Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, czy też złe nawyki prowadzą do bólu oraz zapalenia miazgi zęba. Wbrew pozorom sytuacja, w której dochodzi do uszkodzenia wnętrza zęba, jest dość powszechna. Jeśli chcemy uniknąć wyrwania zęba, decydujemy się na leczenie kanałowe. Ale czym ono tak naprawdę jest? Postaramy się, przedstawić Wam leczenie kanałowe krok po kroku.
ReklamaCo to jest leczenie kanałowe?
Zabieg ten profesjonalnie nazywamy endodoncją. Leczenie kanałowe przeprowadza się, gdy miazga zęba ulegnie zapaleniu lub martwicy. Endodoncja wykonywana jest poprzez usunięcie miazgi z kanałów oraz dokładnej dezynfekcji. Lekarz dobiera metodę leczenia oraz wykorzystane narzędzia indywidualnie. Ubytek uzupełniany jest odpowiednimi materiałami. Na sam koniec dentysta zabezpiecza koronę zęba. Podczas leczenia usuwana jest próchnica z zęba za pomocą odpowiednich narzędzi. Najczęściej dobierane są te zbudowane ze stali oraz stopów tytanowo-niklowych. Popularność zyskuje także metoda, w której wykorzystywane są fale ultradźwiękowe.
Jak wygląda ząb do leczenia kanałowego?
Tak naprawdę nie będąc lekarzem, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy ząb nadaje się do leczenia kanałowego, czy też nie. Stomatolog wykonuje badanie RTG, na którego podstawie widać, czy w danym zębie występuje infekcja. Na pierwszy rzut oka część koronowa miazgi zęba wygląda jak ubytek próchnicowy. Nie jest to dziwne, gdyż właśnie z tego miejsca rozprzestrzeniają się bakterie powodujące infekcję. Stan zapalny zęba podobnie jak w przypadku zapalenia np. stawów daje obrzęk i zaczerwienienie. Jeśli nasza buzia jest spuchnięta w miejscu uszkodzonego zęba lub też zaczerwieniona możemy domyślać się, że leczenie kanałowe zęba będzie konieczne.
Ząb z infekcją nadający się do leczenia endodontycznego daje także inne objawy. Uciążliwy i intensywny ból jest jednym z czynników przemawiającym za tym, że przeprowadzenie leczenia kanałowego będzie konieczne. Ból może nasilać się podczas jedzenia, jednak nie jest to warunek konieczny.
To, co wyróżnia zapalenie od zwykłego ubytku, przy którym leczenie kanałowe zęba nie jest wymagane to nasilanie się bólu wieczorem, gdy jesteśmy w pozycji leżącej. Najczęściej ból promieniuje i nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać, który ząb boli.
Jak wygląda leczenie kanałowe?
Etap 1: Przygotowanie
Przed podjęciem się zabiegu endodoncji lekarz musi ocenić stan zęba pacjenta oraz tkanek okołowierzchołkowych. W tym celu wykonuje się zdjęcie rtg, na którym widać jak duży jest stan zapalny, jak wyglądają korzenie i ile z nich wymaga wypełnienia.
W przypadku, gdy występuje głęboki ubytek lub jest uduszona ścianka zęba, przed podjęciem następnego kroku stomatolog tymczasowo odbudowuje koronę. Wydawać się może, że leczenie kanałowe boli, jednak jest to tylko mit. Lekarz za pomocą zastrzyku wykonuje znieczulenie miejscowe, po którym może przejść do dalszej pracy. W tym momencie następuje założenie koferdamu, czyli specjalnej gumy, która pozwala na odizolowanie miejsca zmienionego chorobowo od całości wszystkich zębów.
Etap 2: Dewitalizacja
Dewitalizacja polega na zatruciu miazgi zęba. Stomatolog musi otworzyć ząb oraz umieścić w nim specjalny środek prowadzący do kontrolowanej martwicy miazgi. Pacjent ma założony opatrunek na okres od 7 do 14 dni. W przypadku, gdy stan zapalny nie jest duży, lekarz usuwa żywą miazgę pod znieczuleniem, bez zatruwania.
Etap 3: Opracowanie kanałów
W celu przygotowania kanału do wypełnienia dentysta usuwa zainfekowaną miazgę. Za pomocą linijki endodontycznej lub też endodometru określana jest długość kanałów korzeniowych. Po poszerzeniu oraz uformowaniu kanał gotowy jest do przepłukania środkami antyseptycznymi. Proces ten ma za zadanie oczyścić oraz usunąć bakterie z zęba.
Etap 4: Wypełnienie kanału
Aby do kanału nie dostały się niechciane drobnoustroje, stomatolog zastępuje tkankę zębową odpowiednim materiałem. Kanał musi być szczelnie zamknięty, wobec czego proces jest bardzo dokładnie wykonywany. W celu sprawdzenia, czy wszystko jest szczelnie zamknięte, wykonywane jest ponowne zdjęcie rtg.
Etap 5: Odbudowa korony zęba
Po leczeniu kanałowym ząb narażony jest na uszkodzenia mechaniczne. Aby temu zapobiec, lekarz podejmuje się jego rekonstrukcji za pomocą specjalnego wypełnienia dobieranego indywidualnie do każdego pacjenta.
ReklamaIle trwa leczenie kanałowe?
Czas trwania leczenia kanałowego jest tak naprawdę inny u każdego. Jego długość zależna jest od tego, ile kanałów musi być poddanych leczeniu. Każdy z zębów ma od 1 do 4 takich kanałów korzeniowych. Przy zaawansowanym stanie zapalnym pacjent musi odbyć minimum dwie wizyty. W przypadku, gdy zabieg nie wymaga dewitalizacji lub dobiera się leczenie pod mikroskopem, już w trakcie jednej wizyty możemy wyleczyć ząb.
Leczenie kanałowe jedynki
Przebieg zabiegu endodoncji jedynki nie różni się tak naprawdę niczym od leczenia innych zębów w jamie ustnej. Pacjenci często boją się późniejszych przebarwień, a także uśmiechania. Obecnie odbudowa zęba nie musi wiązać się z niechcianymi „ubytkami” w naszym wyglądzie. Dawniej etapy leczenia kanałowego wyglądały nieco inaczej, ze względu na inne narzędzia. Zęby ulegały przebarwieniom poprzez niedokładnie wypłukaną krew ulegającą rozkładowi. Dziś płukanie kanałów jest dokładniejsze i wykonywane za pomocą silniejszych środków. Ryzyko przebarwienia jest znikome.
Obawy o biały uśmiech mogą się wiązać także ze złym kolorem wypełnienia, który niezbyt korzystnie wygląda na przodzie naszych zębów. Obecnie stosowane wypełnienie kanału nie różni się praktycznie kolorem od zęba zdrowego. Leczenie kanałowe jedynek nie pozbawi nas białego uśmiechu.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Jednym z nowoczesnych zabiegów endodoncji jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Klasyczne leczenie kanałowe bardzo często wiąże się z bólem i powikłaniami. To wykonane pod mikroskopem ułatwia oczyszczenie systemu kanałowego zęba oraz skrócenie czasu leczenia.
Zabieg wykonywany pod mikroskopem polega na powiększeniu zęba nawet do 25 razy za pomocą specjalnego mikroskopu operacyjnego. Pozwala to na wykonanie zabiegu w miejscach niewidocznych gołym okiem oraz poznać długości kanału. Ogranicza to ryzyko wystąpienia późniejszych infekcji lub zakażenia.
Leczenie endodontyczne pod mikroskopem stosowane jest w przypadku zębów o nietypowym kształcie, umiejscowieniu, po urazach, zakrzywionych kanałach zębowych oraz w celu usunięcia ciał obcych z tkanki przyzębia. Takimi ciałami obcymi mogą być np. kości lub złamane narzędzia stomatologiczne.
Przeciwskazania do leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe często jest jedyną deską ratunkową przed wyrwaniem zęba. Niekiedy jednak występują przeciwskazania do wykonania zabiegu. Jeśli lekarz zdiagnozuje zbyt duże zniszczenia, sięgające do dziąsła leczenie endodontyczne może okazać się nieskuteczne.
Stan jamy ustnej to nie jedyne przeciwwskazanie. Niektóre choroby tj. cukrzyca, mogą stanowić duże wyzwanie dla lekarza. W takim wypadku wymagane jest dodatkowe przygotowanie oraz podanie antybiotyku.
W wyniku leczenia kanałowego niektóre choroby podwyższonego ryzyka mogą ulec zaostrzeniu, w związku z czym niestety stomatolog nie może się podjąć leczenia kanałowego. Są to m.in. choroby serca, stawów, nerek.
Ból po leczeniu kanałowym
Tkliwy ząb po leczeniu kanałowym jest rzeczą naturalną. Tkliwość może występować przez kilka tygodni po zakończonym leczeniu. Jeśli jednak dolegliwości bólowe trwają dłużej, konieczna jest ponowna wizyta u stomatologa. Jeśli zabieg został źle wykonany, należy podjąć się ponownego leczenia kanałowego, w celu usunięcia wierzchołka korzenia, a w ostateczności usunięcia zęba.
ReklamaIle kosztuje leczenie kanałowe?
Leczenie endodontyczne nie ma jednej ustalonej ceny. Istnieje kilka czynników tj. doświadczenie stomatologa, renoma gabinetu, użyte narzędzia oraz ilość leczonych kanałów, od których zależy wysokość ceny. Przy leczeniu kanałowym zęba należy nastawić się na koszty rzędu kilkuset złotych. Pamiętajmy jednak, że cena nie powinna być wyznacznikiem miejsca, do którego się wybierzemy w celu leczenia kanałowego. Najważniejsze jest, aby wybrać zaufany gabinet, w którym mamy pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony dobrze, a ryzyko powikłań jest znikome.