Owies, który znamy dzisiaj, był uprawiany na całym świecie od dwóch tysięcy lat i ma swoje korzenie w dzikim czerwonym owsie pochodzącym z Azji. Odgrywał ważną rolę handlową i był podstawą żywienia w wielu krajach europejskich. Można z niego zrobić wiele ciekawych dań, np. owsiankę, mleko owsiane czy ciasteczka owsiane, które wykorzystuje się do przygotowania np. domowych ciastek proteinowych.
ReklamaWłaściwości owsa
Owies to bardzo wartościowe pod względem odżywczym ziarno. Zawiera beta-glukan, który korzystnie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Dzięki zawartości błonnika pokarmowego owies i płatki owsiane pomagają regulować poziom cukru we krwi, co znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
Oprócz tego owies jest bogaty w biotynę, która jest ważna dla wzrostu komórek oraz metabolizmu tłuszczów i aminokwasów.
Czym jest mleko owsiane
Mleko owsiane idealnie zastępuje mleko krowie. Może być spożywane przez osoby z nietolerancją laktozy. Dobrze sprawdza się w gotowaniu i pieczeniu, a także świetnie smakuje.
Mleko owsiane to pyszne mleko roślinne, które z łatwością przygotujesz w domu, dlatego poniżej znajdziesz prosty przepis, jak przygotować własne mleko owsiane.
Wartości odżywcze mleka owsianego
Mleko owsiane to bogate źródło błonnika, aminokwasów, witamin i minerałów. Węglowodany z owsa są powoli trawione, co zapewnia stałe źródło energii, bez nagłych zmian poziomu cukru we krwi. Owies sprawia, że jest to mleko gęste, dzięki czemu jest doskonałym zamiennikiem do robienia różnych ciast.
Oprócz mleka dla alergików owies świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry w przypadku atopowego zapalenia skóry. Owies naturalnie zawiera gluten, dlatego przy zakupie mleka w sklepach należy zachować ostrożność.
Z kolei w domu, jeśli używasz bezglutenowych płatków owsianych, możesz samodzielnie przygotować mleko owsiane, które będzie odpowiednie również dla alergików.
Wśród minerałów zawartych w mleku owsianym znajdują się mangan, selen, fosfor, miedź, magnez, chrom i cynk. Fosfor, magnez i cynk przyczyniają się do zdrowia kości i zębów. Owies jest dobrym źródłem białka, a w porównaniu do innych zbóż zawiera więcej białka i mniej węglowodanów.
Czy mleko owsiane jest zdrowe
Mleko owsiane ma wiele zalet i korzystnie wpływa na wiele aspektów naszego zdrowia. Oto niektóre z nich:
- Korzystnie wpływa na włosy, paznokcie i stan kości i zębów;
- dzięki wysokiej zawartości wapnia pomaga obniżyć poziom cholesterolu;
- wspomaga pracę serca i żołądka, normalizuje i przyśpiesza przemianę materii, łagodzi obrzęki i ułatwia mądre odchudzanie;
- pomaga złagodzić stres i zmęczenie;
- normalizuje sen;
- minimalizuje wystąpienie cukrzycy, ponieważ utrzymuje prawidłowy poziom cukru we krwi.
Jak zrobić domowe mleko owsiane
Wykonanie mleka z owsa jest naprawdę proste. Dzięki temu przepisowi uzyskasz pyszne, kremowe i gęste mleko owsiane w zaledwie 5 minut z zaledwie 4 składnikami.
Aby zrobić mleko owsiane potrzeba tylko kilku i bardzo tanich składników: płatki owsiane, kilka daktyli, szczypta soli i woda.
Płatki z owsa są łatwe do zmiksowania, dlatego z pewnością blender wysokoobrotowy będzie odpowiednim przyrządem, aby uzyskać idealnie gładkie owsiane mleko roślinne.
Jakie wybrać płatki do domowego mleka owsianego
Płatki owsiane powinny być dobrej jakości, które są większego rozmiaru. W przypadku drobnych płatków owsianych mleko staje się nieco śliskie, ponieważ są one już zbyt mocno przetworzone.
Jak zrobić bezglutenowe płatki owsiane
Bezglutenowe płatki owsiane kupimy w każdym sklepie ze zdrową żywnością, a także w większych sklepach spożywczych.
Naturalnie owies nie posiada glutenu, jednak po kontakcie z innymi zbożami może być nim zanieczyszczony, dlatego osoby nietolerujące glutenu powinny wybierać płatki bezglutenowe.
Mleko owsiane przepis
Składniki potrzebne na domowe mleko owsiane:
- 1 szklanka płatków owsianych;
- 4 szklanki wody;
- garść daktyli;
- szczypta soli.
Mamy już składniki, a więc zabieramy się za przygotowania mleka.
Jak zrobić mleko owsiane?
- Umieść płatki owsiane, daktyle i sól w blenderze.
- Dodaj wodę.
- Miksuj, aż nie będzie kawałków, a mleko owsiane będzie gładkie (około minuty). Nie mieszaj zbyt długo, ponieważ mleko stanie się lekko śliskie.
- Powstałe mleko przecedź do naczynia za pomocą sitka, aby oddzielić nierozdrobnione kawałki płatków owsianych.
- Przelej mleko do butelek i przechowuj go w lodówce.
Mleko owsiane z czym jeść
Napój owsiany jest dobrą alternatywą mleka krowiego i można go pić tak samo jak mleko krowie. Mleko owsiane można dodać do płatków śniadaniowych bez cukru, śniadaniowej granoli, ale także zjeść go z dodatkiem świeżych owoców.
Jak poprawić smak mleka owsianego
Aby urozmaicić mleko owsiane, możesz do niego dodać kakao, ekstrakt waniliowy, kilka kropel syropu klonowego, a także świeże owoce, np. jagody, maliny czy banany. Aby wzbogacić taki napój owsiany, możesz do niego dodać pyłek pszczeli, który dostarczy nam ogromną ilość witamin.
Jak przechowywać gotowe mleko owsiane
Mleko owsiane może się zepsuć, jak każde inne mleko. Należy je przechowywać w lodówce, przez okres maksymalnie 10 dni po otworzeniu. Jeśli mleko jest nieotwarte, można je przechowywać w chłodnym, suchym miejscu, np. w piwnicy przez 3 miesiące.
Jeśli zastanawiasz się, jakie mleko jest najlepsze, przeczytaj artykuł mleko naturalne czy pasteryzowane.
Rodzaje mleka roślinnego
Oprócz mleka owsianego istnieją inne mleka roślinne, które są świetną alternatywą dla krowiego mleka. Warto sięgnąć po: mleko kokosowe, mleko orkiszowe, mleko sojowe, mleko migdałowe czy pistacjowe.
Reklama