Leczenie kanałowe to często jedyny sposób na uratowanie zęba mocno zaatakowanego przez próchnicę. Usunięcie miazgi i wprowadzenie na jej miejsce wypełnienia pozwala uniknąć ekstrakcji. Ból po leczeniu kanałowym jest normalnym zjawiskiem, świadczącym o regenerowaniu się uszkodzonych tkanek. Ząb w pierwszych tygodniach po zabiegu staje się bardzo delikatny i wrażliwy na nacisk, dlatego konieczne jest zachowanie należytej ostrożności, żeby nie narazić go na uszkodzenie.
ReklamaJak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym?
W czasie leczenia kanałowego stomatolog usuwa miazgę zębową i wypełnia pustą przestrzeń substancją protetyczną. Dzięki temu można ocalić zewnętrzną część zęba przed usunięciem. Zabieg dość mocno narusza tkanki i dziąsła, dlatego przez pierwsze dni odczuwamy dolegliwości bólowe w obrębie miejsca, gdzie przeprowadzono endodoncję. Ból nasila się znacznie przy nagryzaniu nawet średnio twardych pokarmów, również picie gorących i zimnych napojów może sprawiać dyskomfort.
Pacjenci mają różną tolerancję na ból zęba po leczeniu kanałowym. Niektórzy w ogóle nie zwracają na to uwagi, inni przez pierwsze dni po zabiegu nie są w stanie normalnie funkcjonować. Niezbędne okazuje się znalezienie sposobu na ukojenie bólu. Można w tym celu przyjmować leki przeciwbólowe, albo zastosować domowe sposoby, które często okazują się być bardzo skuteczne.
Ile czasu boli ząb po założeniu lekarstwa?
Ból pojawia się również po założeniu tak zwanego lekarstwa, czyli tymczasowego opatrunku na ząb przygotowanego do leczenia kanałowego w czasie kolejnych wizyt. Stosuje się to rozwiązanie jeżeli zabieg jest na tyle skomplikowany, że nie można go wykonać w całości za jednym razem. Lekarstwo osłania oczyszczone wnętrze zęba, zanim umieści się w nim wypełnienie. Dyskomfort po zastosowaniu opatrunku może trwać przez kilka dni, zwykle nie dłużej niż tydzień.
Ból zęba po zatruciu — co pomaga?
Poważne zabiegi dentystyczne, takie jak leczenie kanałowe dość mocno naruszają tkanki i nerwy wewnątrz jamy ustnej. Dzięki znieczuleniu możemy bezboleśnie przetrwać wszystkie działania podejmowane przez stomatologa, niestety problemy pojawiają się już po skończonej wizycie. Regeneracja i gojenie się ran wymaga czasu, wiąże się z nieuniknionym bólem, który zwykle zmniejsza się z każdym kolejnym dniem.
Pacjenci często zastanawiają się jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym, szczególnie jeżeli jest on bardzo dotkliwy. Stosowanie leków przeciwbólowych jest najszybszym sposobem na zniwelowanie bólu. Bardzo często dostępne bez recepty tabletki są wystarczająco skuteczne na pokonanie bólu. Jeżeli zabieg był wyjątkowo inwazyjny i znacząco naruszył nerwy, konieczne może być przyjmowanie silniejszych środków, dostępnych wyłącznie na receptę.
Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć?
Oczyszczenie kanałów i usunięcie miazgi zębowej wiąże się z nieuniknionymi uszkodzeniami tkanek w jamie ustnej. Dlatego ból odczuwany w pierwszych dniach od zakończenia leczenia kanałowego jest standardowym zjawiskiem, które nie powinno wzbudzać powodów do obaw. Z czasem ból powinien się zmniejszać i wkrótce całkowicie zniknie.
Bywa niestety, że ból nie tylko nie znika, ale utrzymuje się i jest coraz mocniej odczuwalny. To może być oznaka wystąpienia stanu zapalnego. Jest wiele czynników, które mogą do tego doprowadzić, najczęściej powodem okazuje się niedokładne oczyszczenie kanałów zębowych. W takim przypadku leczenie kanałowe należy powtórzyć, naprawiając poprzednie błędy. Jeżeli po zabiegu czujesz ból utrzymujący się powyżej 3 tygodni, jest bardzo możliwe, że przyczyną jest właśnie stan zapalny.
ReklamaBól zęba po leczeniu kanałowym po kilku miesiącach
Zdarza się, że dolegliwości w następstwie leczenia kanałowego występują po długim czasie od zabiegu, bywa, że nawet po kilku latach. Stan zapalny pojawia się w niedokładnie oczyszczonych kanałach, powodując ból. Konieczna jest w takim przypadku jak najszybsza konsultacja z lekarzem stomatologiem. Wykonanie prześwietlenia RTG pozwoli ocenić stan kanałów i zdecydować o powtórzeniu zabiegu endodoncji.
Bywa, że ból jest reakcją uczuleniową na skład chemiczny wypełnienia, potrzebne może być zastąpienie go innym środkiem. Dolegliwości występujące po długim czasie od leczenia biorą się także z infekcji bakteryjnych rozwijających się w nieusuniętych resztkach miazgi zębowej, zalecane jest wówczas leczenie antybiotykiem.
Zatruty ząb boli przy nacisku
Za większość naszych problemów stomatologicznych odpowiada wynikająca z nieodpowiedniej higieny próchnica zębów. Leczenie kanałowe jest ostatnim ratunkiem na ocalenie mocno naruszonego zęba. Chociaż wypełnienie protetyczne zapewni mu wytrzymałość, to w pierwszych dniach po zabiegu ząb jest tkliwy i bardzo delikatny. Stanowczo unikaj gryzienia twardych potraw tuż po zakończeniu leczenia kanałowego, mogłoby to doprowadzić do uszkodzeń. Staraj się spożywać wyłącznie miękkie i płynne pokarmy.
Ból zęba po leczeniu kanałowym przy nacisku
Jeżeli masz taką możliwość, staraj się przeżuwać jedzenie drugą stroną zębów, tak żeby w jak najmniejszym stopniu angażować te świeżo wyleczone. Zachowuj ostrożność w czasie szczotkowania zębów i unikaj dotykania bolącego miejsca językiem. Tkanki i nerwy potrzebują czasu, żeby się zregenerować i uodpornić. Jeżeli mimo upływu kolejnych dni, zęby nadal są tkliwe i bolą w czasie gryzienia, udaj się na wizytę stomatologiczną, żeby ocenić czy leczenie przebiegło właściwie.
Co zrobić gdy odczuwamy tkliwość zęba po leczeniu kanałowym?
Dobrym sposobem na przyspieszenie regeneracji po zabiegu jest stosowanie płukanek z szałwii i rumianku. Zioła pozwalają uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym i przeciwdziałają powstawaniu stanu zapalnego. Przygotowanie płukanki jest niezwykle proste. Wystarczy zalać suszone liście szałwii wrzącą wodą. Po przestudzeniu naparu przepłukuj nim jamę ustną, to łagodny środek, który możesz stosować kilka razy dziennie.
ReklamaPamiętaj, ze najlepszym sposobem na uniknięcie konieczności leczenia kanałowego i wiążącego się z tym bólu, jest zapobieganie powstawaniu próchnicy, przez dbanie o właściwą higienę jamy ustnej. Regularne szczotkowanie uchroni przed ubytkami i występowaniem takich przypadłości jak odwapnienia na zębach. W przypadku odczuwania nawet niewielkiego bólu należy zgłosić się na wizytę dentystyczną, stomatolog od razu oceni stopień rozwoju próchnicy. Im szybciej podejmie się działanie, tym większa szansa na uniknięcie inwazyjnych zabiegów, takich jak leczenie kanałowe.