Miód to dar natury, który wytwarzają zapracowane pszczoły. Tak naprawdę to nie jest to pokarm przeznaczony dla człowieka, ale ze względu na swoją słodycz i korzystny wpływ na nasz organizm, zaczęliśmy podbierać ten eliksir. Obecnie można przebierać w gatunkach miodów, a każdy z nich różni się w mniejszym lub większym stopniu barwą, smakiem, właściwościami. Na rynku niestety nie brakuje sztucznych miodów, podrabianych przez nieuczciwych sprzedawców. Tego typu produktów należy się wystrzegać, dlatego najlepiej będzie kupować wyłącznie od sprawdzonego i zaufanego pszczelarza, prosto z pasieki.
ReklamaPyszny miód na zdrowie – czy znasz jego niesamowite działanie?
Miód akacjowy to połączenie delikatności z kremową konsystencją, o łagodnym smaku i zapachu. Jeśli szukamy neutralnej słodyczy, która nie zmieni zbyt mocno smaku potrawy, jak najbardziej warto sięgnąć właśnie po ten rodzaj miodu. Ceniony jest za korzystny wpływ na układ pokarmowy, pracę wątroby. Wspomaga procesy detoksykacyjne, kusi swoim kwiatowym aromatem. Wspaniały okazuje się być też miód lipowy, szczególnie w przypadku przeziębienia i grypy. Wykazuje działanie napotne, wykrztuśne, łagodzi kaszel. Warto go stosować przy chronicznym stresie, bezsenności.
Specyficzny zapach, smak i kolor ma miód gryczany. Jedni go uwielbiają, inni od niego wręcz stronią. Warto jednak po niego sięgać ze względu na działanie odtruwające i oczyszczające. Jeśli borykamy się z anemią, to miód gryczany będzie idealną opcją. Można też liczyć na wsparcie dla mięśnia sercowego, układu odpornościowego. Ten ziołowy przysmak wzmacnia i regeneruje organizm. Ciekawą opcją jest też miód faceliowy, szczególnie po intensywnej aktywności fizycznej, przy przeziębieniu, problemach ze strony układu pokarmowego i oddechowego.
Jaki miód wybrać?
W Polsce bardzo popularny jest miód rzepakowy, jednocześnie powszechnie dostępny i stosunkowo tani. Stanowi szybko wchłanialne źródło energii, pomaga przy dużym wysiłku fizycznym i umysłowym, na dolegliwości skórne i poparzenia. Miód wrzosowy ceniony jest za swój niezwykły zapach i smak, co wynika ze sporej obecności olejków eterycznych. Warto go mieć przy sobie, gdy zacznie łapać nas jakieś przeziębienie czy grypa. Pomoże też przy schorzeniach oczu, problemach ze strony przewodu pokarmowego i układu sercowo-naczyniowego. Na naszą uwagę zasługuje z pewnością miód spadziowy, który powstaje z soków drzew. Do jego najważniejszych zalet zaliczyć można właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, wykrztuśne, przeciwmiażdżycowe, odtruwające, przeciwrakowe, przeciwpróchnicze.
Na półkach sklepowych najczęściej można spotkać miody sztuczne. Producenci tego typu produktów starają się wizualnie oraz smakowo zbliżyć do miodów naturalnych, natomiast nie posiadają one żadnych wartościowych składników odżywczych. Odróżnienie miodu sztucznego od naturalnego może być trudne. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na klarowność produktu. W miodzie naturalnym na powierzchni możemy dostrzec niewielki osad. Drugim czynnikiem jest zapach. Miody sztuczne w zasadzie nie posiadają aromatu, natomiast naturalne posiadają aromaty kwiatów. Trzecim i najważniejszym czynnikiem jest smak. Miód naturalny posiada bogaty bukiet smaków z długim finiszem. Miód sztuczny nie posiada wyrazistych smaków, na finiszu pozostawia tylko słodki posmak. Pamiętajmy, że krystalizacja miodu jest naturalnym procesem i dotyczy produktów stworzonych przez pszczoły. Jeśli chcemy mieć pewność, że miód jest w 100% naturalny, wybierajmy produkty od lokalnych producentów. Miody z miejscowych pasiek posiadają największe walory smakowe oraz zdrowotne.
Szeroki wybór naturalnych miodów znajdziesz w sklepie internetowym Olejznatury.pl