Parawany kosmetyczne przeznaczone są do zastosowania w gabinetach kosmetycznych, natomiast medyczne — w jednostkach służby zdrowia. Zarówno jedne, jak i drugie zapewniają prywatność oraz przyczyniają się do zwiększenia komfortu pacjenta w trakcie zabiegów kosmetycznych lub wykonywania badań czy podczas czynności pielęgnacyjnych. Co więcej, parawany medyczne umożliwiają w wygodny i intymny sposób przygotować się do zabiegu, jak również redukują stres związany z dyskomfortem zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
ReklamaRodzaje parawanów
Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, parawany medyczne i kosmetyczne mają wiele ze sobą wspólnego. Mimo to występują różnice, które sprawiają, iż nie są one uniwersalne. W związku z powyższym podział na parawany medyczne i kosmetyczne ma sens. Poniżej przedstawiona została ogólna charakterystyka każdego ze wspomnianych wyżej parawanów.
Parawany medyczne w gabinetach lekarskich
Parawan medyczny można spotkać w gabinetach lekarskich, w którym przyjmowani są pacjenci. Głównym jego zadaniem jest zapewnienie komfortu i intymności. Parawan medyczny umożliwia wygospodarowanie osobnej przestrzeni nawet w niewielkim gabinecie. To właśnie dzięki niemu pacjent ma możliwość dyskretnie rozebrać się i przygotować do zabiegu lub badania. Warto w tej przestrzeni zadbać również o taboret lekarski oraz kozetkę. Zainwestowanie w te przybory zwiększy wygodę podczas zdejmowania butów oraz odzieży przed badaniem. Rozwiązanie to jest istotne w przypadku badania między innymi osób starszych, kobiet w ciąży, dzieci czy pacjentów ze schorzeniami ruchu. Parawan medyczny w zależności od potrzeb może być różnych rozmiarów oraz posiadać inne wyposażenie.
Parawany medyczne z pleksi
Parawan lekarski coraz częściej dostępny jest w wykonaniu z pleksi. Jest to materiał, który zapewnia komfort pełnego odizolowania się od otoczenia. W dodatku świetnie komponuje się niemal z każdym wnętrzem — tak więc świetnie sprawdzi się jak parawan do gabinetu lekarskiego, gabinetów kosmetycznych jak i salonów masażu.
ReklamaParawany w gabinetach masażu
Parawan w gabinecie masażu pełni dość istotną funkcję. Podobnie jak parawan lekarski oddziela oraz wyznacza indywidualną strefę. W związku z powyższym, podczas wyboru właściwego modelu należy wziąć pod uwagę wszelkie czynniki, jakie decydują o zachowaniu maksymalnego poczucia bezpieczeństwa i komfortu w obrębie gabinetu. Parawan medyczny stosowany w gabinecie masażu posiada ekran, który przeważnie wykonany jest z materiałów zmywalnych lub skutecznie zasłaniającej elanobawełny. W przypadku zabiegów, które wymagają od pacjenta pozycji leżącej, świetnie sprawdzi się kilkuskrzydłowy, składany parawan medyczny, który w pełni oddzieli strefę masażu od reszty gabinetu. Dzięki temu nie ma komplikacji z zachowaniem całkowitej dyskrecji w trakcie zabiegu. Dodatkowo parawany kilkuskrzydłowe są proste w obsłudze oraz nie stwarzają żadnych problemów przy składaniu.
Parawan kosmetyczny
Parawany do salonu kosmetycznego, podobnie jak parawany lekarskie, wyznaczają strefę komfortu, która jest niezbędna do całkowitego relaksu podczas poddawania się zabiegom pielęgnacyjnym. Każdy parawan kosmetyczny może być rozkładany, jednoczęściowy lub kilkuskrzydłowy — z lakierowanego drewna bukowego lub metalu. Choć ekrany parawanów medycznych są zazwyczaj jednolite, to parawany kosmetyczne są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Dzięki temu możliwe jest proste dobranie odpowiedniego dla siebie modelu, który współgra z wystrojem wnętrza. Warto wspomnieć, iż ekrany parawanów wykonane są z materiału zmywalnego, co korzystnie wpływa na zachowanie czystości oraz na ich pielęgnację. Co więcej, wybierając parawan wyposażony w podgumowane kółka, można mieć pewność, iż parawan kosmetyczny jest wygodny w przemieszczaniu i mobilny.
Parawany składane
Istotnym aspektem wyboru najodpowiedniejszego parawanu do gabinetu lekarskiego lub renomowanych salonów kosmetycznych, jest ilość skrzydeł. Parawan jednoskrzydłowy to doskonałe rozwiązanie w przypadku gabinetu higienistki szkolnej. Parawan medyczny dwuskrzydłowy przeważnie znajduje zastosowanie w gabinecie lekarskim, natomiast trzyskrzydłowy zapewnia największy komfort podczas każdego rodzaju czynności.
ReklamaZ jakiego materiału wybrać parawan
Parawany w salonach kosmetycznych oraz w gabinetach lekarskich mogą być wykonane z różnych surowców. Najczęściej spotykane są:
Parawan drewniany — najczęściej jest to parawan z drewna bukowego. Wizualnie ociepla on wystrój wnętrza oraz nie przypomina zimnego, stereotypowego szpitala. Niejednokrotnie parawan z lakierowanego drewna bukowego spotyka się w prywatnych klinikach, gabinetach oraz w salonach kosmetycznych. Świetnie sprawdzi się również jako parawan do gabinetu terapeutycznego.
Parawan metalowy lub chromowany — przeważnie spotykane są w przychodniach oraz w szpitalach. Choć parawan metalowy nie jest tak samo ciepły jak ten z lakierowanego drewna bukowego, to jego funkcjonalność i solidność nadrabia brak tej cechy.
Bez względu na to, z jakiego materiału parawan do gabinetu został wykonany, powinien spełniać najwyższe normy przeznaczone dla mebli kosmetycznych lub medycznych. Zarówno parawan z drewna bukowego jak i z metalu czy chromowany musi być łatwy w utrzymaniu czystości, wytrzymały oraz odporny na dezynfekcję.