Przeziębienie i infekcja mogą wywoływać wiele objawów, wśród nich ból głowy, który męczy nas razem z osłabieniem i gorączką. Bywa jednak, że ból głowy występuje samoistnie przy kaszlu i znika po kilku minutach. Mamy wtedy do czynienia z dolegliwością znaną jako kaszlowy ból głowy. W zależności od nasilenia i przebiegu objawów jesteśmy w stanie ocenić, jak poważna jest sytuacja. Ból może okazać się niegroźny, albo być oznaką ciężkich dolegliwości. W przypadku gdy masz niepokojące podejrzenia, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
ReklamaGdy kaszel i kichanie łączą się z bólem
Nieprzyjemne uczucie wywołane kaszlem to problem, który występuje u pacjentów dosyć rzadko. Opisywany jest jako ostry i przeszywający ból głowy wywołany kaszlem. Trwa od kilku sekund do paru minut, ale u niektórych może się przedłużać. Taki ból głowy pojawia się nie tylko w czasie kaszlu. Wywołuje go również kichanie, intensywny śmiech, pojawia się również przy schylaniu głowy. Ból występuje zwykle w okolicy potylicy lub czoła. Jeżeli w czasie kaszlu regularnie odczuwasz bóle głowy w jej tylnej części, należy podejrzewać, że masz się do czynienia z wystąpieniem kaszlowego bólu głowy.
Rodzaje kaszlowego bólu głowy
Wyróżnia się dwa rodzaje tego schorzenia, które, chociaż objawiają się niemal tak samo, różnią się przyczyną i sposobem leczenia. Pytanie brzmi, w jaki sposób je rozpoznać. Poniżej znajdziesz informacje na ten temat
Pierwotny
Ból pierwotny to taki, który nie łączy się z innymi schorzeniami. Pojawia się niezależnie, nie towarzyszą mu inne objawy jak infekcje, czy nudności. Pierwotny ból głowy zachodzi po kaszlu, kichaniu, śmianiu się i intensywnym wydmuchaniu nosa. Dane pokazują, że ten rodzaj bólu głowy dotyczy najczęściej mężczyzn po czterdziestym roku życia. Wciąż nieznany jest powód występowania pierwotnego bólu głowy. Niektórzy lekarze spekulują, że ciśnienie wytwarzające się w jamie brzusznej podczas kaszlu, dociera do głowy zwiększając ciśnienie wewnątrz czaszkowe. Pierwotny kaszlowy ból głowy jest schorzeniem przewlekłym, które w niektórych przypadkach ustępuje około po dwóch latach. Leczenie oparte jest na podawaniu substancji przeciwzapalnej indomatacyny.
Wtórny kaszlowy ból głowy
Ten rodzaj bólu łączy się z innymi objawami. Mogą to być omdlenia, zapalenie zatok, zawroty głowy, drgawki czy poczucie odrętwienia rąk i twarzy. W szczególnie silnych przypadkach dochodzi do zaburzenia zdolności poruszania się i utraty ostrości widzenia.
Wtórny ból głowy przy kaszlu może być oznaką występowania poważnych chorób, głównie neurologicznych, wyszczególnionych poniżej:
- zespół Arnolda-Chiariego,
- guz mózgu,
- malformacje naczyniowe,
- schorzenia móżdżku,
- wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego,
- nieprawidłowości w budowie tętnic i naczyń,
- zapalenie zatok.
Nie unikaj wizyty u lekarza
Zdrowie nie jest nam dane raz na zawsze. Wobec podejrzenia występowania wtórnego bólu głowy należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Umożliwi to dokładne zbadanie głowy i wnętrza czaszki. Dzięki konsultacji i przeprowadzaniu badań możliwe będzie wczesne stwierdzenie wystąpienia poważnych schorzeń, cel identyfikacji i skuteczne ich leczenie.
Diagnostyka neurologiczna
Wizyta u lekarza w celach przeprowadzenia podstawowych badań neurologicznych takich jak tomografia głowy, od razu odpowie na wiele pytań. Umożliwi to zdiagnozowanie m.in. krwiaka wewnątrz czaszkowego, tętniaka, krwawienia podpajęczynówkowego albo udaru mózgu. Nie ignoruj objawów. Zwracaj uwagę czy ból głowy przy kaszlu zjawia się sam, czy łączy się z innymi schorzeniami. Jeżeli głowa boli cię długo po ustąpieniu kaszlu, albo zaczyna boleć od razu po wstaniu z łóżka, to powinieneś od razu udać się do lekarza. Może to być bowiem objaw guza mózgu lub innej poważnej choroby.
Leczenie dolegliwości
Jaki charakter ma leczenie powyższych problemów? To zależy od tego, jakie bóle głowy nas dręczą. W przebiegu bólu pierwotnego kluczowe będzie ograniczenie częstotliwości występowania kaszlu. Może być w tym celu stosowany lek przeciwzapalny, albo przeciwkaszlowy. Osoba cierpiąca na pierwotny ból głowy przy kaszlu musi starać się unikać schorzeń, którym towarzyszy kaszel i napady kichania. Ważne jest dbanie o stan oskrzeli, unikanie przeciążenia mięśni, regularne badania.
Oprócz dbania o zdrowie i przyjmowania leków, aby zniwelować ataki pierwotnego bólu głowy przy kaszlu, powinno się unikać palenia papierosów i przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Staraj się częściej wietrzyć pokój, aby uniknąć bolesnego pokasływania. W przypadku występowania wtórnych bólów głowy rozwiązaniem jest wyleczenie podstawowej dolegliwości, której objawem jest ból.
ReklamaSchorzenia powodujące ból
Jak wspomnieliśmy jeżeli ból głowy przy kaszlu łączy się z innymi objawami, takimi jak:
- omdlenia,
- zaburzenia pracy układu nerwowego,
- ból zatok i okolic nosa,
- odrętwienie ciała i utrata czucia,
- wymioty,
- silny niepokój,
- ból okolicy kręgosłupa.
To oznacza, że mamy do czynienia z wtórnym bólem głowy, oznaczającym choroby neurologiczne. Może to być na przykład zespół Arnolda-Chiariego. Na czym polega ta choroba?
W momencie pojawienia się tego schorzenia następuje przesunięcie się fragmentu móżdżku w czaszce, nazywane malformacją. Powoduje to ucisk na jego struktury i na rdzeń kręgowy. Częste w przebiegu tej choroby są niedowłady, zawroty głowy i zaburzenia widzenia. Dane dolegliwości ujawniają się na skutek kaszlu, kichnięcia, albo bardzo intensywnego wysiłku fizycznego. Malformacja jest wadą wrodzoną i najczęściej diagnozuje się ją już w dzieciństwie, ale niekiedy może pozostawać nieznana.
Guz mózgu
Ból głowy przy kaszlu to jeden z najwcześniej się pojawiających objawów guza mózgu. Pacjenci bardzo często długo ignorują niewielkie bóle głowy, myśląc, że objawy nowotworu byłyby znacznie dotkliwsze. Nic bardziej mylnego. W początkowym etapie zmiany w mózgu nie dają wyraźnych objawów. Nasilenie się kaszlowego bólu głowy, który trwa przez długi czas, może oznaczać schorzenia neurologiczne. Warto jak najczęściej zwracać uwagę na to jak i kiedy boli nas głowa. Przyczyny bólu głowy przy kaszlu nie znikną same, potrzebny będzie dostęp do odpowiedniego leczenia.
Zwracaj uwagę na ból głowy przy kaszlu
Nie obawiaj się pojedynczych przypadków kaszlowego bólu głowy. Jego przyczyny mogą być często prozaiczne, nie muszą oznaczać przewlekłej choroby. Pojedyncze wystąpienie bólu głowy może być efektem infekcji, albo wzrostu ciśnienia w czaszce. Pytanie brzmi czy ból zaczął pojawiać się często. Upływ dni, a tym bardziej miesięcy kiedy powtarza się ból głowy podczas kaszlu, może być podstawą do obaw.
Twoją najlepszą decyzją będzie wtedy konsultacja z lekarzem i ustalenie, jakie są przyczyny twojej dolegliwości. Specjalista zleci badanie, na podstawie którego będzie możliwa diagnoza i skuteczna kuracja.
Przed wizytą możesz zgłębić informacje na temat rodzajów bólu głowy przy kaszlu i schorzeń neurologicznych. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie zadawać pytania. Jeśli chcesz, możesz zgłębić artykuły na tematy medyczne, w szczególności te poświęcone neurologii.