Uloterapia

Domek do uloterapii wykonany jest z drewna a pszczoły w nim znajdujące się są odgrodzone siatką

Każdy z nas zna przynajmniej jeden pszczeli produkt, a większość zapytana o niego powie – miód. Oprócz znanego nam miodu pszczoły dostarczają nam pyłek pszczeli, pierzgę, propolis (kit pszczeli), mleczko pszczele, jad pszczeli. Każdy z tych produktów pochodzenia pszczelego ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Od dawien dawna były one stosowane w łączeniu chorób. Lecz czy to już wszystko? Otóż nie. Od wielu lat zaczęto wykorzystywać pszczoły do uloterapi.

Reklama

Co to jest uloterapia

Uloterapia polega na wdychaniu powietrza jak i przebywaniu człowieka w środowisku, jakim jest ul. W którym to panują warunki poprawiające ogólny stan naszego organizmu poprzez mikrowibracje i oddychanie zjonizowanym, antyseptycznym powietrzem zawierającym zapach propolisu, wosku, pyłku pszczelego i świeżego nektaru, który jest na okrągło odparowywany podczas produkcji miodu.

Budowa domku do apiterapi

Apidomki to nowy kierunek w apiterapii działający na centralny układ nerwowy, oddechowy

Wiele osób zada sobie pytanie, w jaki sposób jest możliwe i bezpieczne przebywanie w ulu, gdzie znajdują się tysiące pszczół? Otóż do tego celu wykorzystuje się, specjalnie przygotowane domki wykonane z drewna. Znajdujące się w nich otwarte ule są najczęściej odgrodzone cienką metalową siateczką, która zapobiega przedostawaniu się pszczół do wnętrza pomieszczenia, w którym przebywa pacjent. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy zabezpieczeni przed atakiem i użądleniami pszczół jednocześnie przebywając „w środku ula”.

Uloterapia to zabieg sezonowy

Zapewne każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że pszczoły podczas zimy nie wylatują z ula. Jest to sezon zimowania, spowodowany brakiem pożytku, czyli kwiatów, które wytwarzają pyłek i nektar. Z tego właśnie powodu, uloterapię wykonuje się podczas sezonu pszczelego od kwietnia gdy już pszczoły zwiększą swoją liczebność po okresie zimowym aż do września przed rozpoczęciem przygotowywania się do zimowania.

Zalety uloterapi w leczeniu chorób

W Apidomku znajduje się od 80 do 800 tysięcy pszczół, z czego każda rodzina pszczela liczy 40 – 80 tysięcy osobników. Ilości uli (2-10), które pomieści Apidomek jest uzależnione od jego wielkości. Taka duża liczebność pszczół wytwarza mikrowibracje, dodatkowo powietrze wewnątrz domku pozbawione jest bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów. Sprawia to, że środowisko jest idealne dla osób cierpiących na różnego rodzaju choroby układu oddechowego.

Ile trwa uloterapia

Uloterapia może trwać od 10 minut do kilkunastu godzin. Przeważnie zaleca się minimum 60 min. W tym czasie będziemy w stanie zrelaksować się w środowisku, które pozbawione jest bakterii, wirusów. Słuchając bzyczenia pszczół i oddychając powietrzem wypełnionym zapachami miodu, propolisu wosku, pyłku będziemy w stanie szybko się wyciszyć, co jest szczególnie ważne u osób mających syndrom ciągłego zmęczenia.

Jak często stosować uloterapię

Jak wcześniej wspominaliśmy, środowisko w ulu jest pozbawione bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów, a więc jest to idealne środowisko dla osób mających różnego rodzaju choroby układu oddechowego. W tym przypadku warto często stosować uloterapię 2-3 razy w tygodniu.

Wskazania do zastosowania uloterapii dla osób mających podwyższone ciśnienie, choroby serca, choroby reumatyczne jak i choroby układu nerwowego zaleca się stosować min raz w tygodniu.

Reklama

Osoby cierpiące na obecnie najczęstszą chorobę cywilizacyjną, jaką jest stres, powinny wybrać zabiegi kilkugodzinne. W tym czasie będziemy mogli głęboko zrelaksować nasze ciało i umysł, zapomnieć o problemach dnia codziennego. Taki zabieg poza poprawą stanu fizycznego i psychicznego, poprawia ogólny stan organizmu.

Jak przygotować się do uloterapi?

Zapachy miodu, propolisu, wosku, pyłku w ulu korzystnie działowywują na stan psychiczny człowieka

Wchodząc do Apidomku można powiedzieć, że idziemy w odwiedziny do pszczół, a więc powinniśmy się odpowiednio przygotować. Należy pamiętać, że pszczoły mają bardzo dobry węch, potrafią one rozpoznawać zapachy np. feromony wydzielane przez matkę pszczelą. Każda wlatująca pszczoła do ula przed wejściem jest sprawdzana przez strażniczki. Jeśli posiada obcy zapach, pszczoły wszczynają alarm i przepędzają lub zabijają intruza. Pamiętając o tym, nie powinniśmy używać perfum czy dezodorantów wchodząc do pomieszczenia – api domku.

Kolejną sprawą jest hałas i wstrząsy. Korzystając z uloterapi powinniśmy zachować ciszę i spokój. Tupanie lub hałasowanie w domku pszczelim może powodować wstrząsy, które są wyczuwalne przez te owady. Do domku zakazane jest wnoszenie urządzeń elektrycznych takich jak telefonów komórkowych, najlepiej zostawić je w aucie na czas zabiegu.

Oba te przypadki mogłoby spowodować zaniepokojenie wszystkich pszczół. Pamiętajmy, że pszczoły nie są agresywne, lecz zawsze będą broniły swojego domu i pokarmu. Zachowując powyższe zasady, z pewnością nie będziemy im przeszkadzać, a one podzielą się z nami swoimi dobrodziejstwami.