Zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego, czyli ostroga piętowa, to dolegliwość, która związana jest z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jednak bez zmartwień – istnieje wiele sposobów, aby jak najbardziej zminimalizować ból. Aczkolwiek już tutaj należy zaznaczyć, że na efekty będziemy musieli poczekać, gdyż są one widoczne dopiero po upływie pewnego czasu. Możemy także zdecydować się na domowe sposoby leczenia ostrogi piętowej ziołami – to zdecydowanie szybszy sposób umożliwiający powrót do normalności.
ReklamaCo to jest ostroga?
Ostroga piętowa to nic innego jak zapalenie rozcięgna podeszwowego, które powoduje jego wydłużenie i koślawość. Rozcięgno podeszwowe tonic innego jak pasmo tkanki łącznej przebiegającej od guza kości piętowej, aż do nasady palców. Jego zadaniem jest zapewnienie stopie właściwej sprężystości. Ostroga piętowa występuje w konsekwencji zmian zwyrodnieniowych, powodując pojawienie się na guzie piętowym narośli kostnej. Następnie narośl kostna pięty podrażnia rozcięgno, czego skutkiem jest właśnie stan zapalny i ból pięty.
Jak wygląda ostroga piętowa?
Aby stwierdzić ostrogi piętowe, najczęściej niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG. Mimo że dobry lekarz ortopeda powinien bez problemu rozpoznać ostrogi piętowe bez takiego badania, to jednak stanowi ono podstawę do postawienia diagnozy. Na zdjęciu RTG można zauważyć narośl kostną mającą charakterystyczny ostry i haczykowaty kształt. Występuje ona pod piętą, dlatego mówi się na nią ostroga piętowa dolna. Jeśli mamy podejrzenie, że możemy zmagać się z problemem ostrogi piętowej, to nie ma co czekać – powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, który najprawdopodobniej przeprowadzi badanie palpacyjne i skieruje nas na prześwietlenie RTG.
Jak leczyć ostrogi ziołami?
Możemy również zdecydować się na zioła, aby wyleczyć ostrogi. Pięty także wymagają naszej uwagi — zwłaszcza w przypadku ostróg piętowych. Warto sięgnąć po liść laurowy, który ma właściwości przeciwzapalne. Taka kuracja opiera się na spożywaniu przez trzy dni naparu z liści laurowych. W pierwszym dniu kuracji należy ugotować jedno opakowanie liści laurowych w 1,5 szklanki wody przez mniej więcej 5 minut, a następnie to wypić. To samo powtarzamy drugiego i trzecia dnia. Kolejny krok to 3 tygodniowa przerwa — po jej upływie należy powtórzyć kurację, następnie znów 3 tygodnie przerwy i powtórzenie kuracji. Leczenie ostrogi piętowej poprzez tę kurację należy wykonać trzy razy, aby zauważyć efekt — jednak nie zapominajmy o przerwach.
Do leczenia ostrogi piętowej, możemy również sięgnąć po kurkumę, imbir, cynamon i pieprz cayenne. Należy tutaj zaznaczyć, że każde z tych ziół i przypraw ma działanie przeciwzapalne. Zdaniem specjalistów najlepiej przyjmować mniej więcej 0,5 grama dziennie kurkumy wraz ze startym imbirem (3 razy na dobę). Do tej mieszanki możemy dodać cynamon cejloński i pieprz cayenne.
Innym ziołem, który warto wybrać na stan zapalny, aby wyleczyć stopę, jest bez ogrodowy. Ten rodzaj kuracji opiera się na przygotowaniu nalewki z kwiatów bzu ogrodowego. Kwiaty należy zalać wódką w stosunku 1:10, a następnie odstawić na mniej więcej 10 dni w dokładnie zamkniętym słoiku. Ostatni krok to ich odcedzenie. Nalewkę z bzu ogrodowego powinniśmy pić nawet 3 razy dziennie po 30-50 kropel wraz z małą ilością wody.
Jakie zioła warto jeszcze zastosować, aby wyleczyć ostrogi piętowe? Pomagają również skrzyp polny, gwiazdnica pospolita, czy liść łopianu.
ReklamaOstroga piętowa leczenie domowe
Możemy spróbować wyleczyć ostrogi piętowe domowymi sposobami. Aczkolwiek warto tutaj zaznaczyć, że czasem niestety niezbędne są inne sposoby leczenia, gdyż leczenie domowe nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Najważniejsze jest to, aby zadbać o prawidłową wagę. Nie mniej ważne jest odpowiednie obuwie. Osoby mające ostrogi na piętach powinny zrezygnować z butów na wysokim obcasie. Z przeprowadzonych badań wynika, że na ostrogi piętowe znacznie częściej cierpią kobiety niż mężczyźni – wynika to m.in. z rodzaju butów, jakie wszystkie kobiety uwielbiają. Mimo że buty na obcasie prezentują się niesamowicie, to jednak należy pamiętać, że to bardzo one powodują bolące pięty.
Domowe sposoby na ostrogi obejmują również regularną aktywność fizyczną. Jednak zanim przystąpimy do ćwiczeń, to zadbajmy o to, aby nasze stopy były odpowiednio rozgrzane. Jeśli tak nie będzie, to istnieje duże ryzyko, że nasze stopy będą cierpieć, czego konsekwencją będą bolące pięty. Leczenie ostrogi piętowej polega również na noszeniu odpowiedniej wkładki pod pięty do butów.
Okłady i kompresy na ostrogi piętowe
Ostroga w pięcie to dolegliwość, która powoduje duży ból stóp. Jednak bez obaw — istnieją proste i skuteczne sposoby, dzięki którym możemy pozbyć się dolegliwości i zmniejszyć bólu. W przypadku, gdy nasze stopy są obrzęknięte, możemy sięgnąć po zimny okład z lodem, który ukoi ból stóp. Jest to zdecydowanie najprostszy sposób leczenia bólu, który powodują stany zapalne. Aby przygotować chłodzący kompres, potrzebujemy jedynie termofor lub zmrożoną butelkę czy puszkę. Następnie trzeba go przyłożyć do bolesnego miejsca na około 10 minut. Skutecznym sposobem jest także ocet na ostrogi piętowe czy oliwa z oliwek. Wystarczy, że połączymy oliwę z oliwek (2 łyżki) z olejkiem z goździków. Po połączeniu tych składników trzeba je zagrzać w kuchence mikrofalowej, a następnie taką mieszaninę wmasować w piętę. Te zaledwie kilka minut pozwoli nam uwolnić się od bólu stopy — gwarantujemy!
ReklamaLecznicze kąpiele na ból pięt
Popularnym sposobem na ostrogi piętowe jest także kąpiel z soli i sody. Do jej stworzenia będziemy potrzebować mniej więcej 3-4 łyżki soli oraz sody. Później powinniśmy zamoczyć stopy i pozostawić je na tak długo, aż woda ostygnie. Po wykonanym zabiegu wystarczy dobrze osuszyć stopy i zastosować krem do rąk. Jest to przyjemny sposób leczenia ostróg piętowych.
Sposoby leczenia ostrogi piętowej to przede wszystkim umiarkowaną aktywność fizyczną. Nie możemy o niej zapominać — pomimo dolegliwości bólowych, które są związane z ostrogami piętowymi. Jednak trzeba tutaj zaznaczyć, że nie możemy również doprowadzać do zakwasów mięśni — wystarczy 30 minut energicznego spaceru.
Leczenie ostrogi piętowej ziołami
Istnieje wiele sposobów, aby wyleczyć ostrogę piętową. Możemy zdecydować się na leczenie ziołami takimi jak liść laurowy, kurkuma, imbir, czy bez ogrodowy. Aby uzyskać odpowiedni efekt, są również inne sposoby na ostrogi piętowe. Domowe sposoby skuteczne w leczeniu ostróg obejmują stosowanie leków zawierających ibuprofen, czy specjalną maść na ostrogi piętowe. Trzeba też podkreślić, że niektórzy decydują się na leczenie za pomocą zastrzyków ze steroidami. Trzeba jednak wiedzieć, że nie powinniśmy ich stosować na własną rękę — jedynie po konsultacji z odpowiednim lekarzem. Jeśli natomiast chcemy jak najszybciej zminimalizować dolegliwości bólowe, to powinniśmy zdecydować się na specjalne wkładki do stóp, za pomocą na pewno odczujemy ulgę.
ReklamaW przypadku bardzo uciążliwych dolegliwości powinniśmy zdecydować się na ortezę na noc. Trzeba jednak tutaj zaznaczyć, że jest dużo innych sposobów, aby wyleczyć piętę, a na ten konkretny decydują się jedynie te osoby, którym ból bardzo doskwiera, co wynika z tego, że nie jest to najwygodniejsza forma leczenia.
Na ostrogę piętową najczęściej cierpią osoby, które zmagają się z otyłością. W takim przypadku najlepszą metodą leczenia będzie zrzucenie nadprogramowych kilogramów — w tym celu trzeba regularnie wykonywać ćwiczenia oraz stosować dietę. Jednak nie spodziewajmy się, że efekty będą widoczne po kilkudniowy treningu. Ćwiczenia trzeba wykonywać codziennie przez dłuższy czas, aby zauważyć właściwą różnicę.