Czy leczenie kanałowe boli

Ból zęba jest dolegliwością utrudniającą normalne funkcjonowanie. Zapalenie miazgi zęba może wiązać się z koniecznością usunięcia zęba. Istnieją metody, które pozwalają na uratowanie zęba. Leczenie kanałowe, zwane tez endodontycznym, kojarzone jest zwykle z nieprzyjemną wizytą u dentysty. W tym artykule dowiesz się: czy konieczność leczenia endodontycznego musi wiązać się z bólem? Na czym polega leczenie kanałowe zębów? Czy leczenie kanałowe zęba boli i należy się go obawiać?

Reklama

Ból zęba – przyczyny

Kobieta trzyma się za prawy policzek z powodu silnego bólu zęba, który wymaga leczenia kanałowego.

Przyczyn dolegliwości bólowych związanych z zębami może być wiele. Intensywny ból zęba, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, powinien być sygnałem alarmowym dla pacjenta. Najczęściej bolesne problemy są wynikiem uszkodzenia szkliwa lub występującą próchnicą powodującą stan zapalny. Pierwszym objawem jest pojawiająca się nadwrażliwość na ciepły i zimny pokarm. Odsłonięta szyjka zęba staje się wrażliwa i jest przyczyną bólu jamy ustnej. W przypadku wystąpienia zmiany w obrębie dziąseł i szyjki zęba warto udać się do lekarza. Wielu pacjentów może uniknąć kosztownego i bolesnego leczenia zgłaszając się odpowiednio wcześnie na kontrolę w gabinecie dentystycznym.

Zapalenie miazgi zęba

Miazga pełni bardzo ważne role. Przede wszystkim jest wypełnieniem komory i kanałów korzeniowych, natomiast jej zewnętrzna warstwa wytwarza zębinę. Miazga zębowa jest bardzo unerwiona, co wpływa na to, że jest bardzo wrażliwa na bodźce. Jest najwrażliwszą tkanką, która wypełnia jamę ustną. Zapalenie miazgi u pacjenta jest zazwyczaj wynikiem rozwoju bakterii, które dostają się do kanałów zębowych poprzez ubytki wywołane próchnicą.

Objawami, które towarzyszą rozwijaniu się infekcji, są m in:

  • ból, który jest zależny od obecności czynnika drażniącego,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie wokół zęba.
Zdjęcie przedstawiające 4 rodzaje zębów: zdrowy, z małym ubytkiem, ząb z dużym ubytkiem oraz ząb wymagający lecznica kanałowego

Przy zapaleniu występuje ostry ból, który może mieć charakter pulsujący lub tępy, może nie znikać nawet pod wpływem przyjęcia środka przeciwbólowego. Pacjenci czują nasilający się ból w pozycji leżącej lub przy nagłej zmianie pozycji. W przypadku obumierania zęba zwykle odczuwa się samoistny, przewlekły i nieprzemijający ból. Zainfekowane zęby wymagają pomocy stomatologa. Wykrycie zapalenia tkanki we wczesnej fazie pozwala na leczenie zęba w sposób mniej inwazyjny i może zapobiec jego usunięciu. Jedynym sposobem na wypełnienie ubytku wywołanego zapaleniem miazgi jest leczenie kanałowe. W przypadku dojścia do nieodwracalnego zapalenia miazgi jedynym rozwiązaniem jest usunięcie zęba. Nieodwracalne zapalnie jest wtedy, gdy nie ma możliwości wyleczenia miazgi metodami biologicznymi. Niemożliwe jest wtedy pokrycie w sposób pośredni i bezpośredni zęba. Martwa i nieoczyszczona miazga zębowa może prowadzić do rozwoju zakażenia, także dookoła innych tkanek i zagrażać zdrowiu.

Reklama

Na czym polega leczenie kanałowe – podstawowe informacje

Leczenie kanałowe zębów to pozbycie się zapalenia i spowodowanie, że dolegliwości bólowe znikną. Pierwszą rzeczą, którą stomatolog sprawdza jest stan miazgi zębowej – czy jest martwa, czy żywa. U dorosłych oraz dzieci leczenie kanałowe wykonuje się również gdy dojdzie do pęknięcia lub złamania zęba, zapalenia tkanek otaczających korzenie zęba czy rozwoju bakterii beztlenowych. Lekarz rozpoczyna leczenie od zlecenia zrobienia zdjęcia RTG. Przypadki bardziej zaawansowane wymagają wykonania tomografii komputerowej. Dentysta analizuje obraz pod kątem oceny stopnia zaawansowania choroby, kształtu oraz położenia kanałów. Dzięki temu specjalista przeprowadza leczenie dostosowane do konkretnego przypadku.

Przy leczeniu kanałowym najpierw należy wykonać prześwietlenie

W celu zasięgnięcia informacji o stanie zdrowia pacjenta lekarz przeprowadza wywiad. Pacjent powinien poinformować o uczuleniach. Współczesna stomatologia oferuje nowoczesne technologie, które sprawiają, że można uratować chorego zęba w trakcie jednej wizyty u stomatologa. Obecnie wielu lekarzy pracuje przy użyciu mikroskopu endodontyczncznego, który pozwala przeprowadzić zabieg dokładnie. Dzięki zastosowaniu mikroskopu możliwe jest dostrzeżenie w przypadkach ujścia kanałów, co ma niewątpliwie duże znaczenie przy udrażnianiu i wypełnianiu. Kliniki, które są wyposażone w mikroskopy, są w stanie zapewnić większe powodzenie wykonania poprawnego leczenia. Narzędzie to pozwala nie tylko widzieć, ale także oczyścić tkanki z pozostałych resztek i bakterii.

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczeniem zęba dentysta zajmuje się dopiero po podaniu znieczulenia. Zazwyczaj leczenie endodontyczne wykonywane jest przy znieczuleniu miejscowym. Kliniki dysponują różnymi rodzajami znieczuleń m.in. znieczuleniem domiazgowym, które polega na podaniu środka znieczulającego bezpośrednio do zęba oraz znieczuleniem wprowadzanym do przestrzeni międzykorzeniowej, a następie do kości gąbczastej, które nazywa się znieczuleniem dokostnym. Utrata czucia w zębie oraz w jego otoczeniu sprawia, że leczenie kanałowe staje się bezbolesne. Ząb, który został pozbawiony miazgi zębowej, nie posiada nerwów, czyli nie dochodzi do przewodzenia impulsów bólowych. Dla osób, które panicznie boją się zabiegów dentystycznych, stomatolog może zaproponować środek uspokajający, na przykład podtlenek azotu. Możliwe jest takie leczenie pod narkozą, czyli w znieczuleniu ogólnym. Konieczne będzie wtedy dostarczenie badań laboratoryjnych oraz rozmowa z anestezjologiem.

Przebieg leczenia stanu zapalnego zęba

Leczenie endodontyczne polega na dokładnym wyczyszczeniu kanałów zęba

Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest pozbycie się zmian powstałych z nieleczonej próchnicy zębowej. Dzięki temu możliwe jest dostanie się do komory zęba oraz kanałów korzeniowych. W leczeniu kanałowym ważnym etapem jest usunięcie zainfekowanej miazgi zębowej oraz dokładne wyczyszczenie wnętrza zęba. Następnie kanały są uszczelnianie i wypełniane materiałem. Jest to istotny element powodzenia leczenia, ponieważ w ten sposób możliwe jest zapobiegnięcie dostania się drobnoustrojów do tkanek okołowierzchołkowych. Następnie przeprowadzana jest odbudowa ubytku zębowego, który jest końcowym etapem. Kanałowe leczenie powinno zakończyć się powtórzeniem wykonania zdjęcia rentgenowskiego, w celu upewnienia się, czy kanały zębowe zostały odpowiednio wypełnione. Najczęściej zabieg leczenia kanałowego kończy się sukcesem. Jednak organizm jest żywą strukturą i tak jak w przypadkach innych zabiegów medycznych, mogą wystąpić powikłania.

Reklama

Ból po zakończonym leczeniu kanałowym

Mężczyzna cierpi na ból zęba, w tym przypadku jest wymagane leczenie kanałowe.

Zabieg pomimo tego, że jest bezbolesny, należy do inwazyjnych metod stosowanych w stomatologii. Zachodzi ingerencja w najbardziej wrażliwą tkankę, co powoduje, że często nawet po skończonym leczeniu ząb może boleć. Elementy jamy ustnej potrzebują czasu, aby się zregenerować. Możemy spodziewać się nadwrażliwości na ucisk oraz zmiany temperatury. Dolegliwości nie powinny trwać dłużej niż kilka dni po zabiegu endodontycznym. Gdy wyleczony ząb boli przez dłuższy okres czasu, należy wybrać się do dentysty.

Ponowne leczenie kanałowe

Zdarza się, że wykonanie kolejnego zabiegu endodontycznego okazuje się konieczne. Silny ból trwający ponad dwa tygodnie, występujący po wcześniejszym wypełnieniu zęba, może wskazywać na to, że należy podjąć kolejne leczenie. W takim przypadku warto udać się na kolejną wizytę do specjalisty. Często dolegliwości bólowe związane są z niepoprawnie przeprowadzonym zabiegiem. Występują przypadki, w których lekarz podczas wykonywania zabiegu nie zauważył jednego z kanałów i w trakcie została zainfekowana miazga. Ponowne wykonanie zabiegu polega na usunięciu poprzednio włożonego materiału w kanał korzenia. Następnie procedura leczenia kanałowego odbywa się w taki sam sposób, jak za pierwszym razem.

Szukasz zaufanego endodonty w stolicy? Skorzystaj z leczenia kanałowego w Warszawie w gabinecie stomatologicznym Fachowy Dentysta.