatwiający sen w medycynie naturalnej. Zawarte w niej związki, mają działanie wyciszające organizm, co przyczynia się do łatwiejszego zasypiania.

Dobrze wpływa na układ pokarmowy

Jak wszystkie gorące herbaty, herbata lipowa rozgrzewa i nawadnia. Mają one dobry wpływ na przewód pokarmowy, poprzez działaniu wody na lepsze przesuwanie się pokarmów w jelitach. Medycyna ludowa zachęca do stosowania napoju lipowego w okresach dolegliwości żołądkowych. Herbatka z lipy wspomaga również procesy trawienia. Dzięki zawartości śluzów i garbników pobudza wydzielanie soków żołądkowych oraz ułatwia przepływ żółci do dwunastnicy.

Reklama

Napar z lipy korzystnie działa na układ oddechowy

Lipa ma właściwości lecznicze wpływające na błony śluzowe dróg oddechowych. Dzięki temu drogi oddechowe zostają odpowiednio nawilżone. Pozwala to na pozbycie się kaszlu, chrypy. Za pomocą tych właściwości, działanie lipy również sprzyja łagodzeniu objawów zapalenia oskrzeli.

Herbata z lipy w ciąży

Herbata z lipy w szklanym czajniczku

Herbata z lipy jest dobrze tolerowana przez kobiety ciężarne. Jednak zawsze należy pamiętać, aby skonsultować się z lekarzem przed stosowaniem środków ziołowych podczas ciąży. Należy przede wszystkim ściśle stosować się do wskazówek lekarza i nie przekraczać zalecanych dawek, gdyż ich przekroczenie może powodować poważne skutki uboczne. Przekroczenie zalecanych dawek może wywołać skutki uboczne. Kobiety w ciężarne powinny szczególnie zwracać na to uwagę, aby zachować bezpieczeństwo swoje i dziecka. Jakie więc mogą wystąpić skutki uboczne picia naparu z lipy?  Przede wszystkim kwiat lipy ma właściwości napotne, a to z kolei zwiększa ukrwienie skóry. Może to stanowić ryzyko dla kobiet w błogosławionym stanie, ponieważ istnieje ryzyko odpływu krwi z łożyska, a to może skutkować niedotlenieniem dziecka.  Należy również uważać z piciem naparu z lipy, jeżeli mamy problemy z sercem, ponieważ związki zawarte w lipie mogą je pogłębić.

Herbata z lipy podczas ciąży

Herbata z lipy ma wiele korzyści zdrowotnych i może być stosowana przez kobiety ciężarne w umiarkowanych ilościach. Wywiera korzystne działanie lecznicze, ponieważ ma wiele cennych właściwości. Jest doskonałym zamiennikiem leków, których ciężarne powinny unikać. Korzystnie wpływa na działanie układu oddechowego, układu pokarmowego, zmniejsza stany zapalne i łagodzi bóle. Pomaga w zwalczaniu bólu gardła czy głowy. Napar przygotujemy z suszonych kwiatów lipowych, które możemy kupić w sklepach zielarskich. Gotowe herbatki z lipy kupimy również w każdej aptece, czy sklepie spożywczym. Ich dostępność sprawia, że łatwo możemy je dodać do diety.  Ważne jest, aby nie wykraczać poza zalecane dawki lipy w ciąży, ponieważ może to powodować skutki uboczne. Niektóre z nich, takie jak na przykład odpływ krwi z łożyska może zagrażać życiu dziecku. Dlatego ważne jest, aby przed stosowaniem produktów lipowych konsultować to z ginekologiem.