Niedobór wit b12 objawy neurologiczne

Witamina B12, zwana również kobalaminą, obecna jest przede wszystkim w mięsie i przetworach mięsnych. W takich produktach witamina B12 zawsze występuje w postaci związanej z białkiem. Aby nastąpiło jej odłączenie, konieczna jest pepsyna, która znajduje się w soku żołądkowym. W związku z brakiem produktów mięsnych w diecie najbardziej narażeni na niedobór witaminy B12 są weganie i wegetarianie. Jakie są objawy neurologiczne niedoboru kobalaminy w diecie? Jak takie braki można uzupełnić?

Reklama

Witamina b12 właściwości

Witamina b12 jest zbiorem kilku związków z grupy kobalamin. W ich skład wchodzą m.in.: cyjanokobalamina, metylokobalamina, czy też deoksyadenozylokobalamina. Wszystkie te związki rozpuszczają się w wodzie. Witamina B12 pełni w organizmie wiele istotnych funkcji do jego prawidłowego funkcjonowania, takich jak:

  • Wspomaga funkcję mózgu i wspiera pracę układu nerwowego,
  • uczestniczy w procesie powstawania krwinek czerwonych,
  • wspomaga metabolizm węglowodanów i tłuszczów,
  • wspiera przemianę kwasu foliowego postać tetrahydrofolianu (formę, która jest aktywna biologicznie).

Kobalamina jest kumulowana głównie w wątrobie (50%). Wraz z krwią dociera do każdej komórki organizmu,

Przyczyny niedoboru witaminy b12

Aby stwierdzić, iż nastąpił niedobór witaminy b12 w organizmie, konieczne jest pobranie krwi na czczo do analizy. W razie zdiagnozowana niedoborów trzeba przeprowadzić dodatkowe testy, które zweryfikują czy pacjent nie cierpi na zaburzenia wchłaniania tej witaminy.

Najpowszechniejszymi przyczynami niedoboru kobalaminy są: dieta wegańska, problemy ze strony przewodu pokarmowego, nadużywanie alkoholu, podeszły wiek, przewlekłe zapalenie trzustki, grupa krwi A, płeć żeńska, czy też długotrwałe stosowanie niektórych leków (zwłaszcza te, które hamują wydzielanie kwasu solnego).

Objawy niedoboru witaminy b12

Niedobór witaminy B12 może prowadzić do wystąpienia objawów, takich jak:

  • Nieprawidłowości ze strony układu krwiotwórczego (niedokrwistość, anemia, bladość skóry);
  • problemy ze strony układu pokarmowego (chudnięcie, utrata smaku czy łaknienia, zaparcia, nudności, biegunki);
  • zwiększone ryzyko rozwoju chorób o podłożu neurologicznym, depresja, impotencja,

Odpowiednia ilość kobalaminy w organizmie poza pozytywnymi aspektami ze strony układu nerwowego jest również bardzo ważna dla kobiet w ciąży, gdyż niedobór witamin, zwłaszcza B12, może przyczynić się do poronienia oraz wywołać zaburzenia syntezy DNA w komórkach płodu.

Objawy neurologiczne niedoboru witaminy b12

Niedobór witaminy B12 najczęściej występuje u osób, u których produkty pochodzenia zwierzęcego nie występują w diecie lub występują w bardzo ograniczonej ilości. Mowa tutaj przede wszystkim o weganach i wegetarianach. Inną grupą ryzyka niedoboru kobalaminy są pacjenci cierpiący na nieprawidłowości czynnika wewnętrznego Castle’a lub wrodzony niedobór witaminy B12. Wiele osób starszych także ma niedobory witamin (głównie B12) w organizmie, szczególnie gdy są po operacji resekcji żołądka.

Naukowcy udowodnili związek pomiędzy dostarczaniem organizmowi właściwych dawek witaminy B12 a prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Niedobór kobalaminy może przyczynić się do zainicjowania pewnych objawów neurologicznych, które są efektem niewłaściwego działania osłonek mielinowych, które otaczają nerwy. Niski poziom witaminy B12 może doprowadzić do wystąpienia takich symptomów jak drętwienie kończyn oraz ich mrowienie, jak i również utraty równowagi i zaburzenia chodu. Dodatkowo może pojawić się objaw Lhermitte’a, a więc uczucie prądu, który przechodzi wzdłuż kręgosłupa podczas pochylania głowy do przodu. W cięższych przypadkach może dojść nawet do poważnego osłabienia wzroku i napadów drgawkowych.

Niedobór witaminy b12 może doprowadzić także do braku koncentracji i wzmożonego uczucia zmęczenia bądź zaburzenia depresyjne. Co więcej, u osób starszych może nasilić zaburzenia pamięci oraz zaburzenia funkcji poznawczych. Kobalamina uczestniczy również w syntezie serotoniny, która jest odpowiedzialna za samopoczucie. Jej niski poziom wywołuje stan rozdrażnienia, złego nastroju, a w najgorszych przypadkach nawet depresję.

Wrodzony niedobór — Jak sprawdzić niedobór witaminy b12?

Aby suplementacja odbyła się we właściwy sposób, wcześniej zaleca się dokonać badań, które mają na celu ukazanie poziomu kobalaminy w organizmie. Takie działanie umożliwi dokonanie oceny stopnia zaawansowania niedoboru, co przełoży się na efektywniejsze leczenie. Wartości, które są określane jako prawidłowe, oscylują w przedziale 197 – 771 pg/ml.

Warto wspomnieć, iż w przypadku witaminy B12 nie należy martwić się o żaden jej nadmiar w organizmie. Z racji tego, że rozpuszcza się w wodzie, jej nadwyżka wydalana jest wraz z moczem.

Reklama

Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy b12?

W związku z tym, iż organizm ludzki nie ma zdolności do samodzielnego produkowania witaminy b12, konieczne jest dostarczanie jej z pożywienia. W przypadku poważnego niedoboru należy wdrożyć suplementację. Odwiedzając sklep z suplementami, z pewnością dostaniemy tam suplementy witaminy B12. W przypadku dużych niedoborów będą wymagane leki z apteki zawierające ten aktywny składnik. Bywa i tak, że niezbędne staje się przyjęcie kilku iniekcji witaminą b12, która natychmiastowo uzupełni jej niedobory.

Rekomendowane dobowe spożycie witaminy B12 dla osoby dorosłej wynosi mniej więcej 2,4 ug, natomiast preparaty lecznicze, które zostały dopuszczone do obrotu w Polsce, cechują się zawartością kobalaminy na poziomie 100-1000 ug. W związku z powyższym Zespół do spraw Suplementów Diety zaproponował maksymalną dawkę tej witaminy w suplementach diety dla osób dorosłych na poziomie 100 ug/dobę. Przeważnie rekomenduje się stosowanie produktów doustnych, które zawierają witaminę b12 podczas posiłku.

W jakich produktach jest najwięcej witaminy b12?

Witamina B12 znajduje się przede wszystkim w takich produktach, jak:

  • Drób, wołowina, wieprzowina;
  • ryby (np. tuńczyk, łosoś);
  • mleko;
  • sery żółte;
  • jogurty;
  • podroby;
  • owoce morza.

Kobalaminę można spotkać także w tzw. produktach fortyfikowanych. Wzbogaca się w nią takie produkty jak: batony energetyczne, płatki zbożowe czy też produkty sojowe. Jest to świetna alternatywa dla osób stosujących dietę wegańską, która pozbawiona jest produktów pochodzenia zwierzęcego.