Wyprawa w góry wymaga od każdego uczestnika dokładnego zaplanowania i przygotowania. Poza odpowiednim sprzętem, ubiorem i akcesoriami takimi jak apteczka turystyczna, trzeba także pomyśleć o produktach spożywczych.
ReklamaCo jeść w górach, aby czuć się dobrze, zdrowo i komfortowo?
Przede wszystkim trzeba zauważyć, że wędrówka czy wspinaczka górska to dla organizmu bardzo intensywny wysiłek fizyczny – z reguły znacznie większy niż ten, którego doświadcza się na nizinach. Podstawą funkcjonowania w takich warunkach jest więc zbilansowana dieta, bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zdrowy styl życia wymaga dostosowanego do potrzeb organizmu jadłospisu, zawierającego białka, tłuszcze czy minerały w odpowiedniej dawce.
Węglowodany to paliwo dla organizmu!
Szczególnie istotnym elementem podczas wycieczek górskich są węglowodany. Ponieważ mogą one zapewnić nawet do 70-80 procent dziennego zapotrzebowania energetycznego, mówi się, że stanowią dla człowieka swego rodzaju paliwo. To właśnie dzięki cukrom ludzki organizm jest w stanie prawidłowo funkcjonować na płaszczyźnie fizycznej i psychicznej. Aby wykazywać przez długi czas aktywność ruchową i utrzymywać temperaturę ciała na odpowiednim poziomie niezbędne są węglowodany. Każda osoba, która wybiera się w góry, powinna więc zadbać o zdrową dietę, w której znajdować się będą produkty zapewniające energię. Przykładem są tu owoce, warzywa, rośliny strączkowe, makarony, kasze, płatki owsiane i kukurydziane, pieczywo. Nie należy unikać także słodkich przekąsek w postaci czekolady, ciastek owsianych czy batoników.
ReklamaŚniadanie to najważniejszy posiłek
Mówiąc o jedzeniu w górach, trzeba szczególnie podkreślić kwestię śniadań. Na co dzień sporo osób bagatelizuje ten posiłek, jednak w przypadku wypraw na szlak spożywanie pełnowartościowych produktów z samego rana jest absolutnie niezbędne. Śniadanie pełni bardzo istotną rolę – musi przecież zapewnić organizmowi siły i energię na kilka godzin ogromnego wysiłku.
Co jeść w górach na rozpoczęcie dnia?
Może to być tradycyjna jajecznica, przetwory mleczne, muesli, kanapki. Na pewno dobrym pomysłem będzie owsianka na mleku z owocami i miodem – w ten sposób organizm dostanie duży zastrzyk węglowodanów.
Do plecaka warto z kolei wrzucić kabanosy, batony zbożowe, kanapki, krakersy, orzechy czy owoce (np. jabłka, banany, gruszki). Nie można zapomnieć również o wodzie lub napoju izotonicznym. Długotrwały wysiłek w górach zabiera tyle energii, że ważny jest też pożywny obiad, pozwalający uzupełnić stracone zasoby i zregenerować siły. Warto jeszcze raz podkreślić, że w górach zapotrzebowanie energetyczne jest znacznie wyższe niż na co dzień. Nie można zatem bać się kalorycznych produktów czy potraw.
Artykuł został napisany przez Overmountain.