Pokrzywa zwyczajna czy może jednak niezwykła? Ta popularna roślina uznawana jest za chwast kojarzący się zwykle z bolesnym poparzeniem skóry. Tymczasem roślina ta zawiera szereg niezwykłych właściwości, z których warto skorzystać. Herbata z pokrzywy to sprawdzony sposób na anemię czy też wysoki cholesterol, pomaga również na odchudzanie. Poza tym obniża ona poziom cukru we krwi, co jest szczególnie istotne dla osób cierpiących na cukrzycę. Płukanka z pokrzywy ma także zbawienny wpływ na włosy. Jeżeli interesują cię zioła, a dokładniej właściwości pokrzywy to zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, żebyś przy pomocy pokrzywy mógł zadbać o swoje zdrowie.
ReklamaWartości odżywcze pokrzywy
Pokrzywa zwyczajna rośnie na pastwiskach, polanach i w pobliżu zabudowań, możemy ją też spotkać w lesie, na łące, a także we własnym ogrodzie. Jednak ze względu na tak liczne występowanie, wielu z nas traktuje ją jak popularny chwast. Tymczasem pokrzywa ma wiele cennych właściwości, które zawdzięcza zawartości cennych składników. Najwięcej walorów odżywczych zawierają młode liście pokrzywy z górnych pędów oraz rozgałęziony korzeń. Liście cenione są najbardziej ze względu na zawartość w nich:
- witamin – C, K, B2 i B6,
- barwników – chlorofilu,
- flawonoidów o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym,
- karotenoidów o działaniu przeciw utleniającym,
- kwasów organicznych,
- mikroelementów, a głównym z nich jest żelazo.
Korzeń pokrzywy bogaty jest w sterole, obniżające poziom “złego LDL” we krwi, lecytynę, krzemionkę i sole mineralne (głównie wapnia).
Pokrzywa właściwości lecznicze
Napój z pokrzywy poprawia przemianę materii, pobudza wytwarzanie enzymów trzustkowych. Także wpływa na produkcję czerwonych komórek, które odpowiadają za odpowiednią ilość tlenu we krwi i poprawia zdolność przenoszenia tlenu przez hemoglobinę. Substancje zawarte w naparze z pokrzywy wykazują szereg cennych właściwości leczniczych dla organizmu. Pokrzywa polecana jest przy schorzeniach:
- nerek (kamienie, piasek, kamica nerkowa),
- dróg moczowych i pęcherzyka żółciowego, zwłaszcza w stanach zapalnych,
- przerostu prostaty w początkowej fazie,
- artretyzmie,
- reumatyzmie i inne dolegliwościach reumatycznych,
- początkowej fazie cukrzycy, stanie przedcukrzycowym,
- anemii,
- obniża poziom cholesterolu
- awitaminozie,
- zaburzeniach krzepliwości krwi takich jak krwotoki i krwawienia głównie z nosa,
- hemoroidach wewnętrznych i zewnętrznych,
- problemach z przemianą materii,
- nieżytach żołądka i jelit,
- obrzękach i uczuciu „ciężkich nóg”,
- problemów skórnych jak: łojotok, trądzik.
Pokrzywa – działanie lecznicze
Sama pokrzywa, a dokładnie ziele pokrzywy wykazuje działanie: moczopędne, ściągające, rozkurczowe, przeciwbiegunkowe, przeciwkrwotoczne, przeciwcukrzycowe (obniża poziom cukru i poprawia pracę trzustki), wzmacniające, przeciwzapalne, przeciwanemiczne.
Pokrzywa zastosowanie, pokrzywa do picia
Pokrzywa wykazuje wiele właściwości leczniczych, jednak nie wyobrażamy sobie jedzenia jej na surowo. Z pomocą przychodzi nam rynek farmaceutyczny oferujący bogatą gamę produktów z pokrzywy między innymi napary, herbaty oraz gotowe soki zamknięte w szklanych butelkach, jak również tabletki i kapsułki. Jednym z takich produktów jest suplement diety “Pokrzywa Premium” w formie kapsułek produkowany przez firmę farmaceutyczną Olimp Labs.
Sok z pokrzywy
Sok z pokrzyw to doskonały środek wspomagający leczenie schorzeń układu moczowo-płciowego. Może być stosowany w różnego rodzaju infekcjach, przeroście prostaty, a także w stanach zapalnych pęcherza. Z uwagi na swoje działanie często bywa dodawany do terapii żurawiną w leczeniu zakażeń bakteryjnych pęcherza. Skuteczny jest też w leczeniu i zapobieganiu anemii (zwłaszcza u kobiet zagrożonych anemią ciążową). Sok stosowany jest też zewnętrznie na włosy i skórę, gdyż zapobiega wypadaniu włosów i łagodzi przebarwienia na skórze. Sok pokrzywowy zawiera dużą ilość witaminy: A, B2, C, E, K oraz flawonoidy, żelazo, magnez, wapń i krzem. Dzięki zawartości garbników ma on właściwości ściągające, a sterole roślinne pomagają w obniżaniu cholesterolu. Profilaktycznie może być też stosowany w chorobie wrzodowej dwunastnicy. Picie soku jest również pomocne przy chorobach wątroby, w reumatyzmie oraz osteoporozie. Wspomaga nasze zdrowie, proces odchudzania, jeśli towarzyszą mu odpowiednia dieta i ćwiczenia.
ReklamaSok pokrzywowy – interakcje
Skutki uboczne stosowania pokrzywy związane są zwykle z przyjmowaniem innych leków w czasie terapii. Nie powinno się stosować jej przy jednoczesnym przyjmowaniu leków moczopędnych. Z uwagi na jej naturalne działanie diuretyczne tego typu – może doprowadzić w skrajnych przypadkach do odwodnienia organizmu. Leki rozrzedzające krew, w połączeniu z sokiem pokrzywowym mogą powodować problemy z krzepliwością.
Sok pokrzywowy – przeciwwskazania
Warto wiedzieć, że takiego soku nie można spożywać więcej niż 10–20 ml na dobę (wyjątek zachodzi w przypadku leczenia anemii, gdzie dawka może sięgać nawet 30 ml). Przeciwwskazaniem do stosowania soku z pokrzywy są choroby narządów rodnych jak rak macicy, mięśniaki, torbiele oraz krwawienia z dróg rodnych. Nie można go także zażywać przy przewlekłych chorobach nerek. Nie jest zalecany też w przypadku zabiegów chirurgicznych oraz przy cukrzycy.
Herbata z pokrzywy, picie pokrzywy efekty
Herbata z pokrzywy znana jest już od starożytności, natomiast w średniowieczu herbatę z pokrzywy traktowano jako złoty środek przy wszelakich dolegliwościach. W dzisiejszych czasach z powodzeniem stosuje się napar z pokrzywy przy problemach alergicznych, infekcjach górnych dróg oddechowych, problemach z prostatą i w zapaleniach pęcherza. Lekarze uważają, że herbata z pokrzywy naturalnie oczyszcza organizm z toksyn. Herbatę stosuje się również przy zapaleniu stawów, zaburzeniach hormonalnych i anemii. Picie herbaty z pokrzywy przyspiesza metabolizm, co sprzyja odchudzaniu. Regularne spożywanie herbaty z pokrzywy bogatej w duże ilości witamin i minerałów w naparze, wzmacnia włosy i paznokcie. Herbata z pokrzywy zawiera witaminy z grupy B (wspomagające układ nerwowy) i witaminę K, jak również wapń, magnez, potas, krzem, żelazo.
Herbatki z ziół na obniżenie cholesterolu
- Herbatka ziołowa antycholesterolowa z liści pokrzywy, karczocha i łopianu większego
Do przygotowania tej herbaty potrzebne należy użyć suszone liście pokrzywy, liście karczocha zwyczajnego oraz liście łopianu większego po 25 g. Wsypujemy 2 łyżeczki mieszanki ziół na filiżankę, zalewamy gotującą się wodą, odstawiamy do zaparzenia na kilka minut, przecedzamy i wypijamy napar.
- Herbatka ziołowa antycholesterolowa z głogu, lipy, liści pokrzywy i serdecznika pospolitego
Jeżeli chcecie obniżyć poziom cholesterolu we krwi i przy okazji pozbyć się dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Warto pić mieszankę ziół w postaci naparu zawierającego jagody głogu, kwiat lipy, liście pokrzywy i ziele serdecznika pospolitego. Warto wypijać 500 ml naparu dziennie. Kwiaty lipy i ziele serdecznika działają relaksująco, a lipa dodatkowo obniża ilość cholesterolu we krwi. Liście pokrzywy wzmacniają organizm, szczególnie korzystnie działają na skład krwi. Mieszankę suszonych ziół, po płaskiej łyżeczce każdego z ziół (razem ok. 20 g) zalewamy 500 ml gotującej wody. Następnie całość odstawiamy do zaparzenia i przecedzamy. Możemy dla ułatwienia skorzystać z sitka, a herbatkę posłodzić miodem, stewią lub ksylitolem.
ReklamaPokrzywa na odchudzanie
Pokrzywa z racji na swoje właściwości usprawniające pracę układu pokarmowego i wspomagające trawienie, a także przyspieszające przemianę materii, znalazła zastosowanie jako ceniony środek wspomagający odchudzanie. Ogromną zaletą pokrzywy jest fakt, że jest ona w pełni naturalnym wspomagaczem odchudzania, dzięki temu może być stosowana przez wiele osób. Pijąc sok i napar z pokrzywy w efektywny sposób usprawniamy pracę układu pokarmowego, który często nie działa w prawidłowy sposób przez stosowanie nieodpowiednio dobranej diety. Pokrzywa przyspiesza metabolizm, a wolna przemiana materii jest najczęstszą przyczyną braku efektów odchudzania.